Nestarnúce svadobné podväzky

Nestarnúce svadobné podväzky

  • Zdieľaj:
 • 3

V dnešnej svadobnej tematike sa budeme venovať pomerne známemu predmetu, ktorý kraľuje na nohe každej budúcej nevesty – svadobnému podväzku

Na nohe ho máva každá nevesta, ktorá túži mať vo svoj deň šťastie. Samozrejme, je len na vás či tomuto ,,trendu“ podľahnete i vy.

Čo je vlastne podväzok?

Išlo o úzky textilný pás, najčastejšie vyrobený z jemnej čipky, organzy, saténu, ale aj kože. Podväzok by sám o sebe mal spĺňať predovšetkým funkciu udržať pančuchu dámy na nohe, keďže sa zvykla často zosúvať. Neskôr sa dokonca pod podväzkom v malej kabelke prenášali aj drobné cennosti, ktoré si so sebou dáma chcela vziať.

garter-green-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Traduje sa, že nosenie svadobného podväzku sa zaraďuje medzi najstaršie svadobné tradície, ktoré pretrvávajú dodnes. Teórií o vzniku tejto tradície je mnoho, jednou z nich je tá, že nevesta vo svoj svadobný deň nosila na nohe svadobný podväzok na znak panenstva a čistoty pred samotným sobášom. 

wedding-garters-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Funkcia svadobných podväzkov je v dnešnej dobe, samozrejme, iná a oveľa jednoduchšia. Zvyčajne sa nosí na ľavom stehne. Nevesty obľubujú najmä svadobné podväzky v snehobielej či bledomodrej farbe. Pri bledomodrom svadobnom podväzku sa zároveň uplatňuje ,,nepísané“ pravidlo mať vo svadobný deň niečo modré pre šťastie.

Záleží však na osobnom vkuse nevesty a taktiež na farebnej kombinácii, v ktorej chce svadobný podväzok mať. Možnosti výberu sú preto naozaj neobmedzené. Niektoré nevesty si na podväzok nechávajú vyšiť mená novomanželov či dátum sobáša

garters-wedding-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

So svadobnými podväzkami sa spája viacero tradícií. Jednou z nich je ,,vykupovanie“ svadobného podväzku za čo najvyššiu cenu, ktorá finančne prilepší novomanželom do spoločného manželského života. Podväzok si však na svadbe zvykne nevesta (no môže ho zvliecť aj ženích) aj zvliecť a hádže ho družičkám. Tá, ktorá podväzok od nevesty zachytí, by mala byť v blízkej dobe ďalšia v poradí. Každá krajina má svoje osobitné zvyky, a preto sa tradície so svadobným podväzkom zvyknú odlišovať.

Otázka pre vás:

Mali ste na svojej svadbe podväzok? V prípade, že chystáte svadbu, plánujete mať podväzok na svojom stehne?

Zdroj foto: Zdroj foto: www.thegartergirl.com, www.rubyanddiva.com, www.nunta.unica.ro, www.weddingallabout.com,www.hotfrog.com,  www.gift57.com, www.etsy.com, www.somethingbluebystephanie.wordpress.com, www.girlsfav.com,  www.sugarplumgarters.blogspot.com, www.weddingclan.com, bridalmusings.com

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

anka - fb anka all saga saganová 24.02.14 19:07

A-FAASS
karma
-1.00

tie podväzky sú teraz pekné

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.02.14 21:44

JK
karma
108.00

je problém si vôbec vybrať všetky sú peknučkééé

 • 0
Odpovedať

Kristína Dická 18.04.21 14:43

KD
karma
133.00

Svadobný podväzok nesmie neveste chýbať a podľa mňa by mal byť modrý :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Darujte veci, ktoré úž nenosíte. Aupark a Nosene vás motivujú k ekologickému šatníku.
Inšpirácie

Darujte veci, ktoré úž nenosíte. Aupark a Nosene vás motivujú k ekologickému šatníku.

 • 1
 • 24.04.2021
TOP jarné šaty 2021: Čo ešte stále nevychádza z módy?
Módne inšpirácie

TOP jarné šaty 2021: Čo ešte stále nevychádza z módy?

 • 2
 • 01.05.2021
Módna abeceda II.: Aké sú základy ženského šatníka a jarné trendy?
Módne inšpirácie

Módna abeceda II.: Aké sú základy ženského šatníka a jarné trendy?

 • 3
 • 23.02.2021
TOPlist