Jicama: Očarí ťa nielen lahodnou chuťou, ale najmä schopnosťami

Jicama: Očarí ťa nielen lahodnou chuťou, ale najmä schopnosťami

Jicama – stretli ste sa už s týmto pojmom? Znie japonsky, orientálne... v každom prípade exoticky. Ale ktovie, skrýva sa za ním rovnaká exotika alebo je to len „klamanie telom“? Nebudeme vás dlhšie trápiť a prezradíme, čo to tá jicama vlastne je. Ide o potravinu, konkrétne zeleninu, ukrývajúcu v sebe niekoľko vlastností, ktoré stoja za pozornosť. Ktoré to sú? Zostaňte s nami!

V prvom rade je dôležité upozorniť, že slovo jicama (lat. Pachyrhizus erosus) čítame ako hicama, respektíve hikama. Napriek tomu, že znie ako meno z japonskej rozprávky, pochádza z Mexika. Podobá sa na zemiak, hoci chuťou skôr na jablko. V Mexiku je táto zelenina každodennou súčasťou stravovania, mnohé z typických mexických pokrmov sú totiž postavené práve na jicame.

Pre nás je zaujímavá len jedna časť tejto hľuzovej zeleniny, konkrétne, ako sme už naznačili, koreň. Ostatné časti totiž vôbec nie sú chutné a pozor – ani jedlé.

Pozri aj: Arónia: Čím si vyslúžila čestné miesto v skupine superpotravín?

koreňová zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Spôsoby spracovania jicamy

Koreň jicamy môžete veselo konzumovať a to buď surový alebo tepelne spracovaný. Vynikajúci je tak varený, nakladaný ako aj grilovaný. Často sa využíva aj na prípravu zdravého variantu čipsov. V úvode sme spomenuli pár jedinečných benefitov jicamy, preto je načase pozrieť sa na prvý z nich – obsahuje takmer nulové množstvo kalórií! Ďalším plusom je, že chutí skutočne mimoriadne lahodne, skôr sladko, čo pri iných druhoch koreňovej zeleniny vôbec nie je samozrejmosť.

Príjemná je aj chrumkavá konzistencia samotnej bielej dužiny. Tým ale výpočet „žolíkov“, ktorými jicama disponuje, ani zďaleka nekončí.

netradičné druhy zeleniny

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie plusy jicamy

Ak sa rozhodnete po nej siahnuť a pridať ju do varenia, napríklad do polievky, oceníte, že narozdiel od inej koreňovej zeleniny sa vám jicama nerozvarí a „nezmľandravie“, naopak, zachová si žiadúcu konzistenciu aj chuť. Keď už spomínane chuť, jicama chutí mierne orieškovo, čo jej len pridáva na obľúbenosti. V neposlednom rade sa jicama hrdí nízkym glykemickým indexom, takže bude výbornou voľbou aj pre diabetikov.

A čo obsah jicamy? Ten tiež rozhodne nie je zanedbateľný. Ukrýva totiž vysoký podiel vitamínu C, vápnika, draslíka, fosforu a vlákniny.

aké sú účinky jicamy

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa dá zohnať?

Po jicame sa poobzerajte v predajniach so zdravou výživou, nakoľko do našich bežných obchodných reťazcov sa zatiaľ nedostala. Vo väčších supermarketoch v susedných Čechách však už jicamu bez problémov zoženiete.

Toto všetko jicama dokáže:

...samozrejme, pri pravidelnej konzumácii.

 • lieči kožné alergie
 • má protizápalové účinky
 • odstraňuje bolesť žalúdka
 • pomáha pri chudnutí
 • prečisťuje organizmus

Zaujme ťa: Ringloty: Nechaj ich vystúpiť z tieňa klasických sliviek!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 09.09.18 06:32

ĽŠ
karma
100.00

S jicamou som sa ešte nestretla, no určite zaujala.

 • 1
Odpovedať

Martina Zahoranová 09.09.18 09:22

MZ
karma
92.00

ešte som o nej ani nepočula ... no môže byť zaujímavá a keďže má protizápalové účinky určite by som ju vyskúšala

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 09.09.18 09:57

DB
karma
117.00

zaujímavá rastlinka, pre mňa neznáma, ale som rada, že prostredníctvom vášho webu sa dozvieme aj o takýchto "novinkách"

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 09.09.18 11:12

MM
karma
100.00

rada si prečítam aj o neznámych a menej známych produktoch, ale prednosť dávam našim, u nás dopestovaným druhom zeleniny a ovocia

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 09.09.18 11:46

AS
karma
108.00

skúsim zohnať keď pôjdem do Bratislavy. Inak- ako čítam informácie- nepodobá sa účinkami aj chuťou na sladké zemiaky bataty?

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní