Zlozvyky spôsobujúce priberanie - skoncujte s nimi raz a navždy!

Zlozvyky spôsobujúce priberanie - skoncujte s nimi raz a navždy!
 • 26.09.2017
 • Lea Drobná

Chcete schudnúť a nedarí sa vám? Možno za to môžu práve niektoré rituály, ktoré spôsobujú priberanie. Nepochybne všetky vieme, že zdravý životný štýl je pre úspešné chudnutie veľmi dôležitý. Myslí sa tým nielen pravidelný pohyb a zdravá strava, ale taktiež niektoré pravidelné úkony a zvyky, ktoré spomaľujú alebo celkom brzdia chudnutie.

Ak patríte do skupiny žien, ktoré sa všemožne snažia schudnúť a majú pocit, že preto robia maximum a bezvýsledne, možno vás prekvapí zopár zlozvykov, ktoré robíte a ani netušíte, že majú vplyv na vaše snaženie. 

5 ranných rituálov, ktoré nás brzdia v chudnutí:

1. Sladké raňajky s jednoduchým cukrom

Ak patríte medzi ľudí, ktorí radi začínajú deň sladkými raňajkami, tak smelo do toho. Keď ste však v procese chudnutia, lepšie je nahradiť jednoduché cukry takými, ktoré sa uvoľňujú postupne. Telo dokáže získavať energiu z takého jedla dlhšie ako napríklad z čokoládovej nátierky na pečive. Preto nemá potrebu pýtať si sladké pokušenia počas dňa v takej miere, ako keď začnete ráno s nesprávnou skladbou potravín. Zvoľte sacharidy, ktoré budú uvoľňovať energiu postupne - ovsené vločky, kvalitné jogurty, ovocie ako napríklad banán, mango či jablko, domáce müsli tyčinky či granola, celozrnné pečivo s domácimi nátierkami či koláč z celozrnného pečiva. 

Pozri tiež: Overené spôsoby, ako sa zbaviť všetkých druhov tukov na tele

sladké raňajky

Zdroj: Shutterstock®

2. Hneď po prebudení kontrolujete telefón

To, že telefón a iné zariadenia by počas spánku nemali byť v našej blízkosti, je síce iná téma, ale na naše telo to bohužiaľ vplýva. A ak prvé, po čom ráno siahnete, je váš telefón, kontrolujete si poštu a sociálne siete, strácate čas. Nestíhate si pripraviť správne vyvážené raňajky, nemáte čas na postupné prebudenie sa, strečing, relax a postupné pripravovanie sa do pracovného tempa. Nehovoriac o tom, že pokiaľ riešite pracovné, často stresujúce emaily ešte dôkladne neprebudení, nesiete si so sebou celý deň nepríjemnú náladu. 

Bude ťa zaujímať: Zdvojnásob účinky vody - tieto recepty určite nepoznáš!

telefón po prebudení

Zdroj: Shutterstock®

3. Neraňajkujete vôbec

Vynechávanie raňajok je kameňom úrazu nejedného neúspešného chudnutia. Spomalený metabolizmus, neustály hlad, a potom množstvo jedla večer pred televíziou, to je zacyklený proces. Naučte sa raňajkovať, aj keď vám ráno nechutí. Zabudnite na sladký snack o desiatej a prestaňte pozerať v posteli emaily, radšej si privstaňte. Vypite pohár teplej vody s citrónom, pomaličky relaxujte a preberte sa. Aj vaše telo potrebuje čas, kedy sa prebudí. Potom mu dajte tie správne sacharidy a za to sa vám odvďačí postupným znižovaním hmotnosti. Nič nie je horšie, ako vynechané raňajky. Telo nemá dostatok energie nielen na pohyb, ale ani na rozmýšľanie.

Ranné jedlo stabilizuje hladinu cukru v krvi a znižuje množstvo kortizolu, stresového hormónu, ktorého máme požehnane práve ráno. Aby nedošlo k rapídnemu zníženiu cukru v krvi po prebudení, telo si vytvára stresový hormón. Raňajky vyriešia stres aj nepríčetné chute na sladkosti počas dňa. 

Odporúčame: Jesenné hrejivé smoothies, ktoré posilnia imunitu

zdravé raňajky

Zdroj: Shutterstock®

4. Nevážite sa pravidelne

Niektorí fitnes tréneri hovoria, že pravidelné váženie sa každé ráno spôsobuje demotiváciu v procese chudnutia, nakoľko svaly sú ťažšie ako tuk, a tak prirodzene, keď chudnete a intenzívne cvičíte, ručička na váhe môže trošku stúpať. Uznávame, to môže byť demotivujúce. Ale sú aj tréneri, ktorí si naopak myslia, že ranné váženie sa a zaznamenávanie všetkých progresov a "pádov" udržiava človeka motivovaného.

Je to zrejme individuálne, ak si dokážete uvedomiť, že svaly sú ťažšie, váženie sa s prázdnym žalúdkom každé ráno po toalete môže mať niečo do seba. Skúste si všetko zaznamenávať a zistíte, že vaše telo reaguje správne. Keď to preženiete s jedlom, keď máte menštruáciu alebo keď zdvíhate váhy v posilňovni, ručička sa hýbe jemne nahor. Ale budete tiež poznať svoje telo a vedieť, za akých okolností sa vaša váha znižuje. 

Zaujme ťa: Najlepšie motivačné skladby na cvičenie: Toto si pustite a cvičte!

ako často sa vážiť

Zdroj: Shutterstock®

5. Spíte príliš málo alebo priveľa

Nedostatok spánku je rovnako škodlivý ako prebytok. Ochorenie srdca a problémy s hladinou cukru majú väčšinou ľudia, ktorí majú dlhodobo príliš dlhý spánok. Nedostatok spánku zase spôsobuje únavu, neustály pocit hladu, pretože nevyspatý človek si energiu potrebuje dodať v nadmernom množstve. Všetko s mierou. Ideálny počet hodín na spánok je 7-8 hodín. Skúste zmeniť spánkový režim a uvidíte, čo to s vaším telom a mozgom urobí. Budete mať viac energie a chuť žiť zdravšie. 

Vyskúšaj:  Ako sa prebudiť krásna každé ráno? Vieme ako na to!

kvalitný spánok

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

14 komentárov

Mária Sivová 26.09.17 00:50

MS
karma
100.00

No veru raňajky vynechávam.Je ale ťažké prinútiť sa ráno jesť,ked mi nechutí a nie som hladná.

 • 1
Odpovedať

Zdena Paňková 26.09.17 07:14

ZP
karma
100.00

Raňajkujem väčšinou jogurt s vločkami, čaj, káva a naučila som sa jesť 5x denne (ale trvalo to dlho).Možno sa to niekomu zdá veľa, ale je to OK v prípade, že sa neprejedáte - menšie porcie, ale častejšie. Priznám sa aj k tomu, že keď ma prepadne "pažravosť" vtedy je to krížom-krážom sladké a slané nehľadiac na množstvo. Sladké mám rada a toho sa vzdať neviem a asi ani nechcem...

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 26.09.17 09:00

KK
karma
90.00

bez raňajok nemôžem začať deň, inak som nervózna

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 26.09.17 16:36

SK
karma
114.00

raňajkujem asi tak do hodiny po prebudení, niekedy je to jogurt, inokedy vajíčka zelenina,...podľa chuti

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 26.09.17 17:09

MR
karma
109.00

jedna moja známa tvrdí, že telu treba dať čo si pýta a mne táto teória vyhovuje, samozrejme bez prejedania a s dávkou pohybu...

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 26.09.17 18:12

KK
karma
105.00

mávam sladké raňajky s kávou a vyhovuje mi to

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 26.09.17 19:50

DB
karma
117.00

ráno si dávam kávu s mliekom,raňajkujem až asi o 2 hodiny,tak mi to vyhovuje, každý sme iný...

 • 0
Odpovedať

Lucia Stupková 26.09.17 22:54

LS
karma
100.00

Sladké raňajky-moja závislosť

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 27.09.17 09:47

TK
karma
105.00

s tým vynechaním raňajok je to pravda

 • 0
Odpovedať

Jozef Stejskal 28.09.17 10:37

JS
karma
-1.00

na dobré raňajky veru treba čas

 • 0
Odpovedať

Jozef Krist 28.09.17 10:39

JK
karma
-1.00

ja mám radšej raňajky na slano

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 26.10.17 21:06

BS
karma
100.00

Už celé roky raňajkujem väčšinou ovsené vločky v rôznych obmenách, stravu mám 5x denne v menších dávkach a podarilo ísť s váhou dolu, samozrejme s pohybom, ale už teraz nič, váha postála a ďalej nejde dolu:))

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 17.11.17 17:37

AK
karma
100.00

každé ráno raňajkujem kokteil

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 22.12.17 12:59

JK
karma
100.00

Raňajkujem ovsené vločky z jogurtom každý deň

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní