Ako upokojiť dieťa? Na rozblázneného či rozčúleného drobca skús toto

Ako upokojiť dieťa? Na rozblázneného či rozčúleného drobca skús toto

Rodičia malých detí sú konfrontovaní s vypätými situáciami, keď sa ich ratolesti nevedia „zmestiť do kože“, prípadne sú rozrušené, nepokojné, rozčúlené, plačlivé atď. Niektorí musia uvedené riešiť častejšie, iní menej – každému rodičovi sa však istotne zídu nasledujúce tipy z článku na to, ako upokojiť dieťa. Zameriame sa predovšetkým na deti v predškolskom a mladšom školskom veku. Samozrejme, treba brať do úvahy, že každé dieťa je iné, preto niečo zaberie a niečo nie. Veríme, že z nasledujúcich tipov vám minimálne jeden zafunguje.

Najskôr upokojte seba

Malé deti majú niekedy naozaj problém upokojiť sa samé a potrebujú k tomu našu pomoc. Aby sme im však účinne pomohli, vyžaduje si to chladnú hlavu. Východiskom je teda nenechať sa strhnúť v napätej situácii zlými emóciami. Napríklad taký krik na dieťa nepatrí medzi účinné stratégie pri výchove, skôr sa odporúča hlas stíšiť, ba dokonca šepkať. Dieťa tak bude mať taktiež tendenciu stíšiť sa, aby rodiča počulo.

Pokoj, sebaovládanie a trpezlivosť by mali byť základnou výbavou každého rodiča. Pokojný rodič dokáže preniesť pokoj aj na svoje dieťa, čo však nemusí platiť úplne a v každom prípade. No ide o akýsi základ a východisko, na ktorom treba stavať prípadné ďalšie upokojujúce stratégie pre svoje dieťa.

Pozri aj: Prečo sú deti mrzuté, nervózne a neposlúchajú? Zváž tieto príčiny!

pokojná matka

Zdroj: Shutterstock®

Zmena prostredia

V situácii, keď sa dieťa takpovediac „odtrhne z reťaze“ a vy máte možnosť ísť s ním niekde inde, urobte to. Zmena prostredia a iné podnety v ňom dokážu v pozitívnom zmysle presmerovať pozornosť. Niekedy stačí odísť do inej miestnosti.

Pokiaľ dieťa zlostí v domácom prostredí, skúste s ním ísť aspoň na malú prechádzku. Uvidíte, že pobyt na čerstvom vzduchu dieťaťu prospeje, pri hre vonku sa taktiež prirodzene unaví, vybije energiu a hneď bude pokojnejšie.

Vrúcne pevné objatie

Aj také „obyčajné“ pevné objatie (ale nie príliš silné) dokáže urobiť s dieťaťom veľmi veľa. Náruč rodiča vie poskytnúť upokojenie a dieťa sa zároveň cíti stále prijímané, a to aj so svojimi negatívnymi pocitmi. Či už pri plači, strachu alebo hysterickej scéne – objatie niekedy dokáže také malé zázraky. Pokiaľ však dieťa nechce zotrvať v objatí, malo by mať možnosť dostať sa z neho. V tom prípade skúste ďalšie z tipov.

objatie

Zdroj: Shutterstock®

Upokojujúce vône aj čaje

Nielen na malé bábätká pôsobí hlavne na večer ako upokojujúci prostriedok pred spaním kúpeľ s masážou. Je to vhodné aj pre väčšie deti, pričom by ste mohli staviť aj na osvedčené uvoľňujúce vône a do kúpeľa pridať pár kvapiek harmančekového či levanduľového oleja. Tieto oleje s upokojujúcimi účinkami môžete aplikovať aj klasicky do aromalampy a využiť tak ich benefity aj počas dňa.

Okrem aromaterapie skúste aj upokojujúce bylinkové čaje. Pre deti je v prípade rozrušenia a nepokoja vhodná najmä medovka či kozlík. Ide o bylinky, ktoré taktiež dokážu navodiť spánok. Okrem toho má uvoľňujúce účinky aj čaj z materinej dúšky a bonusom navyše je, že dokáže pomôcť aj pri prechladnutí.

Pozitívne presmerovanie pozornosti

Na úplne malé deti väčšinou neplatí racionálne vysvetľovanie situácie, ale aj väčšie deti majú niekedy problém absorbovať fakty, ktoré im v dobrej viere ponúkame. Keď sa inak nedá a vaše dieťa sa takpovediac „zacyklí“, presmerujte cielene jeho pozornosť na zaujímavú vec či aktivitu. Začne sa na to koncentrovať a je veľká šanca, že sa aj silné negatívne emócie u neho zmiernia či vymiznú. Vyberajte podľa preferencií dieťaťa. Skúsiť môžete hudbu, spev, na niektoré deti možno viac zaúčinkuje rozprávka alebo kreslenie či rôzne kreatívne činnosti.

čítanie s mamou

Zdroj: Shutterstock®

Metóda „time out“

Rozbláznené i zlostné dieťa možno upokojiť aj krátkodobou separáciou na mieste, na ktorom si neublíži. Vyberte si teda vhodné miesto v domácnosti a keď dieťa nebudete vedieť utíšiť, zoberte ho naň a nechajte ho tam minútu až maximálne tri minúty. Ak bude odbiehať, s pokojom ho naň znova priveďte.

Vybrali sme: Horúčka u bábätka: Kedy je bežná a kedy je naozaj nutné zakročiť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 03.01.20 09:09

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré rady! Naozaj zväčša platí, že pokojný rodič dokáže preniesť pokoj aj na svoje dieťa.

  • 3
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní