Nočné pomočovanie u detí: Zatoč s ním s týmito radami

Nočné pomočovanie u detí: Zatoč s ním s týmito radami

Problém, o ktorom sa dočítate ďalej v článku, býva častejší u chlapcov ako u dievčat a trápi sa s ním až 10 – 15 % päťročných detí. O nočnom pomočovaní, odbornejšie povedané nočnej enuréze, sa veľa nehovorí, nakoľko ide o pomerne chúlostivý problém. No jedno je isté, treba proti nemu zakročiť, keďže sa podpisuje aj na psychike dieťaťa.

Kedy možno hovoriť o nočnom pomočovaní u dieťaťa?

Vo všeobecnosti sa predpokladá, že dieťa bude schopné kontrolovať močenie počas dňa v troch rokoch a do piateho roku života by mala byť táto schopnosť kontroly prítomná aj počas spánku. O pomočovaní možno hovoriť vtedy, ak sa dieťa pomočí v spánku po piatom roku, ale tiež v prípade, ak sa pomočuje počas dňa po štvrtom roku života.

Ak dieťaťu uniká moč len v noci, lekári sa s týmto problémom zvyčajne začnú zaoberať až po dovŕšení piatich rokov, a to zväčša až v prípade, keď sa dieťa v noci pomočí viac ako dvakrát za mesiac. Kým sa pri nočnej enuréze vo veľkej miere nevyskytujú chorobné zmeny na močových cestách, tak pri dennej enuréze ich možno očakávať častejšie. Denné pomočovanie môže byť dôsledkom neurologického alebo urologického zdravotného problému. Ak však ide o o nočné pomočovanie a vyšetrenie obličiek aj močových ciest je v norme, no a príčinou nie je ani oneskorené vyzrievanie centrálnej nervovej sústavy, tak hovoríme o primárnej nočnej enuréze. A o tom, čo „na ňu platí“ si povieme ďalej v článku.

Pozri aj: Čo musí vedieť každé dieťa? Nauč ho to, ide o život!

denné pomočovanie u detí

Zdroj: Shutterstock®

Stres ako spúšťač a posiľňovač problému

V prvom rade je nevyhnutné uvedomiť si, že pri nesprávnom postoji a reakciách na pomočovanie zo strany rodičov môže utrpieť psychika dieťaťa. Deti, ktoré s týmto problémom zápasia dlhodobo, mávajú často nižšie sebavedomie. Preto stres vyplývajúci z tohto problému netreba ešte viac stupňovať. Za zmienku istotne stojí spomenúť aj to, že stres môže byť v podstate spúšťačom celého problému s pomočovaním. Prispieť k nemu vedia rozpory v rodine, zmena bydliska či nástup do škôlky. Láskavý a chápavý prístup rodičov pri riešení tohto problému je teda mimoriadne dôležitý.

Pochvala za „suché“ noci

Z predošlého vyplýva, že viac ako na negatívne pocity a posiľňovanie stresu treba staviť na pozitívne emócie, ktoré môže vyvolať aj pochvala. Je veľmi motivujúce, keď rodič dieťa za „suchú“ noc pochváli a dá mu napríklad bod či hviezdičku do tabuľky úspechov. Na druhej strane je naozaj kontraproduktívne dieťa za prípadné „nehody“ hrešiť či dokonca trestať.

trauma z pomočovania

Zdroj: Shutterstock®

Spánkový režim ako spojenec v boji s pomočovaním

Pre dieťa zápasiace s problémom nočného pomočovania je mimoriadne dôležité dodržiavať pravidelný čas ukladania na spánok. V miestnosti, v ktorej dieťa spáva, by mala byť primeraná teplota a pred spánkom treba dobre vyvetrať. Pri aktívnom riešení problémov s pomočovaním treba zabudnúť na používanie plienok a ako ochranu na posteľ je vodnejšie použiť pod plachtu gumovú podložku, ktorá nie je taká rušivá ako mikroténová. Pred samotným spánkom treba zabezpečiť to, aby bola atmosféra pokojná a dieťa by nemalo vykonávať náročnejšie či nabudzujúce aktivity, ako napríklad písanie úloh, sledovanie televízie, hranie napínavých hier... Niekedy tiež pomôže zobudiť dieťa dve hodiny po začatí spánku a nasmerovať ho na nočník alebo záchod.

čo robiť pri pomočovaní detí

Zdroj: Shutterstock®

„Skrotenie“ pitného režimu

Dieťaťu treba, samozrejme, zabezpečiť dostatočnú hydratáciu, avšak dôležité je, aby väčšinu tekutín prijímalo počas dňa, maximum sa odporúča dopoludnia. No a k večeru, predovšetkým však dve hodiny pred spánkom, už treba prijímanie tekutín výrazne obmedziť. Hodinu pred spánkom by si už malo dieťa vystačiť maximálne s dvoma – troma hltmi vody.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 17.04.19 06:02

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady pre nejednu mamičku!

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní