Údaje na obaloch potravín: Zorientuj sa, čo vlastne znamenajú!

Údaje na obaloch potravín: Zorientuj sa, čo vlastne znamenajú!

Hore ruku, kto z vás starostlivo skúma popis na potravinách predtým, než si ich hodí do nákupného košíka? A hore ruku, kto z vás už zostal doma veľakrát nemilo prekvapený tým, čo to vlastne kúpil, no napriek tomu zloženie potraviny a iné informácie, uvedené na obale, stále ignoruje? Ak vás doposiaľ od študovania obalov odrádzal fakt, že ste tomu aj tak nerozumeli, pokúsime sa zorientovať vás a priblížiť informácie, čo všetko by na obaloch potravín rozhodne malo byť uvedené, prípadne ako sa v tom všetkom vyznať.

Údaje na obaloch potravín totiž majú veľké opodstatnenie, vďaka ktorému si viete neraz ušetriť kopu peňazí aj zbytočných nervov. Tak o čo vlastne ide?

Prísne pravidlá a smernice

Žiadny výrobca potravín si nemôže len tak, ako sa hovorí – z buka, vymyslieť, aký údaj na obale uvedie a aký nie. Označovanie potravín totiž podlieha prísnym pravidlám, zásadám a nariadeniam. Pričom týmto pravidlám nepodlieha len výrobca potraviny, ale aj jej distribútor a samotný predajca. Nesú plnú zodpovednosť za pravdivosť a úplnosť informácií a pri ich nedodržaní môžu byť sankcionovaní. V prípade, že si nakupujete potraviny cez internet, tieto údaje musia byť uvedené v popise výrobku.

Pozri aj: Potraviny s vysokým glykemickým indexom: Kedy si dať na ne pozor?

čo si všímať na obaloch

Zdroj: Shutterstock®

Budeme si kupovať „nevegetariánsku bravčovinu“?

Pokiaľ ide o označovanie potravín, zaujímavosťou, predovšetkým v týchto dňoch mimoriadne diskutovanou, je označovanie vegetariánskych a vegánskych potravín. Zatiaľ čo doposiaľ bolo výlučne na výrobcovi, či tento údaj na obale uvedie, po novom pôjde zrejme rovnako o povinnú informáciu. Čo je však zaujímavejšie, diskutuje sa tiež o tom, že ak táto iniciatíva nadobudne platnosť, rovnako tak sa budú musieť všetky ostatné potraviny označovať ako nevegetariánske. Nuž, s veľkou dávkou nadhľadu môžeme skonštatovať, že si tak konečne budete môcť kúpiť bravčové karé s istotou, že ide o nevegetariánsky produkt. :-) Nechajme sa teda prekvapiť, ako to celé dopadne.

pokyny od výrobcu

Zdroj: Shutterstock®

Hmotnosť a objem

Ak ide o pevný výrobok, hmotnosť býva uvedená v gramoch (g), ak o tekutý výrobok, uvádza sa objem v litroch (l) alebo mililitroch (ml). Tento údaj si my – spotrebitelia všímame predovšetkým vtedy, keď si chceme porovnať cenu potraviny s iným produktom tej istej gramáže.

Trvanlivosť

Akúkoľvek potravinu, ktorá má na obale označenie dátumu, ktorý už uplynul, musí predajca automaticky stiahnuť z predaja. Tento údaj sa uvádza ako Spotrebujte do alebo Minimálna trvanlivosť. Ak sa predajca rozhodne aj naďalej predávať potraviny po dátume spotreby, napríklad v rámci akcie a zľavy, musia byť výrazne oddelené od ostatných potravín rovnakého druhu. Tieto potraviny zároveň musia byť absolútne zdravotne nezávadné. Za zmienku stojí, že v e-shope sa údaj o dátume spotreby neuvádza.

Prečítaj si: Vedela si, že aj potraviny spôsobujú chronický zápal? Zisti, ktoré!

výživová hodnota

Zdroj: Shutterstock®

Výživové údaje

Informácia o výživovej hodnote potraviny je povinná, no len malé percento spotrebiteľov jej venuje pozornosť. Označené bývajú aj ako nutričné tabuľky. Od povinnosti uvádzať nutričnú hodnotu výrobku sú oslobodené také produkty, ako alkohol, čaj, koreniny, ocot, droždie, žuvačky či káva. Výživové údaje musia byť zoradené od zložky, ktorá má najvyšší podiel, až po zložku / surovinu s najnižším podielom v danej potravine. Základným údajom je tu obsah tukov, bielkovín a sacharidov.

Ostatné povinné údaje

Okrem vyššie uvedených údajov musí spotrebiteľ nájsť na obale potraviny aj jej názov, zoznam zložiek, čisté množstvo potraviny (bez obalu) a údaj o alergénoch a stopách látok. Pokiaľ ide o zoznam zložiek, surovín alebo prísad v danej potravine, zoradené musia byť podľa hmotnosti. Ďalším povinným údajom na obale je tiež názov a adresa výrobcu alebo distribútora – spotrebiteľ sa na nich môže obrátiť v prípade reklamácie (ak nereklamuje priamo u predajcu). Okrem toho obal musí obsahovať pokyn, ako výrobok skladovať, napríklad Po otvorení uschovajte v chlade. Nájdete tu tiež údaj o výživnosti potraviny – odporúčaná denná dávka a referenčná výživová hodnota.

obaly potravín

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosti o označovaní potravín:

 • Ak je podiel vody v potravine nižší, ako 5 %, tento údaj na obale nemusí byť uvedený.
 • Na jogurtovom tégliku, v ktorom sa nachádza jogurt s umelou prísadou, no bez čerstvého ovocia, by sa, podľa nariadenia, nemal nachádzať obrázok ovocia.
 • Na potravinách môžu byť uvedené, okrem povinných, aj dobrovoľné údaje, ale nesmú zaberať miesto na povinný údaj alebo ten povinný dokonca prekrývať, napríklad nálepkou s dobrovoľným údajom.
 • Odporúčaná denná dávka, uvedená na obale, sa odvodzuje prevažne od dennej potreby živín pre dospelého muža. Referenčná výživová hodnota už býva presnejšia.
 • Pri prísadách v potravine musí byť uvedené, akú funkciu zastávajú – či ide o farbivo, konzervant alebo stabilizátor.
 • V našom prípade sa údaje na obaloch potravín riadia smernicami Európskej únie.
 • V prípade, že je potravina založená len na jedinej surovine, údaj o zložení výrobku, pochopiteľne, nemusí byť uvedený.
- Anketa

SLEDUJETE ÚDAJE NA OBALOCH POTRAVÍN?

Odpovedalo 25 ľudí  

Áno, kompletne všetky
32%
Áno, ale len niektoré
64%
Nie, ale už začnem
4%
Nie, načo?
0%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 19.11.18 06:16

ĽŠ
karma
100.00

Nechám sa prekvapiť ako to celé dopadne...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 19.11.18 07:36

MM
karma
100.00

ruku na srdce, koľko % obyvateľstva číta tieto údaje?

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 19.11.18 11:32

AS
karma
108.00

alebo: koľko % výrobcov to dodržiava

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 19.11.18 09:13

MC
karma
109.00

Toľko údajov -kto sa v tom ma vyznať.Možno by stačili len tie najdôležitejšie a čitateľné vytlačené.

 • 2
Odpovedať

Alžbeta Stanková 19.11.18 11:31

AS
karma
108.00

nie všetci výrobcovia dodržiavajú literu zákona

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 19.11.18 20:57

HZŠ
karma
102.00

Ja sa už v potravinách viem celkom dobre zorientovať, horšie je to u mňa s kozmetikou.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní