Ako pripraviť dieťa na začiatok školy? Prváčikov čakajú veľké zmeny

Ako pripraviť dieťa na začiatok školy? Prváčikov čakajú veľké zmeny

Nebude to už trvať dlho a školské lavice sa opäť zaplnia. Deti, pre ktoré bude nový školský rok zároveň ich prvým, čaká neznáme prostredie aj ľudia. V podstate ide o výraznú zmenu v ich životoch, čo však netreba dramatizovať, ale ani brať na ľahkú váhu. Ako sa na to pripraviť a čo môžu urobiť rodičia, aby dieťaťu uľahčili prispôsobenie sa novej situácii, o tom sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

V čom to bude zrazu iné pre dieťa?

Na úvod treba pripomenúť, že nástup do školy znamená zmenu nielen pre dieťa, ale aj rodičov. Hlavne zo začiatku si bude prechod zo škôlkarskeho režimu na školský vyžadovať viac úsilia a pravdepodobne aj trpezlivosti. Maratón zháňania pomôcok do školy vystrieda pomoc pri domácich úlohách a nové výzvy, ktoré by mali smerovať aj k čoraz väčšiemu osamostatneniu malého školáka či školáčky.

Pozri aj: Ako naučiť dieťa udržať poriadok: Tipy, ktoré zaručene pomôžu

deti píšu

Zdroj: Shutterstock®

Ak by sme mali v stručnosti zhrnúť, v čom bude škola pre dieťa iná v porovnaní so škôlkou, ide hlavne o tieto rozdiely.

1. Okrem neznámeho prostredia školy prichádzajú nové sociálne kontakty a autority v podobe učiteliek a učiteľov. Pre dieťa býva nepríjemnou skutočnosť, keď v triede takmer nikoho nepozná. Kamaráti zo škôlky totiž nemusia nastúpiť do rovnakej školy či triedy.

2. Režim v škole už nie je taký uvoľnený ako v škôlke, kladie sa väčší dôraz na cielenú koncentráciu dieťaťa a na výkon. Treba sa prispôsobiť rozvrhu hodín. Zmena denného režimu sa týka aj straty času na poobedný oddych, resp. spánok po obede.

3. Od dieťaťa sa postupne vyžaduje čoraz väčšia miera samostatnosti. Musí si vedieť pripraviť pomôcky a knihy na jednotlivé vyučovacie hodiny, zorganizovať si veci, na nič dôležité nezabudnúť, zjesť desiatu cez prestávku a pod.

4. Dieťa sa nielenže bude učiť nové veci, ale bude za svoje vedomosti aj hodnotené. Čakajú ho aj nové náročnejšie povinnosti a v neposlednom rade tiež písanie domácich úloh, čo najmä zo začiatku môže potrápiť nielen dieťa, ale aj rodičov.

5. Zvyknúť si treba aj na nové pravidlá, ktoré treba v škole dodržiavať, a to napríklad hlásenie sa či čakanie na vyvolanie, pochopenie organizácie času na vyučovanie a prestávky, na ktoré upozorňuje zvonenie...

prvý deň v škole

Zdroj: Shutterstock®

Príprava dieťaťa na zmenu

Pokiaľ chcete, aby v očiach dieťaťa zostalo to iskrivé nadšenie, ako keď ide aj s novou taškou a výbavou na svoje prvé vyučovanie, musíte ho na školu pripraviť. Predovšetkým na zmeny, ktoré sme spomínali vyššie. Nepripravené dieťa totiž môže z toho „skoku“ zo škôlkara na školáka zostať znervóznené či ustrašené, a to hlavne v prípade, keď nevie, do čoho ide. Preto je naozaj dôležité dieťaťu vysvetliť, čo ho v škole očakáva a aké budú jeho povinnosti.

Pamätajte na to, že nové sociálne vzťahy môžu byť zároveň aj prvými zaťažkávajúcimi skúškami. Dieťa si bude nachádzať svoje miesto v kolektíve, preto treba podporiť jeho sebavedomie, povzbudiť ho a pripomenúť mu, čo už všetko vie, čo všetko dokázalo. 

Deti sa väčšinou tešia z novej školskej tašky a pomôcok. Ešte pred nástupom do školy využite u potomka toto nadšenie a ukážte mu, čo bude v taške nosiť, čo kde patrí. Zmenou by mala prejsť aj izba malého školáka, ktorý si musí zvyknúť na nový systém. Stôl už nebude len na kreslenie, ale aj písanie si úloh, v poličkách už nebudú len rozprávkové knihy, ale aj učebnice a pomôcky do školy.

Niektoré veci si môžete nacvičiť už pred nástupom do školy. Napríklad aj skoršie ranné vstávanie, pokiaľ je dieťa ešte v prázdninovom režime a z postele sa dostáva až neskôr, prípadne chodí spať neskoro. Čas zaspávania a vstávania je vhodné postupne upraviť, aby v septembri nedošlo k drastickej zmene, na ktorú nebude dieťa pripravené. Niečo také totiž môže vyvolať poriadne negatívne emócie.

Zaujme ťa: Najvtipnejšie nepodarené fotografie s deťmi: Toto nemôže byť reálne!

deti v škole

Zdroj: Shutterstock®

Pozitívna motivácia je veľmi dôležitá

Pri všetkom spomínanom hlavne nezabudnite zdôrazňovať pozitívne momenty pobytu v škole. Vyzdvihnite všetky dobré skutočnosti, potenciálnych nových kamarátov a tiež zaujímavé a dôležité veci, ktoré sa dieťa v škole naučí. Určite sa vystríhajte strašeniu dieťaťa školou, spomínaniu nezvládnuteľných úloh či trestov za nezvládnuté úlohy a pod.

Keď už dieťa začne navštevovať školu, zachovajte trpezlivosť pri robení prvých domácich úloh, ktoré pravdepodobne pôjdu ťažšie. Dieťa si ešte musí zvyknúť na dlhodobejšie sústredenie sa. Pomôžte mu so systematickou prípravou, vytvorte návyk prípravy na vyučovanie a balenie tašky rozhodne nenechávajte na ráno.

Doma svojej ratolesti nezabudnite poskytnúť dostatočný priestor na hru a oddych. Nemalo by sa stať, že úlohy zaberú väčšinu voľného času. Taktiež sa rozprávajte, venujte čas na spoločný otvorený rozhovor o tom, čo sa mu v škole páčilo a čo nie, aby ste prípadné vznikajúce problémy mohli riešiť už v zárodku.

Vybrali sme: Jedovaté hrozby v prírode: S týmito sa môžeš stretnúť na Slovensku!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Alžbeta Stanková 21.08.19 08:15

AS
karma
108.00

veľa záleží od prístupu učiteľky/učiteľa ku deťom

  • 1
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:14

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:14

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 12:30

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 12:30

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 17.02.24 10:15

AN
karma
-1.00

nas syn nebol vôbc pripraveny, keby som vedela tak by som ho asi radsej nechala este rok v skôlke

  • 0
Odpovedať

Ban Hul 18.02.24 09:24

BH
karma
-1.00

dcera nemala s nastupom do prvej triedy ziadny problem, praveze sa na skolu tesila

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní