Vieš, čo je dobré na popáleniny? Spoznaj 7 tipov, ktoré pomáhajú!

Vieš, čo je dobré na popáleniny? Spoznaj 7 tipov, ktoré pomáhajú!

Aj keď sa snažíme ako vieme, niekedy si popáleniny privodíme a ani nevieme ako. Stačí jemne šuchnutie sa o zapnutú žehličku a popálenina na svete. Štatistiky uvádzajú, že približne 1 zo 100 obyvateľov každý rok utrpí nejakú popáleninu. Štatistiky tiež uvádzajú, že približne 3 % prípadov je potrebné hospitalizovať v dôsledku popálenín vyššieho stupňa, ktoré si vyžadujú iné ošetrenie. Pokiaľ sa teda ideme baviť o popáleninách, tak nemáme na mysli hĺbkové popáleniny, ale predovšetkým povrchové, na ktoré zaberajú rôzne babské rady.

Popáleniny, odborne tiež combutiones, majú viacero stupňov, pri ktorých môžeme hovoriť aj o rôznom stupni poškodenia pokožky a tkaniva. Popáleniny prvého stupňa spôsobujú začervenanie pokožky, opuch bez pľuzgiera, miernu bolesť a pomerne rýchlo sa hoja. Popáleniny druhého stupňa charakterizuje začervenanie, bolesť, pľuzgier a hoja sa v priebehu 10 až 15 dní alebo 3 až 4 týždňov. Popáleniny tretieho a štvrtého stupňa sú vážnejšie a vyžadujú si hospitalizáciu, v niektorých prípadoch tiež implantáciu kožných štepov a pod.

Príčiny vzniku popálenín

Medzi najčastejšie príčiny vzniku popálenín patrí slnko, horúce predmety, vriace tekutiny, elektrický prúd i chemické látky. Stretnúť sa môžeme aj so suchými popáleninami, ktoré vznikajú pri trení lana o pokožku rúk, trením pokožky o koberec a pod. Čo však pomáha na povrchové popáleniny, ktoré sa pomerne rýchlo hoja? Zistite v nasledujúcej galérii.

Odporúčame: Maska na popraskané päty len z 3 surovín: Lepšia než pemza

- Prvá pomoc na popáleniny
1 z 7

Voda

Samozrejme ako prvé každému napadne postihnuté miesto ochladiť studenou vodou. Je to najlepšie na zmiernenie bolesti a pocitu pálenia. Použiť môžete aj kocky ľadu, avšak pozor, tie je potrebné zabaliť do bavlnenej utierky. Postihnuté miesto by sa nemalo ochladzovať náhle, ale postupne, aby ste si neprivodili podchladenie.

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 28.05.20 07:26

ĽŠ
karma
100.00

Vaječný bielok nemám odskúšaný, vďaka za tip!

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 28.05.20 09:05

MC
karma
109.00

Ocot možno pomáha ,ale ja by som si ho na popáleninu nedala.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 28.05.20 10:23

KK
karma
105.00

mám doma aloe a už veľakrát pomohlo

  • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 29.05.20 12:12

MR
karma
104.00

poznám z toho len vodu a cibuľu, najviac ma prekvapil ocot

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 30.05.20 16:37

MM
karma
100.00

vajíčko a ocot sú pre mňa novoty

  • 0
Odpovedať

Natália Homolová 24.06.20 17:01

NH
karma
91.00

O octe som ešte nepočula v súvislosti s popáleninami ,ale možno raz skúsim.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní