Cviky pre tehotné

Cviky pre tehotné
  • 22.08.2014
  • Silvia Karasová

Tehotenstvo nie je choroba, a aj keď by ste mali byť počas neho o čosi opatrnejšie, svojho obľúbeného pohybu sa vzdať nemusíte. Práve naopak cvičenie v tehotenstve sa obzvlášť odporúča. Pomáha totiž svalstvu neochabnúť, bojuje proti striám, celulitíde, nedovolí vám pribrať zbytočne veľa a udrží vás samozrejme v kondície. Zo športov však pre budúce mamičky zďaleka nie je vhodné všetko. Čo áno, a čo nie, si prezradíme v dnešnom článku.

Odporúčame prečítať: Je čokoláda zdravá?

Čo rozhodne nie?

Cviky pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

Zo svojho športového programu vylúčte všetky aktivity, pri ktorých budete musieť vyvíjať prudké a agresívne pohyby. Neodporúča sa ani bezhlavé skákanie, rýchly beh, či čokoľvek priveľmi adrenalínové, pri čom hrozia napríklad aj pády. Ak ste teda zanietené milovníčky korčuľovania, cyklistky, horolezectva... Na obdobie cca 9 mesiacov na svoju športovú lásku radšej zabudnite. Majte na pamäti, že riziko pádu je úplne najhoršie v poslednom trimestri. Nemali by ste sa ani prepínať, teda zdvíhať ťažké veci, či napríklad osve posúvať masívny nábytok. Nebezpečné sú tiež loptové hry, či jazda na koni. O športoch vo vzduchu a na vode sa ani nevyjadrujeme, podobne budete musieť odložiť do pivnice aj svoje lyže, či sánky. Také behanie síce vyzerá nevinne, ale op prvom trimestri už kvôli pravidelným otrasom nie je veľmi vhodné. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá tak, že kvôli svojej gravidite nemôžete robiť takmer nič, nie je to pravda. Exituje veľa druhov pohybu, ktoré sú pre budúce mamičky nielen vhodné, ale ešte aj užitočné.

Čo určite áno?

Cviky pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčame prečítať: Chudnite vo vode jedna radosť

Vhodné sú všetky cviky pri, ktorých sa zbytočne nenatriasate a neohrozujete tak plod. Napríklad pokojná joga vám nielenže precvičí svalstvo, ale zmiernu aj hormónmi rozhádzanú psychiku. Gravid joga nielenže zharmonizuje vaše telo a myseľ, ale zároveň aj precvičí a spevní chrbát, panvu a prsia. Vhodné sú tiež cvičenia s fit loptou, či ľahšími činkami, ako aj pilates pre tehotné. Nemusíte sa báť ani vody. Plávanie v tehotenstve vás zrelaxuje, a zároveň uvoľní svaly celého tela. Výhoda pohybu vo vode je tá, že sa príliš nenamáhate, no napriek tomu sa udržiavate v dobrej kondícii. Veľmi vhodné sú tzv. kegelove cviky, vďaka ktorým si posilňujete panvové dno a uľahčíte si tak prirodzený pôrod. 

A kedy je s cvičením vhodné začať?

Cviky pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

Ideálne obdobie je hneď na začiatku tehotenstva. Avšak práve prvý trimester sa spája častokrát s nepríjemnými stavmi, ako napríklad nevoľnosť, či mdloby. V druhom trimestri sa už väčšina budúcich mamičiek cíti príjemnejšie, preto by ste v tomto období pohyb nemali zanedbať. Neskôr keď sa vám zväčšuje bruško, aj maternica, by ste mali byť viac opatrné. S rastúcim bruškom narastá aj pocit obmedzenosti, vtedy si už vyberajte po konzultácii s lekárom skutočne iba cviky vhodné pre tehotné. Na inšpiráciu môžete vyskúšať napríklad 10 minút pilatesu:

Odporúčame prečítať: Joga ako ju nepoznáte

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Lenka Kozempelová 22.08.14 19:08

LK
karma
-1.00

Cvičiť počas tehotenstvá sa rozhodné oplatí, ja som mala vďaka tomu oveľa ľahší pôrod aj som sa po ňom ľahšie dostala na svoju pôvodnú váhu.

  • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 22.08.14 19:45

karma
-1.00

trošku pohybu nikdy nezaškodí

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 24.05.16 19:54

SK
karma
114.00

tehotenstvo, ak je v poriadku, nie je choroba, treba sa hybat

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 09:26

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 09:26

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní