Vikingská svadba po 1000 rokoch? Nechýbal ani krvavý rituál!

Vikingská svadba po 1000 rokoch? Nechýbal ani krvavý rituál!

  • Zdieľaj:
 • 3

Svadba, o ktorej bude reč, patrí rozhodne medzi tie odvážnejšie. Elizabeth a Rune Dalsethovci z Nórska dali vlastným svadobným obradom jasne najavo svoje originálne preferencie viažuce sa k ich predkom z dávnej histórie. Pokiaľ máte v obľube seriál Vikingovia, ktorý je inšpirovaný ságou o jednom z  legendárnych pohanských vodcov Vikingov - Ragnarovi Lothbrokovi, tak budete určite uchvátení. Veď napokon, Elizabeth a Rune svoju náklonnosť k tradíciám a životnému štýlu Vikingov prejavili aj vo výbere mena svojho synčeka. Skúste hádať, ako sa volá. No predsa Ragnar. smiley

Pokochajte sa spolu s nami fotkami z tohto jedinečného obradu, v ktorom okrem zaujímavých dobových svadobných rekvizít dominovala úchvatná severská príroda.

Rozhodol životný štýl mladomanželov

Možno sa zamýšľate nad tým, ako mohli pár z nórskeho mesta Sunnmore  inšpirovať práve zvyklosti z pomerne drsného života pôvodných obyvateľov Škandinávie. Rune (36 rokov) sa vyjadril, že ho tento spôsob života robí šťastným a pomohol mu dať si dohromady jeho život. Priviedol k nemu napokon aj Elizabeth (27 rokov), ktorá sa vzdala svojej práce kozmetičky v salóne krásy, no a dnes sa venuje tesárskemu remeslu. Nakoľko však obaja boli vychovávaní v kresťanskom duchu, stretli sa pri odhalení svojho svadobného plánu s miernou neistotou rodiny.

Pozri aj: Titulky niekedy klamú: Takto vyzerajú celebrity pred a po úprave

rodinka Vikingov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Svadba s jedinečnými prvkami nebola hračkou

Keď sa pozrieme do histórie, zistíme, že počas tretej fázy vikingských výprav na prelome 10. a 11. storočia sa Škandinávia postupne zaradila medzi ostatné európske stredoveké štáty a stratila svoj vikingský charakter, čo súviselo s rozširovaním kresťanstva. Vytratili sa aj staré zvyklosti Vikingov, medzi ktoré možno zaradiť aj typický svadobný rituál. Svadba Elizabeth a Rune Dalsethovcov tak patrí naozaj k jedinečným a vracia nás späť v čase.

Jej zorganizovanie, samozrejme, nebolo jednoduché. No konečný výsledok, ako vidíte na fotkách, bol úchvatný. Postarané bolo o autenticitu pohanského svadobného obradu, či už išlo o príchod, resp. priplávanie na miesto udalosti s pomocou dlhých vikingských lodí, ale aj o vikingské oblečenie novomanželov a ich 130-tich hostí, pohanského kňaza označovaného ako gothi, živú tradičnú hudbu a dobové jedlo na svadobnej hostine.

svadba podľa Vikingov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

vikingský ceremoniál

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Krvavý svadobný rituál

Ako káže vikingská tradícia, do obradu bol zaradený aj krvavý rituál zvaný blót. Krv z prasaťa sa vliala do kotla a následne bola niekoľkokrát prenesená nad ohňom. Krvou napokon označili čelá novomanželov.

Veríme, že dvojici držiacej sa pohanských rituálov a vikingského životného štýlu priniesla svadba v tomto duchu veľkú radosť a taktiež, že ich spoločná púť bude stabilná aj dobrodružná zároveň.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 19.03.19 07:12

ĽŠ
karma
110.00

Naozaj jedinečná svadba s úchvatným konečným výsledkom.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 20.03.19 19:27

MM
karma
106.00

sympatický pár, nech im to vydrží

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 26.03.19 00:14

MD
karma
123.00

Mne sa taká svadba nepáči, pohanské rituály nie sú nič pre mňa..aj keď navonok vyzerá efektne.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Eco-friendly dizajn v interiéri: Aké sú jeho základné princípy?
Voľný čas

Eco-friendly dizajn v interiéri: Aké sú jeho základné princípy?

 • 5
 • 18.04.2021
Intímna hygiena pod lupou – sú intímne prípravky na niečo dobré?
Pre ženy

Intímna hygiena pod lupou – sú intímne prípravky na niečo dobré?

 • 7
 • 27.05.2021
Cenená ryža Carnaroli: Čo ponúka a ako ju správne používať?
Domácnosť

Cenená ryža Carnaroli: Čo ponúka a ako ju správne používať?

 • 10
 • 08.04.2021
TOPlist