Petra Toth: Obdivujem matky, ktoré majú zdravotne znevýhodnené deti

Petra Toth: Obdivujem matky, ktoré majú zdravotne znevýhodnené deti

Petra Toth dnes patrí medzi najznámejšie slovenské dizajnérky. Jej šperky a oblečenie sa tešia čoraz väčšiemu úspechu a tvorbu tejto talentovanej návrhárky začínajú spoznávať aj mimo Slovenska. Kúsky zo svojej novej kolekcie ukáže aj na dobročinnom Plese v opere.

Človek by si mohol myslieť, že úspešná návrhárka, akou je Petra Toth, bude namyslená. Opak je však pravdou. Petra je mimoriadne vďačná žena a svoje pracovné úspechy rozhodne nepovažuje za samozrejmosť. Najväčšiu radosť jej aj tak robí rodina a dve rozkošné dcérky.

Pozri aj: Adriana Poláková: Všetko, čo potrebujem, mám

Petra Toth šperky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ste sa vlastne dostali k tvorbe šperkov?

Šperky tvorím odmalička od svojich 6-tich rokov. Bola som veľmi neposedné dieťa a keď si potrebovala moja mama niečo spraviť, posadila ma pred šperky, s ktorými som sa hrala. To bola jediná činnosť, pri ktorej som vedela presedieť aj hodiny. Všetky tieto mamine skvosty som vždy porozoberala, aby som prišla na to, akým spôsobom sú vytvorené.

Máte nejakú inšpiráciu alebo tvoríte intuitívne?

Posledné dve kolekcie som venovala svojim dcéram, preto budú pre mňa srdcovou záležitosťou. To, že mám deti, je pre mňa raketový pohon. Myslím si, že obzvlášť matky by svojim dcéram mali ísť príkladom pracovitosti a utvrdzovať ich v presvedčení, že dokážu čokoľvek, keď si budú veriť a budú na sebe pracovať.

Petra Toth - Sarra kolekcia

Zdroj: Shutterstock®

Vaše šperky majú čestné miesto pod množstvom vianočných stromčekov. Aký darček by potešil vás?

Pre mňa Vianoce nie sú o darčekoch, ktoré dostávam ja, ale o darčekoch, ktoré darovávam. Veľmi ma baví rozdávať ľuďom radosť. O tom je aj moja práca, a to je možno ten primárny dôvod, prečo ma tak baví.

V januári sa chystáte na dobročinný Ples v opere. Máte už jasno v tom, aké šperky a šaty zvolíte?

Momentálne máme novú kolekciu Sarra, ktorú som pomenovala po svojej druhorodenej dcére. Myslím, že by si zaslúžila rovnako podporu ako predošlá kolekcia Mileva, a preto nebudem vytvárať nové šperky. Šaty mi opäť navrhne návrhárka Andrea Pojezdálová a ani ja sama neviem, čo vytvorí. Jej tvorbu zbožňujem a má moju plnú dôveru.

Odporúčame: Diana Hágerová: Narodila som sa, aby som bola mamou

Petra Toth - Ples v opere

Zdroj: Shutterstock®

Aké šperky by ste odporučili dámam, ktoré sa chystajú na nejaký ples?

Každá značka šperkov má vlastnú identitu a ide si svojou vlastnou líniou. Skôr záleží na osobných preferenciách žien. Ja som zástanca toho, že menej je viac. Preto stačí jeden dominantný šperk doplnený nejakým menším. Veľa závisí aj od oblečenia. Ak máte výrazný šperk, odporučila by som ho doladiť s jednofarebným oblečením.

Aký máte názor na dobročinný zámer plesu, ktorým je vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením?

Myslím, že by sme mali žiť v spoločnosti, ktorá pomáha a nie vylučuje od zdravých detí. Mali by sme deťom ukazovať, že pomáhať a prijímať odlišnosti je správne k tomu, aby z nich aj v dospelosti vyrástli jedinci so silnou empatiou k svojmu okoliu.

šperkárka Petra Toth

Zdroj: Shutterstock®

Myslíte si, že je výchova takýchto detí na Slovensku zložitá?

Obdivujem matky, ktoré majú zdravotne znevýhodnené deti a to, ako zvládajú dennú rutinu. Neviem si ani len predstaviť, čo musia prežívať. Mne stačí, že moje dieťa má zápal stredného ucha a neviem sa na nič iné sústrediť.

Neprehliadni: Speváčka Mária Čírová: Rodina, rodina, rodina – to som ja


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 04.12.18 18:24

ĽŠ
karma
100.00

Niet divu, že šperky a oblečenie tejto talentovanej návrhárky sa tešia čoraz väčšiemu úspechu a to nielen na Slovensku, sú naozaj úchvatné!

  • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 05.12.18 16:05

ZS
karma
100.00

skutocne pekne sperky

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 05.12.18 21:40

SK
karma
114.00

krásne

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:02

MB
karma
108.00

je super ak sa vie niekto živiť svojou záľubou... potom to už ide samé :)

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 04.04.21 13:53

MC
karma
109.00

Petra dodáva naším krojom novú dimenziu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní