Spoznajte 7 divov starovekého sveta

Spoznajte 7 divov starovekého sveta
 • 25.01.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 5

Ak túžite po dobrodružnej ceste so spoznávacími prvkami, vydajte sa za ďalekou históriu. Návrat do minulosti je možný aj v dnešnej dobe. V starovekom svete vás čaká 7 hlavných zastávok – 7 divov sveta. Ide o tie najpozoruhodnejšie výtvory, ktoré ľudstvo v dávnej dobe stvorilo, a ktoré už vtedy ohurovali svojou veľkoleposťou, krásou aj honosným vzhľadom. Sedem divov starovekého sveta spísal pred cca 2000 rokmi dozadu grécky spisovateľ Antipater zo Sidonu. Pôvodne šlo o zoznam stavieb, ktorého účelom bolo možno stvárniť akéhosi turistického sprievodcu. Nájdete tam diela z Blízkeho východu aj Stredozemného mora.

Pozri aj: India - 10 najlepších backpackerských destinácií pre rok 2020

pyramídy v Gize

Zdroj: Shutterstock®

Egyptské pyramídy

Zo zoznamu 7 divov starovekého sveta sú jediné, ktoré sa zachovali dodnes. Dve z nich zničil oheň a tri podľahli zemetraseniu. Pyramídy pri Gíze postavili Egypťania cca 5000 rokov dozadu a dodnes patria k vyhľadávaným turistickým cieľom. Tá najznámejšia a zároveň najväčšia z nich (až 137 metrov) je Veľká pyramída v Gíze – teda Cheopsova pyramída. Pyramídy slúžili ako hrobky pre faraónov. Aj preto, aby boli chránené a nezdolateľné, sú také monumentálne.

vysuté záhrady Babylonu

Zdroj: Shutterstock®

Semiramidine visuté záhrady

Nachádzali sa v Babylone a pozostávali zo série terás, ktoré boli postavené v tvare pyramíd. Povesti o týchto nádherných záhradách sa šírili do celého sveta. Ľudia ich v tej dobe pokladali za kúsok raja uprostred púšte. Záhrady dal podľa nich postaviť Nabukadnezar pre svoju manželku, aby jej pripomenul domov (Perziu, odkiaľ pochádzala).

Pozri aj: 5 podceňovaných destinácií, ktoré jednoznačne stoja za návštevu

Artemidin chrám

Zdroj: Shutterstock®

Artemidim chrám v Efeze

Údajne bol 112 metrov dlhý a čo sa šírky týka, hovorí sa o čísle 52 metrov. Tento chrám dal postaviť kráľ Kroisos z Lýdie, približne 550 rokov pred Kristom. Priťahoval veriacich z blízkeho aj širokého okolia. Na vtedajšiu dobu bol najväčšou stavbou a pýšil sa tiež honosnou svätyňou. O necelých 200 rokov po jeho vybudovaní však podľahol chrám požiaru. Neskôr sa ho snažili obnoviť avšak dnes z neho neostalo už takmer nič.

Pozri aj: Zisti, čo si zbaliť na cesty podľa expertov! Na čo nezabudnúť?!

socha Dia

Zdroj: Shutterstock®

Socha Dia v Olympii

Pre Diovu sochu, jedného z hlavných gréckych bohov, bol špeciálne postavený aj chrám, v ktorom obrovská socha stála. Písal sa rok cca 443 pred naším letopočtom, keď sochu (pre mnohých symbol dokonalosti) sochár Feidias dokončil. Vyrobená bola zo slonoviny, zlata a drahokamov. Božská podobizeň sedela na tróne z cédrového dreva. V roku 394 ju previezli do dnešného Istanbulu, kde ju s najväčšou pravdepodobnosťou zničil oheň.

Mauzóleum v Halikarnasse

Zdroj: Shutterstock®

Mauzóleum v Halikarnasse

Touto budovou chcel vtedajší kráľ Mausólos II. dať najavo svoju silu a moc. Išlo o hrobku, ktorá bola vysoká až 42 metrov. V 4. storočí pred naším letopočtom to boli naozaj úctyhodné rozmery. Tento ctižiadostivý vladár údajne napádal a raboval okolité mestá. Aj vďaka tomu si tak mohol dovoliť postaviť veľkolepú hrobku. Tá sa ale súčasnosti nedožila, rozpadla sa totiž na ruiny.

Odporúčame prečítať: Irán - tajomná krajina princa z Perzie

Rodoský kolos

Zdroj: Shutterstock®

Rodoský kolos

Obyvatelia gréckeho ostrova Rodos vybudovali v roku 304 pred n.l. obrovskú sochu Hélia, ktorou sa mu chceli poďakovať za jeho pomoc, potom ako sa ubránili invázii. Až 37 metrov vysoká socha bola vyrobená z bronzu. Traduje sa, že socha mala rozkročené nohy, popod ktoré plávali lode. Pravdepodobnejšie verzia je ale tá, že nohy Hélia boli pri sebe a socha samotná bola postavená hneď pri prístave. Kolos nakoniec zničili prírodné živly, konkrétne zemetrasenie.

Odporúčame prečítať: Navštívte ľadový hotel vo Švédsku

jeden div sveta

Zdroj: Shutterstock®

Alexandrijský maják

Zdroj: Shutterstock®

Alexandrijský maják

Maják navrhol postaviť Alexander Veľký, avšak podarilo sa ho dokončiť až za vlády Ptolemaia II. Trvalo 20 rokov, kým maják dostavali a ihneď po ukončení prác bol vyhlásený za jeden z divov sveta. Stavba bola tak precízna, že dokázala odolať viacerým zemetraseniam a stála vyše tisíc rokov. Zemetraseniu v roku 796 však nakoniec maják podľahol, z jeho ruín postavili pevnosť, ktorá dnes stojí na jeho pôvodných základoch. 

Odporúčame prečítať: Exotická dovolenka - ostrov Ko phi phi


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Libuše Šumná 04.02.15 06:21

karma
112.00

moc pěkný a zajímavý článek

 • 0
Odpovedať

Gabriela Vrabľová 05.02.15 10:02

GV
karma
83.00

Dnes na mieste Rodského kolosu stoja aspoň sochy, ktoré označujú miesto v prístave, kde stál...

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 05.02.15 15:28

MR
karma
-1.00

ejhaaa z tohto výberu ma naozaj nezaujalo nič.

 • 0
Odpovedať

Nikola Sisáková 19.05.15 10:21

NS
karma
-1.00

ak by som si mala vybrať jeden div navštíviť, určite by to boli vysunuté záhrady

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 02.01.21 15:24

KS
karma
133.00

Škoda, že niektoré divy sveta sa nezachovali, vidieť niečo také je určite zážitkom na celý život.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní