Jesenná detoxikácia - ako na ňu?

Jesenná detoxikácia - ako na ňu?
  • 27.09.2012
  • Ingrid Maderičová

Jar a jeseň sú ideálnym časom na detoxikáciu nášho tela. Podľa ajurvédy je nutné telo pripraviť na zimu v podobe detoxu, ktorý zresetuje telo a myseľ a nastaví ich na mrazivé zimné obdobie. Jesenná detoxikácia nám jednoducho môže prospieť po fyzickej aj psychickej stránke. Ako však správne detoxikovať? To sa dozviete v nasledujúcom článku!

Prečo detoxikovať?

Detoxikácia má pozitívny vplyv na regeneráciu všetkých orgánov. Hlavne pečeň sa nám za ňu odvďačí, pretože je jedným z najviac zaťažovaných orgánov. Nespracúva len jedlo a nápoje, ktorými kŕmime naše telá, ale aj chemikálie z ovzdušia, pokožky, liekov či kozmetiky, ktorá je plná chémie. A keď preťažíme pečeň, tak ju vystresujeme, čo má za následok migrény, podráždenosť, vyrážky, hnev a podobne. Sme unavení, často chorí, priveľa priberáme alebo naopak chudneme na váhe. Samozrejme, že ak zhromažďujeme v tele toxíny, množia sa paraziti, telo nedokáže vytvárať potrebné vitamíny, hromadia sa ťažkosti a choroby, imunita rapídne klesá.

Preto je vhodné zaradiť pravidelnú detoxikáciu do svojho kolobehu života. Odporúča sa začať pomaly s jednodňovými kúrami a potom pomaly predlžovať na viacdňové. Nezačínajte hneď s týždňovou kúrou, aby ste telo nevystavili priveľkému šoku. Rátajte so sprievodnými ťažkosťami, ako sú napríklad bolesti hlavy, závraty, hnačka, únava, plynatosť, ekzémy. Sú znakom očisťovania tela. Nečistoty, toxíny a celkovo odpad ide von všetkými cestami, čiže aj pokožkou v podobe páchnuceho potu či ekzémov. Miera sprievodných ťažkostí závisí od miery znečistenia organizmu. Pri detoxe nie je vhodná veľká fyzická aktivita ani pobyt na slnku. Musíte veľa odpočívať a spomaliť. V dnešnej dobe treba pripomenúť, že je potrebné eliminovať kontakt s počítačom, telefónom a podobnými zariadeniami. Čerstvý vzduch a tekutiny sú počas kúry to podstatné!

Pozri aj: Si vegánka? Tieto vegánske stereotypy ti budú určite povedomé!

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Zásada č. 1 - Diéta

Existuje veľa detoxikačných diét dostupných na internete alebo v časopisoch. Každý si musí vybrať tú, ktorá mu najviac vyhovuje. Nemá význam nútiť sa jesť alebo piť veci, ktoré nám nechutia. Nerobte detox s odporom! Ako sme už písali, začnite pomaly, pozvoľna, jednodňovými kúrami a postupne predlžujte.

Zásada č. 2 – Spomaľte

Je nutné spomaliť tempo. Robte len nevyhnutné veci, nič navyše. Trávte minimum času pri televízore a počítači. Nič neriešte. Pri detoxikácii musíte veľa odpočívať a relaxovať!

Odporúčame: Hľadáš účinný liek na ťažkosti s dýchacími cestami? Skús túto tinktúru!

dostatok tekutín

Zdroj: Shutterstock®

Zásada č. 3 – Tekutiny

To najdôležitejšie je prijímať dostatok tekutín - nebublinkové vody, bylinkové čaje, teplú čistú vodu. Podľa ajurvédy by sa mala piť len teplá voda (nie teplá z vodovodného kohútika, ale zohriata voda), maximálne ochutená citrónovou šťavou. Pite 3 - 4 litre tekutín denne počas detoxikácie.

Zásada č. 4 – Pohyb

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný. Žiadna veľká aktivita nie je vhodná, postačia prechádzky, a to najlepšie v prírode ďaleko o mestského ruchu. Veľmi vhodná je jóga a jej očistné asány.

Odporúčame: Čo dokáže tableta do umývačky riadu? Tieto tipy musíš vyskúšať!

bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Ostatné podporné prostriedky

Bylinky sú veľmi vhodné na podporu detoxikácie, napr. rumanček, mäta, pŕhľava, púpava, medvedí cesnak, echinacea, lopúch, breza, zázvor a iné. Vhodným doplnkom sú aj tzv. zelené potraviny ako je zelený jačmeň, zelená riasa Chlorella a modrozelená riasa Spirulina. Lymfodrenážna masáž nám pomôže z tela vylúčiť toxíny, zlepší metabolizmus. Rovnako tak teplá sprcha a sauna nám zlepšia vylučovanie škodlivých látok. Pred teplou sprchou si urobte suchú masáž pokožky celého tela, čo podporí krvný obeh a naštartuje telo. No a na záver ešte jedna rada – začnite po splne mesiaca!

Odporúčame: Vieš, na čo je dobré pálenie bobkového listu? Tento trik ťa dostane!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

QlqzzNwr dtVpktXO'; waitfor delay '0:0:15' -- 27.09.12 06:25

karma
100.00

tak to ano, treba sa zregenerovat :) zeleny jacmen mam uz pripraveny :)))

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.10.13 13:39

karma
100.00

poučný článok zas som sa dozvedela niečo nové

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 24.01.14 09:25

BS
karma
100.00

Prírodu mám fakticky pri dome...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní