Vieš, čo je steatóza pečene? Zisti viac o tomto vážnom ochorení!

Vieš, čo je steatóza pečene? Zisti viac o tomto vážnom ochorení!

Pečeň má v našom tele viacero významných funkcií. Ide o endokrinnú žľazu, čiže žľazu s vnútorným vylučovaním, ktorá sa okrem iného podieľa na metabolizme, ovplyvňuje detoxikáciu organizmu, produkuje žlč a uskladňuje glykogén. Tento orgán môžu postihnúť rôzne nádorové alebo iné druhy ochorení. Medzi ne radíme aj steatózu, pri ktorej dochádza k výraznému narušeniu funkcie dôležitého orgánu. V nasledujúcom článku vám povieme, čo je steatóza pečene, ako sa prejavuje a či je možná prevencia!

Čo je steatóza pečene?

Steatóza pečene alebo aj stukovatenie pečene predstavuje metabolickú chorobu menovaného orgánu. Ide o stav, pri ktorom dochádza k ukladaniu tukových kvapôčok, respektíve častíc v pečeni. Prítomnosť tuku v pečeňových bunkách je pritom bežná, problém nastáva pri jeho nadmernom hromadení. Ak je v organizme postihnutých viac ako 5 až 10 percent buniek, môže dochádzať k vzniku viacerých zdravotných problémov, najmä k narušeniu funkcií samotného orgánu.

Steatóza pritom nepostihuje iba staršiu populáciu, ale rozvíjať sa môže aj u mladších jedincov. Nutné je tiež zmieniť, že proces stukovatenia neohrozuje len pečeň, ale napríklad i obličky či srdcový sval. Príčiny steatózy pečene sú rôzne. Zvyčajne sa hovorí o alkoholových a nealkoholových príčinách ochorenia. Na vzniku tejto choroby sa totiž môže podieľať nadmerná konzumácia alkoholu, no i mnohé ďalšie faktory. Príčinou môže byť porucha tukového metabolizmu aj obezita a celkovo dlhodobé nezdravé stravovanie. Ohrozenejší sú jedinci s vysokým cholesterolom i pacienti s cukrovkou či hepatitídou.  

Pozri aj: Takto sa prejavuje cirhóza pečene. Aká je však prevencia ochorenia?

prejavy steatózy

Zdroj: Shutterstock®

Takto sa prejavuje ochorenie

Steatóza pečene, hlavne tá, ktorej príčinou nie je alkohol, sa v počiatočných fázach takmer neprejavuje a prebieha bezpríznakovo. Objaviť sa môžu len pomerne nešpecifické príznaky, ako napríklad slabosť, únava, znížená výkonnosť, plynatosť či nechutenstvo. Neskôr môže postihnutého trápiť i bolesť v hornej časti brucha, najmä pod rebrami na pravej strane tela, prípadne i ďalšie tráviace ťažkosti. Bolesť zvyčajne býva tupá až tlaková. K diagnostike ochorenia často dochádza náhodou až pri nejakých komplexnejších vyšetreniach či podrobnejších zdravotných prehliadkach.  

Oveľa závažnejší priebeh má spravidla sekundárna steatóza pečene, čiže ochorenie zvyčajne vyvolané nadmernou konzumáciou alkoholu. Môže sa prejavovať výraznou malátnosťou aj zažívacími ťažkosťami, ako je napríklad problém s vyprázdňovaním. Objaviť sa môže i zvracanie a ďalšie prejavy zlyhávania pečene. Vo všeobecnosti môže v dôsledku steatózy dôjsť až k zápalovým zmenám v pečeni, čo predstavuje diagnózu zvanú steatohepatitída. Pri ďalšom progresívnom poškodení orgánu sa môže ochorenie rozvinúť až do cirhózy či rakoviny pečene.

liečba steatózy

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Steatózu pečene lekár diagnostiku na základe ultrazvukového vyšetrenia brušnej oblasti i za pomoci stanovenia hladín pečeňových enzýmov v krvi. Taktiež môže pristúpiť k odberu vzorky tkaniva pečene na mikroskopické vyšetrenie, čiže k takzvanej biopsii. Pri potvrdení diagnózy lekár stanovuje vhodnú liečbu, a to najmä na základe toho, do akej miery je ochorenie rozvinuté, alebo čo je jeho príčinou. Podľa príčiny ochorenia je teda nevyhnutné napríklad eliminovať príjem alkoholu či venovať dostatočný pozornosť liečbe cukrovky.

Nevyhnutná je zmena životného štýlu, najmä úprava životosprávy a stravovacích návykov. Vhodné je zníženie príjmu cukrov a najmä zlých tukov. Telo by malo naopak dostať dostatok všetkých potrebných vitamínov či minerálov. V prípade potreby môže zlepšiť stav pacienta i primeraná redukcia váhy. Dôležitá je najmä prevencia ochorenia. Tá v sebe zahŕňa zdravé stravovanie, vyhýbanie sa nadmernej konzumácii tukov aj alkoholu a udržiavanie vhodnej váhy. Taktiež je potrebné udržovať telo v pohybe a neignorovať problém s cukrovkou či vysokým cholesterolom.

Odporúčame: Už si jedla fialové zemiaky? Tak si pochuť na zdraví!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 15.02.19 07:15

ĽŠ
karma
100.00

Dôležitá je najmä prevencia.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 15.02.19 09:22

MM
karma
100.00

vážne a ťažké ochorenie... mám zlú skúsenosť v rodine, skončila najhoršie

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 15.02.19 19:41

PV
karma
113.00

Aj u nás v rodine sme mali úmrtie, na cirhózu pečene .. Nikomu to neprajem , vidieť blízkeho človeka v bolestiach .. Treba si dávať pozor , zdravie je len jedno .. !!!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 15.02.19 23:39

karma
109.00

Počula som len o "tvrdnutí" pečene u alkoholikov...

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 16.02.19 10:06

DB
karma
114.00

niektoré lieky poškodzujú pečeň.čo sa s tým však dá robiť,keď ich potrebujeme užívať pre iné ochorenie?

  • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 16.02.19 13:55

KH
karma
79.00

S týmto ochorením som sa ešte nestretla.Je smutné, koľko rôznych ochorení číha na človeka

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 16.02.19 14:17

karma
108.00

Uf,tak to nie je sranda.Poučný článok.

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 16.02.19 15:20

JK
karma
100.00

Ešte som o tejto chorobe nepočul

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní