Trápia ťa problémy s vyprázdňovaním? Toto ihneď zaraď do jedálnička!

Trápia ťa problémy s vyprázdňovaním? Toto ihneď zaraď do jedálnička!

Už dlhšie vám robia vrásky na čele problémy s vyprázdňovaním hrubého čreva a konečníka? Rozhodne to nie je nič príjemné. Ale namiesto neustálych návštev lekárov a lekární to môžete skúsiť tentoraz aj inak. Stačí zájsť do svojej záhrady, popýtať sa susediek pestovateliek alebo zamieriť na trh so zeleninou. Prečo? To tajomstvo, ktoré si s vaším problémom hravo poradí, vám odtajníme v nasledujúcich riadkoch.

Oživíte slávu dávno zabudnutej zeleniny?

Okrúhlica. Že čo je to za zázrak? Obyčajná neobyčajná zelenina. Obyčajná svojím výzorom, neobyčajná tým, že zatiaľ čo v iných krajinách sveta je na stole takmer každý deň, u nás mnohí ani len netušia, o čo ide. A to je obrovská škoda, pretože okrem toho, že je plná vitamínu C, ide zároveň o taký bohatý zdroj vlákniny, že vaše ťažkosti s vyprázdňovaním môžu byť razom len nepríjemnou spomienkou. Okrúhlicu (lat. Brasica rapa L.) poznáme tiež ako vodnicu. Má len minimum kalórií a okrem problémov s vyprázdňovaním dokáže liečiť aj prieduškové ťažkosti – bronchitídu či astmu.

Zaujme ťa: Najlepšie byliny na tráviace ťažkosti! Ktorá najbližšie pomôže tebe?

zelenina okrúhlica

Zdroj: Shutterstock®

Pri pravidelnej konzumácii okrúhlice sa zlepší aj stav vašej pokožky. Okrúhlica obsahuje tiež vápnik a draslík, karotenoidy aj silice a jej jedlé listy sú plné betakaroténu a vitamínu C a K. Táto zelenina vám výborne poslúži v zimnom období na posilnenie imunity. Na pestovanie je okrúhlica absolútne nenáročná, preto, keď si budete na jar zakladať záhradku, rozhodne na tento druhy zeleniny nezabudnite. Ľahko ju dopestujete aj v prípade, že žijete v chladnejších podhorských oblastiach, pričom rastie skutočne rýchlo. Nevyžaduje si ani predpestovanie. Bez problémov sa udomácni aj v záhrade s piesočnatou pôdou, kde vydrží až do prvých mrazov.

pestovanie okrúhlice

Zdroj: Shutterstock®

Nenáročná aj na skladovanie

Ako nenáročne sa pestuje, rovnako nenáročne sa aj skladuje. Vydrží vám veľmi dlho a čo je úžasné, vysievať ju môžete kedykoľvek, nakoľko existujú tak jarné a letné, ako aj jesenné a zimné odrody okrúhlice. Zbierajte ju ako mladú, aby vám zbytočne vo vnútri nezdrevnatela. Okrúhlica chutí podobne ako kaleráb a patrí do čeľade kapustovitých. Farebne môže byť biela, žltá alebo dokonca tmavošedá či s fialovým nádychom. Tvarom zase pripomína bielu reďkovku. Svojou výživovou hodnotou je zase podobná o čosi známejšej kvake.

Okrúhlicu môžete aj variť či dusiť, po tepelnom spracovaní chutí sladko. Pochutnať si na nej môžete už do desiatich týždňov od výsevu. Či už si ju nakrájate na plátky a pridáte k pečivu a nejakej dobrej nátierke alebo ju zakomponujete do bežného zeleninového šalátu, v každom prípade spravíte dobre pre svoje chuťové poháriky, ale predovšetkým pre zdravie. Do šalátu si môžete pridávať aj mladé lístky okrúhlice. Pripraviť si môžete aj sirup z okrúhlice, ktorý je vynikajúcim liekom na vyššie spomínanú astmu alebo bronchitídu. Okrúhlicu si nakrájajte na menšie kúsky a varte ich v malom množstve vody, za stáleho miešania. Sirup bude mať skôr redšiu konzistenciu, ale zato vynikajúci účinok. Okrúhlica ako taká sa vyznačuje aj protirakovinovými schopnosťami.

Bude sa ti páčiť: Ako si zlepšiť sluch? Je čistenie uší tým najlepším spôsobom?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 18.11.18 07:10

ĽŠ
karma
100.00

Okrúhlica mi nie je známa, ďakujem za článok!

  • 1
Odpovedať

Helena Povalova 18.11.18 19:28

HP
karma
107.00

Okrúhlicu pod týmto názvom nepoznám. Nie je to to isté ako "kvaka"?

  • 0
Odpovedať

Ivana Riljaková 19.11.18 06:13

karma
100.00

Kvaka a okrúhlica sú síce veľmi podobné, dokonca v dávnej minulosti aj skrížené, ale v skutočnosti ide o dva odlišné druhy zeleniny. Kvaka je pritom na pestovanie oveľa náročnejšia, než "skromná" okrúhlica. :-)

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 11:38

karma
127.00

Vyzerá to zaujímavo, som zvedavý, či sa dá osivo bežne kúpiť v záhradkárstve.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní