Čo spôsobuje znižovanie inteligencie? Daj si pozor na týchto 5 vecí

Čo spôsobuje znižovanie inteligencie? Daj si pozor na týchto 5 vecí

Spoľahnúť sa na svoj vlastný rozum – to je niečo bazálne, niečo, čo oceňujeme v bežnom živote a ešte viac v komplikovaných situáciách. Využívame inteligenciu, aby sme sa približovali k svojim cieľom a prekonávali prekážky. Mali by sme si však dať pozor na faktory, ktoré dokážu inteligenciu výrazne poškodiť a znížiť. V nasledujúcom článku spomenieme päť zásadných vecí, ktorým sa treba vystríhať v záujme zachovania úrovne nášho IQ.

1. Nedostatok spánku

Ak máte radi svoj mozog, nechajte mu dostatok času na oddych. A ten mu reálne doprajete jedine počas spánku. Odborníci skúmajúci tento orgán dospeli k poznatku, že mozog sa počas spánku prečisťuje od toxínov, ktoré môžu byť príčinou Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby. Dlhodobý nedostatok spánku spôsobuje oneskorené reakcie, zhoršenie pamäte, zlé sústredenie a celkové narušenie kognitívnych aj psychomotorických schopností. Funkcie mozgu môžu byť oslabené aj u pracovníkov nočných zmien, ktorí si síce spánok vynahradia cez deň, no ich biorytmus je i tak narušený.

Pozri aj: Ako podporiť vylučovanie toxínov z tela? Ľudová medicína odporúča tento čaj!

únava a inteligencia

Zdroj: Shutterstock®

2. Prejedanie sa

Nevhodnou stravou, v ktorej sú zastúpené polotovary, množstvo cukru a soli, neškodíme len svojej figúre, ale aj mozgu. Zvýšený cholesterol spôsobuje okrem iného aj zníženie pamäťových schopností, ba dokonca kilá navyše, ako zistili vedci, sú príčinou úbytku tzv. bielej hmoty v mozgu, ktorá slúži na vedenie vzruchov, resp. prenos informácií. Pokusy na potkanoch tiež dokázali, že strava s vysokým podielom cukru dokáže znížiť IQ už za šesť týždňov.

3. Negatívne emócie, stres a strach

Počas stresu sa uvoľňujú hormóny, negatívny dopad má na nás najmä kortizol. Tieto hormóny nás pri dlhodobom strese ovplyvňujú napríklad aj tak, že sa správame emocionálnejšie, akoby sa „odpútavame od rozumu“ a rozumných riešení, taktiež nám štrajkuje pamäť a je tiež znížená schopnosť učenia sa. Pri neustálom zápase so stresom a negatívnymi emóciami je dokonca prítomné riziko schizofrénie, demencie či Alzheimerovej choroby. Veľmi závažný je napríklad aj strach o peniaze, pri ktorom bolo zistené, že dokáže znížiť IQ až o 13 bodov.

strach a inteligencia

Zdroj: Shutterstock®

4. Multitasking

Ešte viac ako nedostatok spánku nám podľa odborníkov uberá z IQ zamestnávateľmi ospevovaný multitasking, čiže robenie viacerých vecí naraz a tzv. „prepínanie“ medzi aktivitami. Ide naozaj o mimoriadne vyčerpávajúci proces, ktorý mozog jednoducho nezvláda. Takže aj keď môžeme mať pocit, že toho urobíme pri multitaskingu veľa, ide to na úkor kvality a oslabujeme tým aj svoje rozumové schopnosti.

5. Necháme sa „nakaziť“ hlúposťou

Že to nie je možné? Ale áno! Všetko, čo počujeme alebo vidíme, ovplyvňuje v konečnom dôsledku aj nás samotných a našu inteligenčnú úroveň. Keď si teda vyberieme ako zábavu bezduchý televízny program alebo sa obklopíme a „inšpirujeme“ menej inteligentnými ľuďmi, ani naše IQ nebude rásť, skôr naopak.

Inšpiruj sa: Varenie v umývačke riadu či v práčke? Prekvapivé, čo dokážeš pripraviť v týchto spotrebičoch


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Tomáš Kamenár 30.05.19 08:52

TK
karma
105.00

žiaľ každým rokom je to u všetkých horšie a horšie

  • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 30.05.19 09:03

ĽŠ
karma
100.00

Veci, ktorým sa treba vystríhať, nielen pre zachovanie úrovne nášho IQ.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 30.05.19 18:09

MM
karma
100.00

bod 5. - tomu verím, je to naozaj tak

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní