Toto sú TOP trvanlivé potraviny vhodné na cesty aj do zásob!

Toto sú TOP trvanlivé potraviny vhodné na cesty aj do zásob!

Podľa globálnych štatistík končí až tretina vyprodukovaného jedla určeného na konzumáciu ľuďmi v koši. Ide o naozaj alarmujúce čísla. Pomyslite si napríklad na to, koľko peňazí takto ročne zahadzujeme na odpadovú skládku a v neposlednom rade tiež na to, ako veľmi ubližujeme našej planéte.

Väčšina vyhadzovaného jedla sú čerstvé potraviny, teda mäso, ovocie a zelenina. Sú síce najzdravšie, no zároveň sa i najrýchlejšie pokazia a niekedy nám nezostáva nič iné, len nespotrebované jedlo zahodiť, i keď možno s ťažkým svedomím. Aké sú teda TOP trvanlivé potraviny, ktorými sa naozaj oplatí zásobiť?

Do zásob i jedlo na dlhú cestu

Trvanlivými potravinami môžeme nazvať tie, ktoré majú dlhý dátum spotreby. Spravidla sú to i tie potraviny, ktoré nemusia byť v chlade na to, aby sa nepokazili a pokojne ich môžete skladovať v potravinovej skrini alebo voľne na pracovnej doske či polici. Medzi takéto trvanlivé potraviny patria jedlá suché, sušené, mrazené či konzervované a dajú sa považovať za zásoby na horšie časy alebo ako jedlá vhodné na cesty.

Zaváraniny

Zavárané pokrmy a samotné zaváranie sa používa ako spôsob predĺženia životnosti potravín už dlhé stáročia. Vynikajúce je takto upravovať zeleninu a ovocie, ktoré nemáte šancu spotrebovať za čerstva. Zavárať je najlepšie v domácom prostredí - urobíte si tak vlastné zásoby, no zavárané potraviny môžete kúpiť i v potravinách. Dajte si však pri nich pozor na zloženie.

Zaváraniny sú pokrmy alebo potraviny, ktoré sú uchovávané v konzervách alebo pohároch, aby boli chránené a mohli byť dlho skladované. Zaváraniny sú obľúbené najmä v období letných sezón, kedy sú sezónne ovocie a zelenina hojne k dispozícii a ľudia si ich chcú uchovať na dlhú dobu.

  • Zaváraniny môžu byť vo forme džemov, marmelád, nakladanej zeleniny, kompótov alebo aj nakladané huby.
  • Na výrobu zaváranín sa typicky používa ovocie a zelenina, ktoré je čerstvé a zrelé.
  • Na výrobu zaváranín je potrebný sterilný riad, ktorý je vhodné používať špeciálne na konzervovanie, taktiež je dôležité zachovávať presný pomer ovocia alebo zeleniny a cukru, aby zaváraniny mali správnu konzistenciu a chuť.

Zaváraniny sú skvelým spôsobom, ako si uchovať sezónne ovocie a zeleninu a mať tak po celý rok po ruke hotové jedlá, jednoduché jedlá a lahodné domáce pochutiny plné vitamínov a chutí. Takže ak máte doma nadbytok ovocia alebo zeleniny, neváhajte a skúsiť pripraviť svoje vlastné zaváraniny. Vaše chuťové bunky vám určite poďakujú! Výber potravín je iba na vás.

Neprehliadnite: Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

Sušené potraviny - sušené a čerstvé ovocie + orechy a semená

Sušené aj lyofilizované ovocie, mäso či orechy a semená. Všetky tieto suché potraviny vydržia nesmierne dlho a ich skazy sa báť naozaj nemusíte. Vydržia dokonca i v extrémnych podmienkach na cestách, na ktorých pre vás budú istým zdrojom energie.

  • Sušené ovocie a oriešky sú obľúbenou a zdravou alternatívou k sladkým a nezdravým občerstveniam.
  • Sušené ovocie obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, čo ho robí ideálnym zdrojom živín.
  • Okrem toho tvoria aj super zásoby na cesty, ktoré môžete jesť na cestách prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Ideálne sú napríklad aj na cestovanie autom - sú to teda TOP potraviny na cestu.

Orechy sú tiež bohaté na živiny, najmä zdravé tuky, bielkoviny a vlákninu. Obsahujú prírodné zdravé tuky, ktoré sú prospešné pre srdce a mozog. Orechy sú tiež skvelým zdrojom energetických látok a môžu pomôcť udržiavať plní pocit a zabrániť podvýžive.

Kombinácia sušeného ovocia a orechov je ideálnym občerstvením, ktoré je zároveň chutné a zdravé. Môžete si ho pripraviť doma v mixovanej forme alebo zakúpiť hotovú zmes vo vašom obchode s potravinami. Nezabudnite však pozorne sledovať odporúčanú dennú dávku, aby ste udržali zdravú rovnováhu stravy.

Odporúčame aj: Kvído oslavuje - a má darček aj pre Vás! Vyskúšajte tieto TOP zábavné hry plné otázok a odpovedí

Zrná

Ryža, bulgur, kuskus, ovsené vločky či quinoa. Všetky zrná vydržia v potravinovej skrinke dlhé mesiace, zasýtia a dodajú energiu. Najlepšie je ich všestranné využitie – ako základ hlavných jedál, ako prílohy či do polievok alebo na raňajky.

Konzervované potraviny

Mäso, tuniak, strukoviny a ďalšie potraviny môžeme nájsť i v trvanlivejšej forme, ako je tá čerstvá. Konzervované potraviny je vždy dobré mať po ruke. Často z nich dokonca vykúzlite chutnú polievku, šalát či iné expresne rýchle jedlo.

Konzervované potraviny sú potraviny, ktoré boli upravené a zabalené do konzervy alebo iného obalu, aby sa predĺžila ich trvanlivosť. Konzervované potraviny sú veľmi populárne, pretože sú pohodlné a ľahko skladovateľné. Medzi najobľúbenejšie konzervované potraviny patrí fazuľa, paradajky, tuniak, kukurica alebo ovocie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa konzervované potraviny vyrábajú:

  • Najpoužívanejšou metódou je konzervácia tepelným spracovaním, kedy sú potraviny ohriate na dostatočne vysokú teplotu, aby sa zabili mikroorganizmy a baktérie, ktoré by mohli potraviny pokaziť.
  • Potom sú potraviny uzavreté do hermeticky uzavretých konzerv a sterilizované v ohrievacej komore.

Konzervované potraviny majú niekoľko výhod.

  • Nielenže majú dlhšiu trvanlivosť, takže sa môžu skladovať dlhšiu dobu bez toho, aby sa pokazili, ale tiež sú cenovo dostupné a ľahko dostupné.
  • Navyše je možné konzervované potraviny použiť na prípravu rôznych jedál, ako sú polievky, šaláty, omáčky alebo prílohy.

Je dôležité si pamätať, že aj keď konzervované potraviny sú pohodlné a ľahko dostupné, môžu obsahovať vyššie množstvo konzervantov, soli alebo cukru. Preto je dôležité konzervované potraviny konzumovať s mierou a vyvážene. Konzervované potraviny možno celkovo považovať za užitočnú súčasť každodennej stravy, ak sú konzumované vo vyváženom množstve a v rámci celkovo zdravého stravovacieho režimu.

Odporúčame aj: Modré zóny - poznáme ich 9 tipov na dhovekosť! Takto sa dožijete 100 rokov v dobrej kondícii.

Potraviny v prášku

Práškové mlieko, pudingy alebo proteín. Práškové produkty vydržia nesmierne dlho a keď vám napríklad dôjde čerstvé mlieko do kávy, oceníte aj to z prášku.

Oleje, octy a koreniny

Ak sa nemusíte báť o trvanlivosť nejakých potravín vo vašej kuchyni, tak sú to oleje, octy i suché koreniny. Udržujte ich však na tmavom, pomerne chladnom mieste, nemusia však byť v chladničke.

Tip pre vás: TOTO je korenie, ktoré vám pomôže SCHUDNÚŤ!

Tvrdé syry vo voskovom obale

Kvalitný tvrdý syr zabalený vo vosku vydrží v chladničke dlhé, dlhé roky. Určite sa taký chedar alebo gouda zídu, keď príde nečakaná návšteva a vy budete pripravovať chutné misy.

Ďalšie TOP tipy na zoznam potravín - núdzové potraviny

Ďalšie skvelé potraviny, ktoré je možné skladovať dlhšiu dobu:

  • múka a ďalšie prísady na pečenie,
  • strukoviny,
  • orechové masla,
  • mäso (niektoré druhy vydržia v mrazničke dlhšiu dobu).

Aktualizovaný článok: 16.04.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 24.02.20 08:04

KK
karma
105.00

treba si vážiť, že nehladujeme a neplytvať s potravinami

  • 0
Odpovedať

Mária Slováková 24.02.20 09:56

MS
karma
118.00

Bez orieškov a sušeného ovocia si neviem zimné mesiace ani predstaviť.Sú zdravé a spoľahlivo zaženú aj hlad.

  • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 24.02.20 14:42

AT
karma
118.00

Treba mať niečo v zásobe

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 24.02.20 18:46

MC
karma
109.00

Sušené ovocie a oriešky sú pre mňa naj..

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 24.02.20 21:29

karma
109.00

Sušené ovocie a rôzne zrnká sú u nás stále v zásobe.Pridávam si ich do ovsených vločiek.Jedlom sme nikdy neplytvali,čo uvarím,to sa u nás zje.Vyhadzovanie jedla je u nás zakázané a učím to aj moje dospelé deti.

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 13.02.23 23:49

MR
karma
114.00

nerobíme si veľké zásoby

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní