Čo musí vedieť každé dieťa? Nauč ho to, ide o život!

Čo musí vedieť každé dieťa? Nauč ho to, ide o život!

Pre svoje deti chceme vždy to najlepšie, zniesli by sme pre ne aj „modré z neba“, no niekedy im zabúdame pripomínať dôležité informácie, ktoré by im vo vyhrotených situáciách mohli veľmi pomôcť, dokonca aj zachrániť život.

Niekomu sa môžu zdať informácie v článku samozrejmé a triviálne, avšak je nevyhnutné, aby ich poznalo každé dieťa a naozaj si ich aj zapamätalo. Takže kľúčové body, ktoré spomíname, treba dieťaťu nielen vhodným spôsobom sprostredkovať, ale aj niekoľkokrát zopakovať.

Kde to môže byť pre dieťa nebezpečné?

Čo sa týka pobytu dieťaťa vonku bez dozoru, vždy je prítomné isté riziko. Preto je dobré, aby malo zafixované, že pred odchodom vždy rodičom povie, kam ide a s kým a aj to, kedy sa vráti. Pripomínať treba aj vyhýbanie sa okrajovým častiam, opusteným domom, tmavým uličkám a pod.

Ak by sme však mali ohraničiť pre deti rizikový priestor a priestor bez rizika, asi by sme neboli veľmi úspešní. Ako si ďalej povieme v článku, hrozba môže číhať aj doma. No za najbezpečnejšie sa javí to, keď sú vonku či doma s deťmi ľudia, ktorých bezpečne poznajú a, samozrejme, rodina.

Pozri aj: Premeny bábik do realistickej podoby: Zručnosť ukrajinskej umelkyne ti vyrazí dych!

dôležité informácie pre deti

Zdroj: Shutterstock®

Veľká téma – cudzí ľudia

Pre dieťa je zvyčajne dospelý človek autoritou, preto môže niekedy zaváhať, keď ho dospelý o niečo požiada, prípadne mu niečo ponúkne. Sú to klasické kritické situácie, pred ktorými sú deti bežne vystríhané, avšak opakovanie nebezpečnosti týchto situácií nie je vôbec na škodu.

Asi nechceme, aby sa dieťa všetkých bálo, avšak istý stupeň ostražitosti je u neho treba podporiť a „vypestovať“. Hovoriť by sme mali najmä o varovných signáloch a situáciách. Vysvetlite tomu svojmu, že cudzím ľuďom, ktorí mu ponúkajú darček, cukrík, ukazujú šteniatko a pod. sa treba strániť a nič si od nich nebrať. Poznáme aj situácie, keď sú deti vylákané do auta, preto treba dieťaťu vštepiť nebezpečnosť situácie a zdôrazniť dôležitosť rýchleho odchodu a žiadne pristavovanie sa pri cudzích autách.

Niekedy ide o minúty a dospelý človek s nekalými úmyslami môže dieťa jednoducho schmatnúť za ruku a odviesť. V tom momente vie byť dieťa zaskočené a nebráni sa. Preto treba pripomenúť, že ak by daná situácia nastala, musí reagovať tak, aby si to všimli ľudia naokolo, teda ideálne krikom alebo kopaním. Určite treba povedať aj to, že žiadna cudzia dospelá osoba by nemala chcieť od dieťaťa pomoc. Preto je správne, ak dieťa akúkoľvek pomoc dospelému cudziemu človeku odmietne a odíde. Pokiaľ by malo dieťa podozrenie, že ho niekto sleduje, malo by zachovať pokoj a urýchlene odísť na miesta, kde sa pohybuje veľa ľudí, napríklad do obchodu.

stratené deti

Zdroj: Shutterstock®

Čo ak sa dieťa stratí?

Situácia, ktorá príde znenazdania a my by sme mali byť na ňu predom pripravení. Čo teda naučiť dieťa, aby to v prípade zatúlania sa s úspechom využilo a nezostalo bezradné? Malo by v prvom rade poznať adresu, na ktorej býva a telefónne čísla rodičov. Ak vás deti nevedia nájsť, naučte ich, že o pomoc treba požiadať najlepšie policajta, ale dôveryhodní sú aj obchodníci v predajniach. Ak však títo nie sú v okolí, bezpečné je osloviť aj rodičov s kočíkom.

Ak sa vám dieťa stratí v obchode, dohodnite sa na tom, aby v takejto situácii zostalo na mieste a nepobehovalo zbytočne po uličkách. Aj keď sa to môže javiť ako spoločensky nevhodné, dopredu mu povoľte, že v tomto prípade môže nahlas kričať vaše meno, čím vám uľahčí hľadanie.

Inšpiruj sa: Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

dieťa samé doma

Zdroj: Shutterstock®

Čo ak zostane samé doma?

Ani doma, ako vieme, nemusí byť dieťa v bezpečí. A to hlavne vtedy, ak je doma samé. Samozrejme, že malé deti doma samé nenechávame, avšak u tých väčších a sebestačnejších sa tomu niekedy nedá vyhnúť. Na čo si teda dať pozor? V každom prípade, dieťa musí mať zamknuté dvere a otvoriť môže len známej osobe. Nemalo by otvárať ani poštárovi, opravárovi či elektrikárovi. Na čo sa však môže zabúdať, je fakt, že rovnako nie je vhodné spomínať na verejnosti pred cudzími ľuďmi, že bude dieťa samé doma. Tak mu to pripomeňte, aby nechtiac neupozornilo na svoju pomerne zraniteľnú situáciu. Ak by však bola nevyhnutná pomoc, malo by poznať aj svojich susedov.

Dieťa by sme mali učiť aj dôležité telefónne čísla: 112, 150, 155, 158, 159, no zároveň treba zdôrazniť, že sa na ne nesmie volať bez príčiny.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Alena Hocková 24.03.19 08:29

AH
karma
-1.00

Tak tychto nastrah sa naozaj obavam.

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 15:18

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 15:18

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní