Povolenie k rodičovstvu - ako si poradiť s výchovou?


Psychologička Idell Nattersonová tvrdí:Dnešných mamičiek sa zvyknem pýtať: „Ak by ste nastúpili do lietadla a videli by ste v kokpite štvorročného pilota, nakoľko bezpečne by ste sa cítili?“Pilotom ste vy, nie vaše deti!“

Podľa mnohých odborníkov sa dnešní rodičia stali zajatcami svojich detí.

Ako sa tejto „závislosti“ zbaviť a nastoliť zdravé ovzdušie výchovy, píše vo svojej novinke Povoleniu k rodičovstvu uznávaná psychiatrička Robin Bermanová.

Odporúčame prečítať:  Dezerty starých mám netradične


Voľakedy sme síce deti videli, ale nepočúvali ich – teraz sa však stali centrom vesmíru. Dnešní rodičia sa boja ukázať svoju asertívnu stránku. Snažia sa vyhovieť všetkým požiadavkám a rozmarom svojich detí, neustále sa s nimi o niečom dohadujú, pretože svojim deťom nechcú ublížiť.

Je smutné, že takéto správanie má za výsledok nesamostatné a krehké bytosti, ktoré si neveria. Existuje však stredná cesta medzi ignorovaním detí a ich velebením. Rodičia sa musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia. 

Odporúčame prečítať:  Recepty: Liečivé šťavy, sirupy a odvary

Psychologička Idell Nattersonová povolenie k rodičovstvu

Vďaka Povoleniu k rodičovstvu si rodičia zvyknú na určovanie hraníc, aby tak mohli vychovávať s láskou. Len tak môžu svojim deťom vštepiť sebavedomie, rešpekt a citovú vyspelosť.

 

Robin Bermanová píše o tom, že medzi striktnou a benevolentnou výchovou existuje priestor, v ktorom sa dá vychovávať deti bez stresu, no s hranicami, ktoré neskôr nebudú deformovať ich správanie v dospelosti.

 

Jej kniha nie je o sofistikovaných teóriách, ale o príbehoch ľudí, s ktorými sa stretla vo svojej praxi - niečo ako Slepačia polievka pre dušu rodiča.

  • Napríklad v minulosti bola výchova detí najmä o rešpektovaní rodičov; dnes je to len o rešpektovaní detí. Čo tak skúsiť vzájomný rešpekt?

  • Deti sa báli svojich rodičov; teraz sú rodičia emocionálne vydieraní svojimi deťmi. Čo ak by ste si stanovili hranice, pri ktorých by ste držali kormidlo?

  • Zvyčajná kompromitujúca mantra bývala: „Mal by si sa za seba hanbiť.“ Dnes svoje deti oceňujeme pochvalou „dobrá práca“ za všetko čo urobia. Navrhnime primerané a adresné ocenenie detí tam, kde je to vhodné a vymažme zahanbenie z nášho slovníka.

 

Viac sa dozviete v novinke Povolenie k rodičovstvu

 

 

Odporúčame prečítať:  Staňte sa znalkyňou každodenného života

 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 15.05.16 15:20

SK
karma
114.00

je na rodicoch, aby urcovali smer a vymedzili tie spravne mantinaly pre svoje deticky

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní