Rozmarín lekársky: Pre tieto dôvody si ho začneš pestovať doma!

Rozmarín lekársky: Pre tieto dôvody si ho začneš pestovať doma!

Rozmarín lekársky je známy hlavne ako korenina. Výborne sa hodí k mäsu, rybám i pečeným zemiakom. Možno však neviete, že ide aj o liečivú bylinu, ktorá vám pomôže s vašimi zdravotnými ťažkosťami.

Rozmarín dokáže zmierňovať bolesti kĺbov a podporiť trávenie. Okrem toho má blahodarný vplyv i na nervovú sústavu.

V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako rozmarín využiť pre svoje zdravie. Máme pre vás aj zopár tipov, ako si túto bylinu a koreninu vypestovať v pohodlí domova!

Odkiaľ pochádza?

Rozmarín lekársky je liečivý poloker z čeľade hluchavkovité, ktorý dorastá do výšky od 20 do 150 centimetrov. Nestrihaná rastlina môže pokojne dosiahnuť výšku až dvoch metrov. Rozmarín je vždyzelený, typické sú preňho úzke dlhšie lístky, ktoré sú na líci sýtozelenej farby a na rube skôr sivasté a plstnaté. Charakteristická je i jeho intenzívna vôňa. Rozmarín kvitne približne od júna do augusta až septembra. Zbierajú sa samostatné listy, prípadne lístky so zelenými stonkami, ktoré ešte nie sú zdrevnatené. Listy rozmarínu môžete použiť čerstvé alebo sušené. Rastlinu je vhodné sušiť pri teplote do 35°C.

Rozmarín pochádza zo Stredomoria. V južnej a strednej Európe sa vyskytuje ako divorastúca bylina, na Slovensku sa zvykne skôr pestovať v záhradách a črepníkoch. Jeho názov je odvodený z latinského ros marinus, čo v preklade znamená morská rosa. Rozmarín sa okrem prípravy pokrmov používa vo farmácii, a to na prípravu nálevov či mastí. Taktiež sa z neho získava silica, ktorá je využívaná v kozmetickom priemysle, napríklad pri výrobe kolínskej vody. 

Odporúčame: Recept: Lahodný a rýchly grilovaný ananás

Rozmarín pre lepší spánok a úľavu od bolesti kĺbov

Zdroj: Shutterstock®

Rozmarín je dobré mať poruke

Rozmarín je plný cenných látok, vďaka ktorým dokáže pozitívne ovplyvňovať zdravie človeka. Tento poloker je zdrojom bielkovín, vlákniny a omega 3 a 6 mastných kyselín. Obsahuje tiež celý rad minerálnych látok, hlavne železo, horčík, zinok, selén, vápnik, fosfor i mangán. Taktiež sú v ňom zastúpené vitamíny A i C a niektoré vitamíny z B komplexu, napríklad kyselina listová a pantoténová. Medzi účinné látky patria aj silice, triesloviny či horčiny. Silica rozmarínu má dezinfekčné účinky.

Táto bylina podporuje imunitný systém a chráni bunky pred radikálmi. Blahodarne vplýva na cievy, vhodná je pre ľudí s nízkym krvným tlakom. Ako jedna z mála bylín totiž zvyšuje krvný tlak. Rozmarín je ďalej vhodný na liečbu boľavých kĺbov, svalov, modrín i podliatin. Pomôže tiež pri kožných problémoch, upokojuje nervový systém a zlepšuje spánok. Má močopudné účinky, vďaka čomu je účinný na odstránenie prebytočnej vody z tela. Rozmarín sa používa aj na zvýšenie chuti do jedla, odstránenie plynatosti a celkové podporenie trávenia. 

Vypestujte si vlastný rozmarín

Zdroj: Shutterstock®

Vypestujte si ho v črepníku

Aby ste dokázali oceniť liečivú moc rozmarínu v plnej sile, vyskúšajte si ho vypestovať u vás doma. Tak ho budete mať poruke vždy, keď budete potrebovať. Rozmarín vôbec nie je náročný na pestovanie. Základným faktom však je, že zle znáša zimu. Ak s ním nechcete mať v zime žiadne starosti, zasaďte si ho do črepníkov.

Semienka je vhodné sadiť do hĺbky 0,5 centimetra. Ak ho vysádzate v záhrade, medzi jednotlivými bylinami nechávajte rozstupy aspoň pol metra. Rozmarín má rád polotieň a suchšiu pôdu. Pri polievaní to s vodou rozhodne nemusíte preháňať. Pri častom a nadmernom zalievaní má tendenciu zhniť. Rozmarín je potrebné presádzať aspoň každé tri až štyri roky.  

Odporúčame: Banán: Nielen ako pochutina, ale aj ako pomocník v domácnosti!

Doprajte si rosmarínový kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

Rozmarínový kúpeľ pre boľavé kĺby

Rozmarín je vhodný hlavne na vonkajšie použitie. Vyskúšajte si pripraviť upokojujúci rozmarínový kúpeľ. Budete naň potrebovať 10 celých stoniek rastliny s lístkami a 750 ml vody. Stonky rozmarínu zalejte v hrnci požadovaným množstvom vriacej vody. Túto zmes nechajte zakrytú lúhovať aspoň 20 minút. Potom odvar sceďte a nalejte do vane s teplou vodou. Kúpeľ si vychutnávajte, kým je voda teplá. Rozmarínovým kúpeľom zlepšíte kvalitu pokožky a podporíte hojenie kožných rán a ochorení. Taktiež vám pomôže zrelaxovať po náročnom dni, zlepší náladu a upokojí myseľ. Silice rozmarínu prekrvia a uvoľnia stuhnuté svalstvo a zmiernia bolestivé kĺby.

TIP: Ak sa vám nechce pred kúpeľom podnikať zdĺhavé prípravy, jednoducho si priamo do vody vo vani nasypte sušený rozmarín. Prípadne môžete použiť aj rozmarínový olej z obchodu.

Rozmarínový odvar

Zdroj: Shutterstock®

Pri vnútornom použití dajte pozor

Z rozmarínu si môžete pripraviť i odvar na vnútorné použitie. Jednu čajovú lyžičku sušenej byliny zalejte v šálke vriacou vodou, nechajte lúhovať okolo 10 minút a sceďte. Tento odvar stimuluje tráviaci trakt, zvyšuje imunitu, bojuje s chrípkou a nachladnutím. Pomôže vám i s vykašliavaním hlienov. Vďaka dezinfekčným účinkom je vhodný na výplach ústnej dutiny.

Pri vnútornom užívaní rozmarínu musíte byť ostražitý. Nikdy si nepripravujte viac ako jednu šálku spomínaného odvaru denne. Vo vyšších dávkach je totiž rozmarín pri vnútornom použití jedovatý. Konzumácia rozmarínu nie je vhodná ani počas tehotenstva či kojenia a rovnako by si na túto bylinu mali dávať pozor ľudia s vysokým krvným tlakom.

Bude vás zaujímať: Zaujímavé fakty o mužoch: Toto ste nevedeli!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Katarína Kusá 24.08.17 09:43

KK
karma
90.00

mám doma v črepníku, v lete ho vyložím von na kuchynské okno aby bol stále po ruke...veľmi dobrý je na pečené zemiaky

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 24.08.17 10:54

SK
karma
86.00

pestujem si ho tak isto v črepníku na balkóne....na zimu ho beriem do vnútra.... u nás v kuchyni je veľmi často používaná bylinka, či už na pečené mäso, divinu a tiež na zemiačiky, ku ktorým pridávam ešte chili a smotanu na šľahanie.... tento rok som ho asi prepolievala, a nedávno mi úplne vyschol...už som si zaobstarala nový..

  • 1
Odpovedať

Monika Červinková 24.08.17 12:55

karma
87.00

tiež ho máme doma a neviem si predstaviť, aby nám chýbal v záhrade :)

  • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 24.08.17 15:21

TK
karma
105.00

mal som ho doma v črepníku ale dlho nevydržal

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 24.08.17 17:37

MD
karma
132.00

Ten prvý mi vyschol, tak mám nový a verím že sa dočká aj nasledujúcej jari :)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.08.17 19:27

MM
karma
100.00

túto zimu mi zmrzli dva, ešte šťastie, že máme vysadené pred barákom, na rok si zaobstarám nové

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 24.08.17 20:40

PV
karma
113.00

Super, budem vo vani relaxovať s touto úžasnou bylinkou .. !!

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 26.08.17 09:18

HZŠ
karma
102.00

Mala som ho stále , ale túto jar mi vyhynul. Už som sa chystala zadovážiť si nový, ale tento článok to rozhodne urýchli

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 16.12.17 11:54

SK
karma
114.00

pestujeme a používame

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní