Kto je dobrá matka? Ako vnímať signály svojho dieťaťa?

Kto je dobrá matka? Ako vnímať signály svojho dieťaťa?

  • Zdieľaj:
 • 5

Na rolu matky sa pripravujeme postupne. Príroda to tak krásne zariadila, že nám dopriala čas deväť mesiacov, aby sme ich využili na prípravu a na vnímanie novej životnej role – role MATKY.

Každá mama chce pre svoje dieťa to najlepšie. Nie je to fráza. Je to fakt. A predsa každá matka pristupuje k výchove, k starostlivosti, či napĺňaniu potrieb svojho dieťatka inak. Existuje vôbec univerzálny návod na materstvo?

V dnešnej modernej dobe stačí otvoriť internet a zaručené rady sa valia na nás z každej strany. Nie sme si niečím isté? Použijeme vyhľadávač. Naše dieťatko dnes veľa plakalo? „Gúglime“  jedna radosť, aby sme zistili, čím to je. 

Zaujme ťa: Rodím! Kedy mám ísť do pôrodnice? Ktorá kontrakcia je tým signálom?

mama a dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Zaručené rady dostávame už počas tehotenstva. Naša mama nám porozpráva, aké sme boli dieťa a ako si s nami poradila, čo na nás platilo. Svokra spomenie niekoľko rád, o ktorých je presvedčená, že ich musí použiť každá novopečená maminka. Do toho sestry, švagriné, kamošky a susedky pri každej možnej príležitosti nám podsunú „recept na všetko“. V kníhkupectve sa police s témou výchovy detí prehýnajú váhou. Už len vybrať a študovať.

Ako sa v tom množstve informácii nestratiť? Ako zvládnuť všetko okolo malého človiečika?

Každá matka je vybavená obrovským darom intuície. Mama vie. A dieťa vie tiež. Sú prepojení. Existuje medzi nimi pomyselná pupočníková šnúra. Vnímať dieťa, jeho signály, neverbálnu komunikáciu, druh plaču, je základnou úlohou matky. Mama to vie. Má bábätko pri sebe a cíti, vníma a sleduje jeho signály. Mama má kompetenciu BYŤ MAMOU. Nikto iný nerozumie jej dieťatku lepšie ako ona.

Žiaľ, spoločnosť mnohokrát matky oberá o túto ich prirodzenú schopnosť. Podsúva im, čo je správne a čo nie. Ale čo je správne? To, čo vyhovuje susedinej dcérke, nemusí platiť pre môjho syna. Smutné je, že práve matky sa dokážu hodnotiť navzájom a vyslovovať naozaj neprípustné vety. Toto by sa nemalo vôbec diať.

Pozri aj: Čo pripraviť ešte pred pôrodom, aby sme to mali potom ľahšie?

starostlivosť o dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Vzťah matka-dieťa je jedinečný, neopakovateľný a výnimočný. Nikto nemá právo do neho hovoriť. Len mama vie, čo jej bábätko „hovorí“. Len mama cíti, čo je pre nich najlepšie. Len mama vníma ich spoločné prepojenie.

Nehodnoťme! Nikto z nás nemá na to právo. Nevidíme, necítime, nevnímame to, čo je tajomstvom hlbokého, jedinečného, láskavého vzťahu medzi maminkou a dieťatkom.

Odporúčame: Hojenie hrádze po pôrode: Ako ho urýchliť a byť opäť fit?


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 28.11.17 11:34

SK
karma
113.00

šťastné dieťa - šťastná matka a naopak

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 28.11.17 16:42

MM
karma
100.00

žiadny vyhľadávač, ani Google, správnu intuíciu nenahradí

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 29.11.17 14:32

MD
karma
132.00

Najmä si netreba dať pokaziť náladu premúdrelými radami okolia, aj tak to robí jeden tak a druhý inak...intuícia a zdravý rozum napovie najlepšie..

 • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 29.11.17 23:54

ZS
karma
100.00

Presne, treba dať na pocit.

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 30.11.17 10:20

MB
karma
98.00

Veru, nikto nema patent na mudrost

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní