Chodíš s deťmi na kúpalisko? Pozor na nebezpečné suché utopenie!

Chodíš s deťmi na kúpalisko? Pozor na nebezpečné suché utopenie!

Letné mesiace, to sú prázdniny pre deti, ktorým musíme vypĺňať voľný čas. Často počas horúcich dní siahame po najlogickejšej možnosti – pobyte pri vode. Deti sa zabavia, unavia a my ako rodičia máme dobrý pocit z toho, že mali pestrý program. Na kúpaliskách aj pri mori však treba dávať pozor na nebezpečný fenomén, ktorý sa nazýva suché utopenie. V niektorých prípadoch je až so smrteľnými následkami. Čo to je a ako sa prejavuje? Pozor, príznaky sú takmer neviditeľné!

Nebezpečná zábava

Aj keď sa môže utopenie ako také javiť ako ojedinelý prípad, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) registruje vyše 360-tisíc úmrtí zavinených utopením vo vode. Všeobecne je utopenie v poradí tretím najčastejším spôsobom neúmyselného úmrtia a postihuje štatisticky najmä deti. Deti vo veku 1 – 4 rokov najčastejšie, potom deti vo veku 5 – 9 rokov. Každoročne počet úmrtí detí utopením stúpa práve počas letných prázdnin. Suché topenie tvorí podľa štatistík asi 1 % zo všetkých úmrtí utopením, čo vypovedá o tom, že ide o veľmi zriedkavú diagnózu.

Inšpiruj sa: Čo nedávať jesť dieťaťu do jedného roka? Na toto si daj pozor!

suché utopenie príznaky

Zdroj: Shutterstock®

Symptómy suchého utopenia

Príznaky suchého utopenia je veľmi ťažké rozpoznať. Aj preto je táto diagnóza veľmi nebezpečná a väčšinou, žiaľ, končí pre pacienta fatálne. Niektorí lekári ju dokonca neuznávajú a považujú ju za mýtus a nereálnu diagnózu, iní pred sekundárnym utopením, ktoré nastáva až nejaký čas po pobyte vode (zväčša do 48 hodín), vystríhajú. Jedno je isté. Suché utopenie nastáva po pobyte vo vode, kedy sa pacientovi cez ústa či nos dostala voda až do pľúc, kde sa postupne hromadí. Stane sa tak preto, že sa svaly nad priedušnicou uzavrú a nedovolia prenikaniu kyslíka dnu ani von.

Ako teda rozpoznať príznaky suchého utopenia?

  • Postihnutá osoba má problém s dýchaním alebo rozprávaním.
  • Pacient je podráždený alebo sa správa neobvykle.
  • Človek so suchým utopením môže mať bolesti hrudníka.
  • V dohľadnej dobe po pobyte vo vode je človek unavený, chýba mu energia.
ako sa vyhnúť suchému utopeniu

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia a liečba

Suché utopenie postihuje väčšinou malé deti vo veku 2 rokov a menej. Preto je veľmi dôležité dieťa dôkladne sledovať pri každom pobyte vo vode, ale aj po ňom. Najlepším spôsobom ochrany je aj v tomto prípade prevencia. Aj keď  toho nie je veľa, čo by ste mohli preventívne spraviť, no pamätajte, že do 4 rokov by sa deti nemali samé kúpať za žiadnych okolností, to platí aj o kúpaní vo vani. Okrem toho je dobré investovať do kurzu plávania, naučiť sa, ako podať dieťaťu prvú pomoc a bazén by mal byť vždy zabezpečený ohradou.

V prípade, že ste po pobyte vo vode na svojom dieťati spozorovali niektorý z príznakov suchého utopenia, neváhajte ani sekundu a vyhľadajte lekársku pomoc. Suché utopenie je veľmi nebezpečné a vyžaduje si okamžité vyšetrenie a identifikovanie problému, inak môže dôjsť k tomu najhoršiemu.

Pozri aj: Ako využiť cukor v domácnosti? Nie, nie je len na sladenie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jana Komadová 24.07.19 19:51

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Daniela Balakova 01.08.19 21:38

DB
karma
96.00

Ešte som o tom nepočula.

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 14:44

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 14:44

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní