Arganovník – zázrak z čistej prírody

Arganovník – zázrak z čistej prírody
  • 19.07.2014
  • Martina Borbélyová

Vďaka arganovníku získavame arganový olej, prezývaný tekuté zlato alebo marocké zlato. Ide o vzácny rastlinný olej. Svojimi vlastnostiam a pozitívnym účinkom je veľmi obľúbený v kozmetickom, farmaceutickom aj potravinárskom priemysle. Jeho vzácnosť spočíva nielen v jeho účinkoch, ale aj v ojedinelom výskyte stromu, z ktorého plodov sa získava.

Ide o arganovník, vyskytujúci sa výlučne v Maroku, Alžírsku a Izraeli. Oblasti jeho výskytu sú pod ochranou UNESCO. Organizácia vyhlásila oblasť na juhozápade Maroka o rozlohe 25 687,8 km² za biosférickú rezerváciu.

Odporúčame prečítať: Základy, ktoré možno neviete o zdravej výžive

arganový strom

Zdroj: Shutterstock®

Pôvod arganovníkov

Argania spinosa môžeme určite považovať za exotický strom. Predstavte si, že sa s ním môžete stretnúť len v troch štátoch sveta! A to v Izraeli, západnom Alžírsku a najmä v juhozápadnom Maroku. Práve pôvodné marocké obyvateľstvo – kmene Berberov, považujú tento strom za zázračný a posvätný. Žijú s ním už odpradávna. Berberi sú kočovný národ a odjakživa sa usádzali práve pri týchto stromoch. Vedeli, že im argan v mnohom uľahčí život. Okrem výroby arganového oleja tiež používajú drevo z týchto stromov, ktoré je veľmi pevné a kvalitné.

Škrupiny zo semien sú zas skvelým kurivom. Semenami a dužinou plodov kŕmia dobytok. Nečudujte sa, ak pri potulkách Marokom náhodou narazíte na kozy na strome. S najväčšou pravdepodobnosťou si práve pochutnávajú na plodoch arganového stromu.

plody arganovníka

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyzerá arganovník?

Plody, z ktorých sa získava arganový olej, sú podobné olivám. Spočiatku zelené, no po dozretí jasne žlté. Aj arganový strom je výrazne podobný olivovníku. Ale k jeho plodom sa dostanete omnoho ťažšie. Strom má totiž nebezpečné pichliače, ktoré zber sťažujú. Akoby sa sám snažil tieto vzácne plody chrániť. Dobíjanie však stojí za to. Po otvorení plodu a rozbití škrupinky v nej nájdeme malé na olej bohaté semienko.

No na liter vzácneho arganového oleja potrebujeme takýchto malých semienok až tridsať kilogramov! Nečudo, že je 100 % arganový olej taký vzácny a dokonca niekoľko krát drahší ako olivový olej. Nehovoriac už o jeho kvalite, skvelej orieškovej chuti, ktorá ho dostala na stoly mnohých gurmánov a tiež liečivých účinkoch.

Pozri aj: Imunita podľa horoskopu: Čo dokáže podporiť naše zdravie? (2.časť)

arganový olej

Zdroj: Shutterstock®

Arganový olej

Prináša zdravie a krásu, pôsobí preventívne proti mnohých chorobám a dokonca aj výborne chutí. Ktorý olej je taký vzácny, že ho smelo môžeme nazvať olejom života? Je to arganový olej, ktorý sa získava z plodov vzácneho arganového stromu, známeho aj ako strom života. Viac sa o oleji dozviete v článku – Argánový olej – zázrak pre našu krásu.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Terefenková 19.07.14 15:29

MT
karma
86.00

Zaujímavé čítanie, užitočný strom a super arganový olej. Páči sa mi prvá fotografia.

  • 0
Odpovedať

Katarína Šutvajová 19.07.14 21:15

karma
-1.00

asi sa po ňom viac poobzerám a uvidím aké bude mať účinky

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 09.09.14 15:09

MR
karma
-1.00

skvelé plody pre naše zdravie :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní