Plesová etiketa: Pätoro rád, ako sa vyvarovať nežiaducemu faux pas

Plesová etiketa: Pätoro rád, ako sa vyvarovať nežiaducemu faux pas

Dobročinný Ples v opere, ktorý na Slovensku otvára celú plesovú sezónu, privíta slovenské osobnosti už druhú januárovú sobotu. Ak aj vy patríte medzi nadšencov, ktorí uznávajú distingvovanú zábavu, je najvyšší čas zahájiť prípravy. Prečítajte si rady, vďaka ktorým nevyvoláte žiadnu negatívnu senzáciu.

Ples nie je koktail ani letná zábava

Zvoliť vhodné oblečenie je zdanlivo jednoduché, pri jeho výbere však treba dávať obzvlášť pozor. Spraviť chybu hneď na začiatku, môže totiž zničiť náladu na celý večer. Pointou správneho oblečenia je najmä výber na konkrétnu príležitosť. Na ples sú vhodné dlhé šaty. To, či zvolíte honosnejší alebo jednoduchší strih, by ste mali usúdiť podľa typu plesu. Veľa napovie pozvánka. V každom prípade však platí zásada, že na ples nepatrí denné oblečenie. U mužov sa za to večerné považuje tmavý oblek, frak či smoking. Pri ženách sú to šaty z brokátu, hodvábu či zamatu. Veľký pozor treba dávať na letné materiály, v ktorých sa žena skôr strápni, ako zažiari. Uvedomiť si tiež treba, že ples nie je koktail. Krátke šaty s hlbokým výstrihom či odhaleným chrbtom treba nechať doma.

Pozri aj: Plesová sezóna začína: Poradíme ti, ako sa stať bohyňou večera

spoločenský bontón

Zdroj: Shutterstock®

Emancipácia ide bokom, dôležitý je muž

Už pri príchode na ples by sa mala žena nechať viesť svojím partnerom. Muž by mal svojej partnerke otvoriť dvere na aute, aby mohla vystúpiť. Následne jej pomáha s vyzlečením si kabáta, ktorý taktiež sám pôjde odložiť do šatne a vezme si lístok. Akonáhle sa pár dostaví k svojmu stolu, mal by sa zoznámiť so spolusediacimi. Prvý sa predstavuje muž, ktorý následne predstaví svoju partnerku. Pri podávaní rúk platí pravidlo, že najskôr si podávajú navzájom ženy, následne podáva ruku žena mužovi a až potom muži medzi sebou.

Pravidlo nerozprávania pri jedle neplatí

Ak ste boli doteraz zvyknutí na to, že pri jedle sa nekonverzuje, vedzte, že ples je príležitosť na to, aby ste to zmenili. S hosťami pri stole by ste mali udržiavať komunikáciu aj pri jedle, nemusí ísť o žiadne dôležité témy, ale skôr jednoduchšie konverzácie, ktoré nikoho neurazia. Dôležitý je tiež postoj tela. Je priam zakázané opierať sa o stôl lakťami. Zradné môže byť aj pečivo, podľa etikety si ho treba trhať a nie vkladať celé do úst. Pozor by ste si jednoznačne mali dať na pitie alkoholu. Ples je špeciálny večer, ktorého pointou je niečo iné, ako stratiť kontrolu nad svojím správaním.

mladý elegán

Zdroj: Shutterstock®

Požiadať o tanec môže len muž

Pri tanci je opäť dôležitý najmä partner. Ten môže okrem svojej partnerky požiadať aj iné ženy od svojho stola. Musí tak však spraviť iba so súhlasom ženy, ktorú na plese sprevádza. Partner ženy, ktorá bola niekým požiadaná do tanca, by zas mal požiadať o tanec tiež druhú ženu, aby nezostala pri stole sama. Zásady platia aj pri tanci. Pohyby by mali byť decentné. Treba dávať pozor na to, aby ste nevrážali do ostatných.

Odchod bez rozlúčky sa neodpúšťa

Ideálnym časom odchodu z plesu by mal byť moment, keď odišla polovica až dve tretiny hostí. To sa však samozrejme nemôže podariť každému. Všeobecne však platí, že z plesu by sa nemalo odchádzať pred polnocou. Okrem toho sa patrí rozlúčiť so všetkými ľuďmi od vášho stola a taktiež aj s hostiteľmi.

Neprehliadni: Módny dizajnér Marcel Holubec: Akú róbu vytvorí pre moderátorku Plesu v opere?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 05.01.19 07:55

ĽŠ
karma
100.00

Hoci som žiadny neabsolvovala, je dobré si etiketu osvojiť pre každý prípad.

  • 2
Odpovedať

Jana Komadová 17.01.19 22:34

JK
karma
100.00

Na plesy nechodím no rada som sa dozvedela niečo nové

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní