Ako si vybrať dulu pre seba a svoje bábätko? Aké sú jej úlohy?

Ako si vybrať dulu pre seba a svoje bábätko? Aké sú jej úlohy?
 • 20.02.2018
 • Jana Sedláková

  • Zdieľaj:
 • 2

Dnes už asi každá nastávajúca maminka aspoň tuší, čo slovo „dula" znamená.

Zrejme si predstaví spoľahlivú osobu, o ktorú sa bude môcť oprieť, keď už pri pôrode nebude vedieť, ako ďalej. Keď nebude rozumieť odborným zdravotníckym výrazom a nebude k dispozícii nik, kto by jej ich vysvetlil. Keď bude potrebovať poradiť s drobnosťami okolo bábätka či s dojčením...

Áno, to všetko je pravda. A ešte viac... Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorej hlavnou úlohou je sprevádzať maminku počas tehotenstva, pôrodu aj šestonedelia. V tehotenstve môže byť veľkým prínosom, najmä pre prvorodičky. Vysvetlí odborné lekárske výrazy a dá ich do súvislostí, na čo v rámci bežných poradní u gynekológa nie je obyčajne čas. Pomôže s výberom pôrodnice a s ujasnením predstáv o pôrode a jeho priebehu. Naučí budúcu maminku a partnera úľavové techniky a iné drobnosti, ktoré spríjemnia pobyt v pôrodnici aj samotný priebeh pôrodu. Viacnásobným maminkám zas môže pomôcť v nových či výnimočných situáciách, s ktorými nemajú skúsenosti. Táto fáza, ktorú môžeme zjednodušene nazvať prípravou na pôrod, je pri spolupráci mamičky a duly veľmi dôležitá. Preto väčšina dúl odporúča minimálne dve osobné stretnutia ešte pred samotným pôrodom, aby mali možnosť svoju klientku spoznať a vzájomne sa zladiť. Preto je dobré, keď mamička kontaktuje dulu najneskôr v šiestom mesiaci.

Pozri aj: Ako rozoznať zdravé ovocie a zeleninu od chemicky ošetreného? Takto!

Odborné výrazy v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Šťastný pôrod praje pripraveným

Kľúčovou sa stáva úloha duly pri samotnom pôrode. Tu sa definitívne zúročí vzájomné zladenie s rodiacou ženou i partnerom, na ktorom spolu pracovali už v tehotenstve. Ako jedna z mála osôb, ktoré asistujú v pôrodniciach v čase pôrodu, dula zostáva s mamičkou stále. Je jej kedykoľvek k dispozícii, ochotná poradiť, pomôcť, podporiť. Nekončí jej služba a nevystrieda ju iná dula. Neodíde kontrolovať inú rodičku a nemusí vypisovať doklady, či robiť ďalšiu administratívu. Jednoducho, je stále TU.

Ani po pôrode sa jej úloha nekončí – naďalej ženu podporuje, teraz už v kompetenciách matky, v starostlivosti o bábätko, v dojčení a pod. Preto sú mnohé duly aj laktačné poradkyne, alebo sa zaoberajú rodičovstvom.

ako si správne vybrať dulu

Zdroj: Shutterstock®

Ako si teda vybrať správnu dulu pre seba a svoje bábätko?

Keď to zhrnieme, dula by mala byť emocionálnou, psychickou aj fyzickou oporou pre budúcu mamičku i jej rodinu. Mala by to byť láskyplná, starostlivá a zodpovedná osoba, ktorá je vnímavým poslucháčom a necháva maminke priestor na vlastné predstavy. Plusom sú skúsenosti s pôrodmi a veľmi podstatná je aj dobrá fyzická kondícia a výdrž.

Naša rada znie: Jednoznačne vyberajte dulu na osobnom stretnutí – vzájomné sympatie sú nesmierne dôležité. Uvedomte si, že pred ňou budete v tých najintímnejších situáciách a pre hladký priebeh pôrodu je dôležité, aby ste sa v tom cítili prirodzene.

 • Aké vzdelanie a skúsenosti s pôrodom má? Na webstránke organizácie Slovenské duly si viete overiť, či má daná osoba certifikáciu, príp. vyhľadať duly podľa príslušných regiónov.
 • Čo považuje za najdôležitejšiu súčasť svojej práce? Akým spôsobom podporuje matku a otca pri pôrode?
 • Ako obyčajne funguje s prípravou na pôrod? Chce sa stretnúť ešte pred termínom pôrodu? Koľko stretnutí zvyčajne uprednostňuje? Čo je ich náplňou?
 • Ako rýchlo vie prísť k pôrodu? Je ochotná prísť aj domov či až do pôrodnice?
 • Ktoré nemocnice pozná? Je v nich zvyknutá pracovať? Existujú aj také, do ktorých nechodí? Prečo?
 • Ako poskytuje podporu po pôrode? Vie poradiť s dojčením? Starostlivosťou okolo bábätka?
 • Koľko si účtuje za svoje služby?

Neprehliadni: Umelé nechty môžu vážne ohroziť tvoje zdravie: Rozmysli si ich aplikáciu!

Pomoc duly

Zdroj: Shutterstock®

Od duly však určite neočakávajte, že bude za vás presadzovať vaše predstavy a priania u zdravotníckeho personálu, alebo, nebodaj, pôrod povedie. Jednak nemá zdravotnícku zodpovednosť a hlavne - pôrod je predsa krásnym začiatkom spoločného príbehu vás a vášho dieťatka, preto buďte jeho režisérom vy sama a nikto iný. Tak sa stane zdrojom vašej vnútornej sily na veľmi dlhý čas.

- Anketa

RODILI STE S DULOU?

Odpovedalo 6 ľudí  

Áno.
50%
Nie.
50%

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Kelemenová 20.02.18 10:18

SK
karma
86.00

posledné slová/vety/ v článku sú tak emotívne a citovo intenzívne že začínam mať zimomriavky....

 • 2
Odpovedať

Lenka Meravá 24.02.18 23:48

LM
karma
81.00

Ja som mala pri porode manzela. Bola som stastna ze je tam so mnou. Aspon videl co obnasa porod :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto
Vlasy

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto

 • 3
 • 11.06.2021
TOPlist