Škodlivosť lakov na nechty: Oddnes si rozmyslíš ich kúpu!

lak na nechty

Skoro každá z nás si lakuje nechty, poprípade si necháva spraviť umelé. Niektoré laky nám vydržia celý týždeň, iné musíme prekrývať dvakrát do týždňa. A čo sa týka farieb, tak variabilnejší prostriedok snáď ani neexistuje. Od priesvitnej cez fialovú, po  čiernu či s flitrami – v obchode nájdete odtieň každej farby. Čo však pri lakoch nenájdete, je upozornenie o ich možnom nebezpečenstve.

 

Prečo by mali byť laky nebezpečné? Veď sa používajú v tomto zložení už skoro 100 rokov a nikomu neublížili. Látku, ktorá je prítomná v lakoch testovali vedci a ich výsledky vás zaskočia. Neurotoxín, ktorý sa cez lak dostáva do tela vás možno od ich používania nadobro odradí!

 

O škodlivosti lakov sa vie už dlho

O škodlivosti lakov sa píše už veľmi dlho. Vedci ich neraz testovali a vytvorili zoznam látok, ktoré sú pre naše telo nebezpečné. V niektorých krajinách sú tieto látky zakázané, v iných je ich používanie iba obmedzené. Medzi tieto látky patrí napríklad formaldehyd, toluén a trifenylfosfát, ktoré sú označované ako „veľká trojka". Sú to látky, ktoré zlepšujú odolnosť a flexibilitu laku a uľahčujú jeho nanášanie.

 

Keďže žiadnej z nás sa nechce vyrábať vlastný domáci lak na nechty, musíme kontrolovať obsah každého laku, ktorý kupujeme. A zároveň musíme dúfať, že výrobcovia nezatajujú niektorú z toxických zložiek. Pretože veľmi častým problémom je, že výrobca neuvádza zloženie alebo zatají zložku, o ktorej sa dočítate nižšie. Z tohto dôvodu nájsť lak, ktorý je bezpečný môže byť veľmi ťažké, preto sa snažte pri nákupe vyhnúť  aspoň „veľkej trojke".

 

Pozri si: Ako posilniť nechty? Vyskúšajte tieto recepty

Trifenylfosfát

Táto zlúčenina sa do lakov pridáva ako zmäkčovadlo. Inak sa využíva pri výrobe plastov a ako spomaľovač horenia penového nábytku. Na laku by mal byť vždy vyznačený pod názvom Triphenyl phosphate. Vedci, ktorí skúmali jeho účinok na organizmus, zistili, že iba na dvoch z desiatich lakov bola táto látka označená. Trifenylfosfát sa vylučuje močom, a je preto ľahko dokázateľný jeho výskyt v laku. Dôvod, prečo je nebezpečný je to, že ovplyvňuje endokrinný systém a teda hormonálne procesy v našom tele.

 

Po dlhodobom pôsobení tejto látky na telo, došlo u mačiek, na ktorých prebiehali testy, k svalovej slabosti až paralýze. Z tohto dôvodu bolo jeho používanie v lakoch, na konci roka 2015 zakázané. Stretnúť sa však s touto látkou môžeme stále, ak si kúpime starší lak, ktorý ju ešte obsahuje. 

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Toluén

Túto látku pozná každý, kto niekedy maľoval – toluén sa bežne používa ako riedidlo. Je známe, že jeho dlhodobé používanie vedie k vývoju psychóz, poškodeniu obličiek a pečene. Rozsiahle využitie má aj v petrochemickom priemysle. Ako rozpúšťadlo pôsobí aj v lakoch, kde uľahčuje jeho nanášanie na nechty.

 

Spolu s toluénom sa v lakoch nachádza aj xylén, ktorý je tiež účinným rozpúšťadlom. Obe látky sú toxické. Nebezpečenstvo predstavujú ich výpary, ktoré môžu veľmi negatívne ovplyvniť našu centrálnu nervovú sústavu, a teda aj mozog. Toluén sa preto radí k neurotoxínom (jed, ktorý ovplyvňuje mozog).

 

Zaujme ťa: Ako zatočiť so štiepajúcimi sa nechtami?

Formaldehyd

Táto látka je zo všetkých troch najnebezpečnejšia. Je napríklad súčasťou motorového benzínu a cigaretového dymu a bola zaradená medzi karcinogén – látku, ktorá spôsobuje rakovinové bujnenie. Zdrojom formaldehydu je aj nábytok z drevotriesky, ktorý sa používa ako lacná náhrada dreva pri výrobe nábytku. Nachádza sa aj v tapetách, kobercoch, v preglejke, v lakoch a farbách. Hovorí sa, že viac formaldehydu sa nachádza doma než vonku, v ovzduší. Z týchto látok sa môže uvoľňovať aj niekoľko rokov a spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť a dráždi oči aj dýchací systém. To je hlavný dôvod, prečo by ste mali často vetrať, hlavne pri kúpe nového zariadenia do domácnosti.

 

Nájsť ho môžeme aj v púdroch, maskách, lakoch na nechty, v ceruzkách na oči a v šampónoch. Jeho škodlivosť je spájaná s výskytom astmy, hlavne v mladom veku. Poškodzuje ženský reprodukčný systém, a práve preto by sme sa mu mali vyhnúť aspoň pri výbere laku (a cigariet). Pokiaľ sa chcete ešte viac brániť jeho účinkom, dajte si do každej miestnosti aspoň jeden kvetináč s rastlinou, ktorá vám pomôže redukovať jeho toxické vlastnosti. 

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Medzi škodlivé patria aj látky, ktoré maskujú zápach lakov. Vyhýbajte sa tiež neónovým farbám a značkám, ktoré ponúkajú veľkú paletu farieb. Pozor si dajte aj pri vyššie uvedených značkách a pri bezfarebných lakoch, ktoré obsahujú „veľkú trojku" najčastejšie. Ak by ste si predsa len nevedeli predstaviť život bez farebných lakov, vyskúšajte sa poobzerať po prírodnej kozmetike a značkách, ktorý si dávajú extra záležať na zložení produktov.

 

Musíš vidieť: Biele škvrny na nechtoch – prečo vznikajú a čo znamenajú?


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!
Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!
Dlhodobý stres vplýva na fyzické zdravie. Tieto príznaky neignoruj!
Ako bojovať s menopauzou? Skúste to s prírodnou medicínou!
Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!
Ako sa zbaviť zápchy? Vyskúšaj tieto anti-zápchové cviky!
Detské bolesti sa vekom menia, rodičia hľadajú alternatívy k sirupom
Čo je to diéta mysle? Takto tvoj mozog omladne o vyše 7 rokov!
Fruktóza: nezdravý cukor v zdravom ovocí
Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!
Liečivá rasca: Čo všetko o nej (ne)vieme?
Kolostrum: Vraj univerzálny liek na imunitu. Ale, aká je pravda?
Jedenie placenty: Nový trend medzi ženami alebo totálne šialenstvo?
Mesiac narodenia ovplyvňuje tvoje zdravie! Prečítaj si o tom svojom
Účinní odborníci v boji s prechladnutím: Používaš ich aj ty?
Ako sa vyhnúť depresii? Poradíme vám 3 tipy na pohodovú jeseň.
Môžeme bez obáv konzumovať surové vajcia? Poznáme odpoveď!
Neuveriteľné premeny bojovníkov s nadváhou!
Vedela si, že existuje čierny cesnak? Zisti, prečo si ho dopriať každý deň!
Kofeínový absťák: Čo sa deje s tvojím telom, keď si nedáš kávičku?
Trápi ťa bolesť kĺbov? Tak v tom prípade ti pomôže toto!
Trápi ťa nepravidelná menštruácia? Príroda zariadi, aby prišla načas!
Orgánové hodiny: Kedy je najlepšia hodina na prijímanie liekov?
Spôsoby, ako prežiť ťažký deň, keď sa nám chce spať
Sladké zemiaky vs obľúbené klasické - ktoré sú zdravšie?
 

4 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.13.01.18 20:07 | Soňa Krátka | karma: 72
nechty si nelakujem, práca mi to nedovoľuje, nechty nosím ostrihané

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.01.18 08:18 | Ľubica Šťastná | karma: 65
Zostáva sa naozaj poobzerať po prírodnej kozmetike a značkách, ktoré si dávajú extra záležať na zložení produktov...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.01.18 16:21 | Milka Damašková | karma: 69
Nechty si lakujem len príležitostne, párkrát do roka.Je to najmä preto, že lak mi vydrží ledva tri dni a potom sa nepekne šúpi,takže radšej mám svoje prirodzené.. Myslím si, že nielen laky, ale aj lepidlá umelých nechtov nie sú neškodné,počula som že lepidlá ničia povrch nechtov a tak som ich radšej nikdy nevyskúšala, už mám beztak dosť slabé tenké nechty..

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


14.01.18 18:29 | Pavlína Vaksmundská | karma: 73
Veru , nevedela som o tom ,že laky môžu byť zdraviu škodlivé .. Ja si nalakujem nechty tak raz za dva mesiace, iba príležitostne ,ked niekam idem na oslavu a pod. V lete je to častejšie . Mala som raz gélové nechty ,ale nikdy viac.. Kým sa moje pekné nechty dali konečne dokopy , prešiel mesiac a pol.. !! Zničili mi nechty ,a už nikdy ich nechcem. Ja mám zdravé , pevné , a ošetrujem si ich, starám sa o ne, takže aj nenalakované sú pekné ..

odpovedať

hlasuj plus 1 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Otlaky na nohách: Neuveríš, ale s týmto ich vyliečiš veľmi rýchlo!

02.01.2018 LIFESTYLE
Otlaky na nohách: Neuveríš, ale s týmto ich vyliečiš veľmi rýchlo!

Blíži sa k nám plesová sezóna, preto začíname oprašovať slávnostné róby, a samozrejme, lodičky, respektíve noblesnejšie topánky na podpätku...

Mamografia: Pomocník alebo vrah? Toto musíš vedieť!

12.01.2018 LIFESTYLE
Mamografia: Pomocník alebo vrah? Toto musíš vedieť!

Rakovina prsníka je ročne diagnostikovaná u viac ako 3 000 Sloveniek. Väčšina žien podcení preventívne vyšetrenie, ktoré dokáže včas odhaliť chorobu. Posledné roky, našťastie...

Horoskop na rok 2018: Aké znamenie bude mať najlepší rok v živote?

28.12.2017 HOROSKOPY
Horoskop na rok 2018: Aké znamenie bude mať najlepší rok v živote?

Horoskop na rok 2018 prináša skoro pre všetky znamenia pozitívne zmeny. Novinky sa budú týkať najmä vnútorného stavu mysle...

Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!

06.01.2018 LIFESTYLE
Nepríjemné pálenie záhy alias reflux: Takto ju porazíš raz dva!

Tak, ako každý zdravotný problém, aj pálenie záhy spôsobuje nesprávne stravovanie a nesprávne fungovanie nášho organizmu.   Pálenie záhy, alebo ľudovo, kyselina, či odborne reflux...

Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!

25.12.2017 LIFESTYLE
Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!

Alobal, alebo inak povedané, hliníková fólia, patrí medzi bežné súčasti každej kuchyne. Využívame ho pri varení, pečení, skladovaní potravín alebo grilovaní...

Údeniny: Sú naozaj škodlivé pre naše zdravie?

25.12.2017 LIFESTYLE
Údeniny: Sú naozaj škodlivé pre naše zdravie?

Vianoce sú sviatky mieru a pokoja. Je to čas, kedy si konečne môžeme vydýchnuť, sadnúť si s rodinou k televízii a pozrieť si v nej obľúbené filmy, ktoré sme videli už aspoň dvadsaťkrát...

Zamrznuté Niagarské vodopády ti vyrazia dych!

07.01.2018 CESTOVANIE
Zamrznuté Niagarské vodopády ti vyrazia dych!

Niagarské vodopády sú v súčasnosti nádherným a rozprávkovým miestom, ktoré môžeme smelo nazvať ľadovým kráľovstvom. Fotografie, ktoré zaplavili svet, berú dych...

Dvojitá brada ťa už nemusí viac trápiť. Takto sa jej zbavíš!

12.01.2018 LIFESTYLE
Dvojitá brada ťa už nemusí viac trápiť. Takto sa jej zbavíš!

Dvojitá brada predstavuje estetický problém, ktorý dokáže poriadne zaútočiť na sebavedomie jedinca. Aj napriek tomu, že nejde o nič závažné, asi väčšina ľudí by sa toho najradšej rýchlo zbavila...

Originálna na Silvestra: Pošli známym najlepšie novoročné vinše!

29.12.2017 LIFESTYLE
Originálna na Silvestra: Pošli známym najlepšie novoročné vinše!

Počas vianočných sviatkov sme si  priania a vinše potrénovali, a na Silvestra to zvládneme ľavou zadnou.   V prípade, že naozaj neviete, čo do SMS, e-mailu či správy napísať svojim kamáratom a blízk...

Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.

26.12.2017 LIFESTYLE
Už viac nevyhadzuj škrupiny z vajec! Pozri, ako ti pomôžu.

Brušká už máme všetci preplnené vianočným šalátom a teraz si pekne hovieme na gauči, či absolvujeme „povinnú“ jazdu rodinných návštev. Avšak...

Deravé silonky nepatria do koša. Takto ich ešte zužitkuješ!

03.01.2018 LIFESTYLE
Deravé silonky nepatria do koša. Takto ich ešte zužitkuješ!

Dámske silonové pančuchy – kúsok, ktorého význam chápeme len my ženy. Sú tenké, avšak sú moderné a zahaľujú našu kožu. Navyše, sú peknou ozdobou, a to hlavne prípade, že majú na sebe nejaké vzory...

Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!

07.01.2018 LIFESTYLE
Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!

V Amerike sa rozrastá nový ošiaľ s názvom raw voda. Zástancovia raw vody veria, že pitná voda z vodovodov je nezdravá. Namiesto toho kupujú vody, ktorým prischla nálepka „surová voda"...

Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?

01.01.2018 LIFESTYLE
Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?

MSG (monosodium glutamate), E621, či rastlinný alebo bielkovinový hydrolyzát. Pod všetkými týmito názvami sa skrýva starý známy glutaman sodný. Hovorí sa...

Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!

09.01.2018 LIFESTYLE
Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!

Každý lekár vám povie, že so slanými jedlami by ste mali byť kamárati len sporadicky. A čipsy, soletky či príliš slané údeniny, to sú všetko potraviny...

Škrabance a ryhy na okuliaroch? Zaručené triky ako sa ich zbaviť!

06.01.2018 LIFESTYLE
Škrabance a ryhy na okuliaroch? Zaručené triky ako sa ich zbaviť!

Patríte medzi ľudí, ktorí nosia okuliare takmer denne? Škrabance a ryhy na okuliaroch pre vás teda nie sú ničím neznámym.   Pri každodennom nosení sa im vyhnete len ťažko...

Pískanie v ušiach môže signalizovať ochorenie! Dá sa odstrániť?

04.01.2018 LIFESTYLE
Pískanie v ušiach môže signalizovať ochorenie! Dá sa odstrániť?

Asi každého minimálne aspoň raz v živote potrápili nepríjemné zvuky v ušiach. Otravné pískanie, šumenie či hučanie u väčšiny ľudí skôr či neskôr odznie a nemusí znamenať nič vážne...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist

  Sledujte a odoberajte náš YouTube kanál

  X
  1s