Vieš, ako spomaliť šedivenie vlasov? Čítaj a dozvieš sa!

Vieš, ako spomaliť šedivenie vlasov? Čítaj a dozvieš sa!

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako spomaliť šedivenie vlasov a či je to vôbec možné?

Spomaliť či dokonca zastaviť šedivenie vlasov je skutočne reálne. Ak ani netušíte, ako na to, ste na správnom mieste. Veď len máloktorú ženu tento proces teší. Na mužoch šedivý preliv pôsobí naozaj príťažlivo. To sa ale rozhodne nedá povedať o ženách a už vôbec nie tých mladších. Čo teda s tým? Čítajte ďalej!

Čo môže za šedivenie vlasov?

K šediveniu dochádza prirodzenou stratou pôvodného pigmentu, ktorá prichádza s vekom, či sa nám to páči alebo nie. A keďže tmavé vlasy majú, logicky, viac pigmentu, šedivejú pomalšie. Hovoríme o melaníne, teda základnej pigmentovej zložke vlasov. Určite poznáte to staré známe „Ja z teba ošediviem!“. Zaužívalo sa totiž, že k šediveniu vlasov prispieva aj stres.

Je to však skutočne tak? Nuž, toto tvrdenie sa nikdy nepodarilo preukázať a hoci má stres na svedomí celú škálu nepríjemností v našom živote, zo šedín na hlave ho obviniť nemôžeme.

Pozri aj: Vyrážky, chlpy či kútik: Vieš, čo sa nám snaží telo naznačiť?

čo s prvými šedinami

Zdroj: Shutterstock®

Peroxid ako jeden z vinníkov

Vedeli ste, že aj peroxid vodíka, ktorým sa zvyknú odfarbovať tmavšie vlasy, má svoj podiel „viny“ na šedivení vašej koruny krásy? Rozhodne to však nedávajte za vinu svojej kaderníčke, pretože peroxid produkujú vlasové bunky úplne prirodzene. Mnoho ľudí, ženy nevynímajúc, začína šedivieť veľmi skoro, teda naozaj v mladom veku. Môže za to genetika? Alebo zdravie či stravovanie?

V dnešnej dobe je mimoriadne rozšíreným ochorením celiakia. Tá prichádza, ruka v ruke, práve s predčasným šedivením. Je však zároveň preukázané, že už krátko po nasadení bezlepkovej diéty šedivenie vlasov ustúpi.

môžem si vytrhnúť šedivý vlas

Zdroj: Shutterstock®

Zdravie a šedivé vlasy

Pomerne rýchly proces šedivenia býva aj vedľajším príznakom hormonálnej nerovnováhy. Vedci predpokladajú, že v šedivení vašej koruny krásy má prsty strata konkrétneho enzýmu, takzvanej katalázy. Vlas v tomto procese prechádza tromi fázami – najprv sa stane šedým, potom striebristým a napokon bielym. Je však načase prejsť k veci a pozrieť sa na to, ako šedivenie vlasov spomaliť. Sú na to určené viaceré prírodné metódy, takže žiadnych drastických chemických zákrokov sa netreba obávať.

Zaujme ťa: Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní

boj proti šedinám

Zdroj: Shutterstock®

Ako zabojovať proti šedinám?

V prvom rade čo najskôr zaraďte do svojho jedálnička kyselinu listovú, ideálne v dávke 300 až 400 mikrogramov denne. Nielenže spomaľuje šedivenie, ešte dokáže aj znova vrátiť farbu šedivému vlasu. Určite ste už počuli aj o cibuľovej kúre na vlasy. Bez ohľadu na jej arómu, je to skutočne veľká pomoc, takže sa nebojte dať cibuli šancu. Práve cibuľa totiž odtraňuje nahromadený peroxid vodíka a regeneruje vlasové folikuly.

Odšťavenou cibuľou si masírujte pokožku hlavy, následne nechajte pôsobiť približne päťnásť minút a umyte si vlasy bežným šampónom. Účinky cibuľovej šťavy v boji proti šedinám sú preukázané. Túto kúru však treba aplikovať pred každým umývaním vlasov. 

šediny v mladom veku

Zdroj: Shutterstock®

Okrem kyseliny listovej a cibuľovej šťavy siahnite vo väčšej miere aj po zinku,  jóde a vápniku, pretože práve tieto minerály spomaľujú proces šedivenia. Posilnite aj príjem vitamínov A a B, vďaka ktorým dodáte organizmu viac spomínaného melanínu. Vašu prirodzenú farbu vlasov vám prinavráti aj kúra zo šalvie lekárskej. Pripravte si extrakt jednoducho a rýchlo tak, že sto gramov sušenej šalvie zalejete pol litrom horúcej vody. Po vychladnutí na prijateľnú teplotu vodu preceďte a aplikujte na vlasy po celej dĺžke. 

Odporúčame: Acai: Zázračná bobuľa alebo škandalózny klamár?

šalvia lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Keď už ste natrafili na niekoľko prvých šedín, určite sa ich nezbavujte tým, že ich vytrhnete! Chápeme, že je to často afekt asi ako keď zapučíte pavúka na stene, ale naozaj je lepšie tomuto kroku sa vyhnúť. Porušíte si tým korienok a ďalší vlas už z neho nevyrastie. Keď už vás šedivý vlas skutočne priveľmi irituje, radšej si ho odstrihnite.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 23.03.18 06:41

ĽŠ
karma
100.00

Ďakujem za článok!

 • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 23.03.18 08:27

SK
karma
86.00

perfektne napísaný článok.... dozvedela som sa veľa nového.... o niektorých skutočnostich som ani netušila... hlboko sa skláňam k napísanému článku, v prvom rade autorke článku pani Ivanke

 • 2
Odpovedať

Ľubomír Hric 23.03.18 09:08

ĽH
karma
-1.00

Zaujímavý článok

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 23.03.18 14:10

KK
karma
90.00

za pokus to určite stojí aj keď dnes si ženy farbia vlasy bez ohľadu na to či majú alebo nemajú šediny

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 23.03.18 16:56

PV
karma
113.00

Prvý šedivý vlas som si našla ,ked som mala 37 rokov.. Bol to šok. Ale postupom času ich bolo viac a viac ..A teraz som si už na to zvykla..Ved každý starne, tak čo už..!! Ja chodím ku kaderníčke raz za pol roka, spraví melír a vec vybavená..

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 23.03.18 17:34

MM
karma
100.00

myslím, že dnes šedivé vlasy nie sú žiaden problém, napokon vlasy si farbia aj mladé dievčatá, ktoré ešte nemajú šediny

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 24.03.18 22:11

SK
karma
114.00

rôčky sú, tak aj nejaké šediny, našťastie aj farby na vlasy existujú...ten šalviový odvar sa mi celkom páči, šalviu pestujem na zárade, tak už len vyskúšať

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 25.03.18 19:51

karma
109.00

doteraz som to riešila farbením vlasov.Skúsim aj vaše rady...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.04.18 20:56

JK
karma
100.00

Pribúdajúcim vekom sa objavujú aj šedivé vlasy a veľa urobí aj genetika

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.05.20 18:16

KS
karma
133.00

Patrím k tým nešťastníkom, ktorým začali šedivieť vlasy už pred 30-tkou :-( Skôr to dávam za vinu genetike, ale za skúšku týchto receptov predsa nič nedám :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní