Mikroinfarkt placenty: Záchrana najmenších človiečikov na svete

Mikroinfarkt placenty: Záchrana najmenších človiečikov na svete

Počas nedávneho Svetového dňa predčasne narodených detí si rodiny aj zdravotnícky personál pripomínali každodenný boj o život. Starostlivosť o predčasne narodené deti je náročná a potrebujú pomoc a podporu. Svoje o tom vedia aj hrdí rodičia malého Martinka, ktorý sa narodil v 31. týždni tehotenstva s váhou len 1060g. Vďaka tímu lekárov, sestričiek a neziskovým organizáciám, ako OZ Malíček, sa týmto detičkám darí dorásť svojich rovesníkov a teraz im môžete pomôcť aj vy!

Pozri aj: Je starostlivosť o bábätko náročná? Toto potrebuje v prvých týždňoch!

V 27. týždni tehotenstva ma z Trenčína previezli do perinatologického centra v Bratislave s tým, že Martinko už pôjde na svet  – vtedy  vážil 750 gramov.“ začína príbeh mamina Emília. „V Bratislave  v nemocnici sme ešte vydržali  do 31. týždňa tehotenstva, kedy sa Martinko narodil v celkovej narkóze a vážil 1060 gramov. Náš problém bol vysoký krvný tlak a histológia potvrdila mikroinfarkt placenty. Keď Maťka vyberali, už skoro vôbec nebol v plodovej vode a obaja sme mali infekciu.

Martinka previezli na oddelenie predčasne narodených detí. Ja sama som ležala na oddelení s mamičkami, ktoré mali pri sebe detičky. Prvé dva dni som mala problém sama zo sebou, trápili ma bolesti a vysoké teploty. Lekárka z oddelenia pre predčasne narodené deti mi prišla oznámiť, že Martin je napojený na podpornom dýchaní, má infekciu a žltačku. Radostná správa – jeho bruško strávilo 3 ml mliečka. Ďalej ma oboznámila, že sa treba každý deň informovať o jeho zdravotnom stave a keď sa budem dobre cítiť, môžem za ním chodiť."

bábätko v inkubátore

Zdroj: Shutterstock®

Zoznamovanie sa, hladkanie, klokankovanie

„Prvé dni bolo moje spojenie s malým realizované prostredníctvom lekárky. Partner mi každé ráno volal a ubezpečoval ma, aký je malý krásny, úžasný a ako všetko zvládne. Moje rozpoloženie bolo zvláštne. Nikomu som o tom nehovorila, ale zo stretnutia som mala strach a zároveň radosť. Deň pred Vianocami som sa vybrala na oddelenie (teda vliekla sa po chodbe, kde boli mamičky s 3-kilovými deťmi), v skúmavke niesla prvé mlieko pre malého. Pred dverami ma čakal partner, ktorý za Martinkom chodil a tešil sa, že ho uvidíme spolu.

Vo výťahu sa ho pýtam, aký je. Vravel, že krásny. Maličký nemal nič spoločné s detičkami, okolo ktorých som prešla. Kto nezažil, nepochopí. Zrazu precitnem a spravím krok bližšie. Prikročím k postieľke a v tom zapípa monitor. Pribehne sestrička, maličkého pootočí, aby sa zasa rozbehol v dýchaní. Doktorka mi vysvetlila, že deti cítia strach mám a na všetko reagujú. Zobrala moju ruku a položila ju v inkubátore na Martinka. Ten pocit si pamätám dodnes - obava, aby  som mu neublížila. Po prvej zoznamovacej návšteve som chodila na oddelene dvakrát za deň, kde som sa postupne zoznamovala  s mojím Martinkom. Najskôr  hladkaním v inkubátore, prihováraním a neskôr klokankovaním."

Maťko

Zdroj: Shutterstock®

Predčasne narodené dieťa

„Po siedmich týždňoch v nemocnici Maťo vážil 1930 gramov a boli sme prepustení domov. Prvé dni boli strašné. Kým som si našla systém v podávaní liekov, v kŕmení, a hlavne som bola v strese z Martinkovho dýchania. Monitor pípal, ale len preto, že bol ľahučký a dobre nezaťažil podložku. Po týždni sme išli na kontrolu do Bratislavy, lebo Martinko odmietal potravu, bol ospalý a nepriberal. Zistilo sa, že má veľmi slabý krvný obraz a museli sme chodiť na injekcie trikrát za týždeň z Trenčína do Bratislavy. Napriek tomu sa stav nezlepšoval, museli mu spraviť transfúziu. Krvný obraz sa zlepšil, i napriek tomu odmietal jedlo. Ja som nič iné nerobila, len podávala lieky, masírovala bruško a skúšala dostať do Maťa trošku jedla.

V tomto období sa mi začali hlásiť známi na návštevy, aj keď som ich ešte prosila o čas. Zistila som, že veľa ľudí nechápe, čo je to predčasne narodené dieťa. Bola som pre nich osoba, ktorá to len príliš prežíva. Keď bolo najhoršie, volala som do Bratislavy na oddelenie patologických  novorodencov, kde mi vždy poradili. V tomto období som zistila, že chýbajú informácie a ani verejnosť takmer nič o predčasniatkach nevie."

pomoc pre predčasne narodené deti

Zdroj: Shutterstock®

Občianske združenie malíček

„Jeden deň po kontrole sme boli na návšteve na perinatologickom oddelení a keď som zbadala malinké bábätká v porovnaní s Maťkom, bol to neskutočný rozdiel. Veľmi ma teší práca Mgr. Ľubice Kaiserovej, ktorá založila občianske združenie malíček a snaží sa pomôcť mamičkám, aby vedeli, kde hľadať pomoc, a hlavne, aby aj rodinní príslušníci vedeli  rešpektovať a pomáhať v danej situácii. Len tak pre zaujímavosť - som zdravotná sestra, ale prvýkrát som sa stretla s problematikou nedonoseného dieťaťa až pri mojej vlastnej skúsenosti. Môžem povedať, že je to záber na psychiku, a hlavne si zažijete veľa strachu. Želám všetko dobré rodinkám, aby mali radosť z bábätiek a občianskemu združeniu malíček veľa zaujímavých nápadov pri práci. Ďakujem sestričkám a doktorkám z Antolskej v Bratislave a, samozrejme, aj lekárom v Trenčíne."

Nie každé dieťa má to šťastie, že sa narodí v riadnom termíne. Teraz môžete predčasniatkam uľahčiť štart do života aj vy - z každého nákupu plienok Pampers v sieti 101 Drogerie prispejete 0,50 eur pôrodnici s oddelením pre predčasne narodené deti, ktorá vyhrá v hlasovaní. Vďaka hlasom a spolupráci s OZ Malíček pôrodnice s najvyšším počtom hlasov získajú polohovateľné kreslo, ktoré spríjemní dojčenie mamičkám i bábätkám. Hlasovať môžete až do 24.12 na stránke www.101drogerie.sk.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Krátka 14.12.17 08:27

SK
karma
114.00

ach jaj, podobné niečo sa udialo aj v našej rodine, neterka sa narodila koncom šiesteho mesiaca, zvládli to, tiež klobúk dolu

  • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 14.12.17 15:10

KK
karma
90.00

tieto bábätká majú ťažký štart do života...je dobré, že im niekto vie pomôcť

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 14.12.17 23:03

MD
karma
132.00

Je úžasné, že tieto miniatúrne detičky, ktoré by boli kedysi odsúdené na istú smrť, dnes s pomocou dobrej lekárskej starostlivosti dokážu zabojovať a tešiť sa zo života :)

  • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 06.01.18 10:05

karma
92.00

je fajn ze vyhodu modernej mediciny je ze dokazu zachranit aj taketo babetka

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní