Sclerosis multiplex: Život v pohybe!

Sclerosis multiplex: Život v pohybe!

Už dávno neplatí, že by sa pacienti so Sclerosis multiplex mali šetriť.

Práve naopak, vhodná pohybová aktivita v primeranej miere by mala byť neodmysliteľnou súčasťou liečby.

Silné a trénované telo totiž zvláda ochorenie omnoho lepšie. Ak ste pred diagnostikovaním tejto choroby necvičili, je najvyšší čas začať.

Pohyb musí baviť

Pre niektorých pacientov môže byť cvičenie náročné, najmä ak v dôsledku ochorenia došlo k narušeniu pohybových funkcií. Ani títo pacienti sa však aktívneho života nemusia vzdať. Pri cvičení je dôležité prihliadať na ich individuálne potreby a možnosti. Cieľom nie je, aby pohyb prehnane vyčerpával a stresoval, práve naopak, musí človeka baviť a byť zdrojom pozitívnej energie. Do cvičenia by sa pacient nemal púšťať nikdy sám! Najlepšie je obrátiť sa na terapeuta, ktorý mu pomôže vybrať si cviky ušité na mieru.

Pomoc aj pre nervové bunky

Cvičenie pomáha v boji s únavou, so stratou fyzickej kondície a sily. Vďaka pohybu si pacienti s týmto ochorením udržia a zlepšia chôdzu či stabilitu, predídu rozvoju nepohyblivosti a tiež zhoršeniu stavu po relapse. Výskumy ukázali, že po poškodení nervovej bunky sa dá do istej doby, a vďaka vhodnému podnetu, obnoviť jej funkcia. Okrem toho sa dá cvičením oddialiť množstvo ďalších ochorení, ktoré so Sclerosis multiplex priamo nesúvisia, no môžu zdravotný stav pacienta výrazne zhoršiť, ako napríklad obezita, cukrovka, osteoporóza, srdcovo-cievne ochorenia. Aktívnym životom si môže človek dokonca zlepšiť imunitu, pamäť, sústredenie, a tiež učenie sa novým veciam. Je to ale beh na dlhé trate, ktorý by sa mal praktizovať dlhodobo a celoživotne.

Odporúčame: Náhly pocit hladu? Jedlá, po ktorých budete ešte viac hladní!

Život v pohybe

Zdroj: Shutterstock®

Cvičenie ušité na mieru

Pacientom, ktorí ešte nemajú výraznejšie pohybové problémy, odporúčame kombináciu aeróbneho a anaeróbneho cvičenia. Pravidelný vytrvalostný tréning znižuje únavu, zlepšuje celkovú fyzickú kondíciu pacienta a napomáha tým jeho celkovej pohyblivosti. Možno povedať, že pacient je lepšie pripravený na krízovú situáciu, akou je nový motorický atak ochorenia,“ vysvetľuje neurológ MUDr. Natália Jankovičová z Univerzitnej nemocnice v Martine a dodáva: „U pacientov s pohybovým deficitom sa dajú pomocou špeciálnych cvikov naštartovať nové kompenzačné pohybové stereotypy, akonáhle hrozí zánik tých pôvodných.“

Viac o cvičení a životnom štýle so Sclerosis multiplex sa dozviete na seminári pod vedením neurológa MUDr. Natálie Jankovičovej, 6. 6. 2017 vo VONS GYM, v Martine.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní