Čo znamenajú hviezdičky v hodnotení hotelov?

Čo znamenajú hviezdičky v hodnotení hotelov?
 • 25.02.2015
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 2

Čas hľadania letných dovoleniek sa postupne začína a ak ste sa aj vy začali obzerať po ponukách cestovných kancelárií mali by ste zvážiť kritériá výberu. To, či chcete ísť k moru alebo na hory alebo či uprednostniť spoznávací zájazd pred oddychovým dáme teraz bokom. Zamerať by ste sa totiž mali aj na ubytovanie, ktoré by malo vyhovovať všetkým vaším potrebám.

Kritériá pre získanie hviezd

Každé ubytovacie zariadenie musí spĺňať určité požiadavky na to, aby dosiahlo istý počet hviezdičiek. Závisí to najmä od zariadenia izby, ako sú hygienické zariadenia či možnosť stravy, no úlohu zohráva napríklad aj písací stôl v izbe alebo otvárač fliaš. Niekedy aj detaily rozhodujú o tom, koľko hviezd bude udelených danému hotelu či penziónu. Udelených môže byť od jednej až po päť hviezd, pričom penzióny a motely môžu mať maximálne štyri hviezdy.

Odporúčame prečítať: Navštívte ľadový hotel vo Švédsku

Hviezdy v hoteloch

Zdroj: Shutterstock®

Kategória Tourist *

Jedná sa o ubytovania, ktoré spĺňajú požiadavky pre získanie jednej hviezdičky. Na izbe nájdete studenú a teplú tečúcu vodu, spoločné sociálne zariadenie s ďalšími približne desiatimi lôžkami a máte k dispozícií spoločenskú miestnosť. V izbe ďalej nájdete zrkadlo nad umývadlom, posteľ, skriňu a kôš na odpadky.

Kategória Standard **

Ubytovanie s dvomi hviezdičkami už poskytuje minimálne polovici lôžok vlastné hygienické zariadenie a rovnako aj televízor na izbe. Pri posteli nájdete nočnú lampu a hotelový trezor je pre vás k dispozícii na recepcii.

Kategória Komfort ***

Všetky izby majú vlastné WC s kúpeľnou a rovnako na izbe nájdete aj televízor a rádio. Nechýba ani písací stolík či uzamykateľná skrinka. Na recepcii majú nepretržitú prevádzku a posteľnú bielizeň vám vymieňajú každé 3 dni. 

Odporúčame prečítať: Exotická dovolenka – ostrov Ko phi phi

Hviezdy v hoteloch

Zdroj: Shutterstock®

Kategória First Class ****

Štvorhviezdičkové hotely už poskytujú vo viac ako 70% izieb kúpeľňu s vaňou, a samozrejme vlastné WC. Na 30 izieb pripadá jeden apartmán a hotel má služby ako pranie či žehlenie. Raňajky vám na požiadanie prinesú do izby a hotel má aj klubové priestory.

Kategória Luxury *****

Najluxusnejšie hotely ponúkajú oddelené WC od kúpeľne, župany, fén a kompletný jedálenský servis. Izby musia byť klimatizované a posteľná bielizeň vám bude menená každý deň. Vlastný trezor či dve reštaurácie v hoteli je rovnako samozrejmosťou.

Pozor na zahraničie

V Európe si hotely sami prideľujú počet hviezdičiek a potom ich kontrolné orgány, čím je u nás Štátna obchodná inšpekcia, preverujú. Niekde však môže byť inšpekcia benevolentnejšia, preto sa hviezdičky a ich kritériá na splnenie môžu líšiť v každej krajine. Niekedy štvorhviezdičkový hotel v Egypte nemusí spĺňať našu predstavu luxusu. Preverte si pred rezerváciou hotela vybavenie izby a služby, ktoré poskytuje, aby ste sa vyhli nepríjemným zážitkom a užili si skutočnú dovolenku.

Odporúčame prečítať: Dovolenka pri Mŕtvom mori

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 25.02.15 13:58

MZ
karma
91.00

toto je dobré vedieť aj keď podľa mňa hviezdičky nie sú všetko a nie vždy je "viachviezdičkový" hotel taký aký by podľa počtu hviezdičiek mal byť

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 17.05.16 09:25

SK
karma
113.00

aspon sa vieme riadit podla poctu hviezdiciek

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Umývačka riadu vs ručné umývanie riadu: Čo je ekonomickejšie a výhodnejšie?
Domácnosť

Umývačka riadu vs ručné umývanie riadu: Čo je ekonomickejšie a výhodnejšie?

 • 3
 • 06.12.2022
Japonská vláda ponúka rodinám 1 000 000 jenov na dieťa, ak opustia Tokio. Prečo?!
Voľný čas

Japonská vláda ponúka rodinám 1 000 000 jenov na dieťa, ak opustia Tokio. Prečo?!

 • 0
 • 04.01.2023
Ako variť párky správne? Vďaka tomuto postupu ti nikdy neprasknú!
Inšpirácie

Ako variť párky správne? Vďaka tomuto postupu ti nikdy neprasknú!

 • 0
 • 08.03.2023