Ako pripraviť deti na kolektív?

Ako pripraviť deti na kolektív?
  • 08.09.2015
  • PR článok

Nástup do detského kolektívu automaticky znamená vyšší výskyt infekcií. Do istej miery je to prirodzené, najmä u predškolákov. Hovorí sa tomu fyziologická chorobnosť. Imunitný systém však možno na zaradenie dieťaťa do kolektívu do veľkej miery pripraviť.

Po letných prázdninách do škôlok a škôl – to je čas očakávania a veľkých zmien. V tomto školskom roku sa do lavíc v triedach posadilo 664-tisíc žiakov. Pobyt v kolektíve detí, navyše po prázdninovom šantení v uzatvorených priestoroch tried často znamená nástup rôznych infekcií, ktoré si následne aj rodinní príslušníci „podávajú ako štafetu“.

„Začne sa škola a dvoch týždňov tu máme nával najmä malých pacientov“, hovorí pediatrička s 25 ročnou praxou MUDr. Katarína Šimovičová z Bratislavy. Tento scenár sa opakuje každoročne. Deti idú do škôlky, do školy, prídu do kolektívu a do dvoch týždňov sú doma s pokašliavaním, nádchou a niekedy aj s horúčkou. Kritický je najmä predškolský vek.

Odporúčame prečítať:  Keď vši útočia - vieme ako si s nimi poradiť

Ako pripraviť deti na kolektív?

Zdroj: Shutterstock®

K najčastejším ochoreniam v detskom veku patria akútne infekcie dýchacích ciest (respiračné infekcie). Možno povedať, že polovica z detí predškolského veku a jedna tretina školákov navštívi detského lekára v súvislosti s akútnou infekciou niektorej časti dýchacieho systému. Tento počet sa zvyšuje v jesenných a zimných mesiacoch, s nástupom sychravých dní a chrípkových epidémií.

Imunita je schopnosť, resp. vlastnosť organizmu udržať si vnútornú rovnováhu za akýchkoľvek okolností. Najznámejšou funkciou imunity je ochrana pred rôznymi mikroorganizmami a infekciami. Vplýva na ňu genetika, nezanedbateľnú úlohu zohráva dojčenie, ďalej zdravá výživa, otužovanie dieťaťa a životný štýl rodiny. Vo všeobecnosti platí, že ak sú chorľavejší rodičia, býva chorľavejšie aj dieťa. Dieťa do piatich rokov si ešte len buduje obranyschopnosť, preto deti v tomto veku bývajú častejšie choré (najmä, ak navštevujú jasle a v období po prvom nástupe do škôlky). Dlho dojčené deti s nástupom do kolektívu po treťom roku života by nemali byť často choré. 

Odporúčame prečítať:  Hit posledných mesiacov - omaľovánky pre dospelých

Ako pripraviť deti na kolektív?

Zdroj: Shutterstock®

Za prirodzenú chorobnosť pre mladšie deti v období do 5 rokov veku sa považuje 6-8 prípadov infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom a dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesene a zimy. V prípade školákov do 12 rokov sú to 2-4 epizódy infekcií dýchacích ciest.

Medzi základné spôsoby prevencie týchto ochorení patrí správna životospráva – dostatočný pitný režim, strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu s obmedzením tukov, korenín a cukrov. Dôležitou súčasťou je primeraná pohybová aktivita, dostatok spánku a pobyt na čerstvom vzduchu. Ďalšou zo základných zásad je dostatočné vetranie bytu, primeraná vlhkosť v ňom, minimalizácia prašnosti a pasívneho fajčenia. ,,Z mojej praxe viem ako prevenciu odporučiť výbornú trojkombináciu,“ tvrdí MUDr. Richard Wagner z ordinácie v Bratislave. ,,Zaradenie kvalitných probiotík, ktoré zlepšujú kondíciu črevnej mikroflóry, ďalej čerstvej cviklovo-mrkvovej šťavy a do tretice voľnopredajný liek Oscillococcinum v preventívnej dávke jedenkrát týždenne. Výsledkom je reálny pokles náchylnosti na sezónne respiračné infekcie. Funguje to!“

Odporúčame prečítať: 7 rád ako zefektívniť svoj deň!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní