Pozor na letné búrky – tipy ako sa pred nimi chrániť

Pozor na letné búrky – tipy ako sa pred nimi chrániť
 • 08.07.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 2

Po tropických horúčavách nutne musia prísť búrky z tepla. Povie vám to obyčajný sedliacky rozum a potvrdia vám to aj meteorológovia. A pokiaľ sa k nim pridá ešte aj pomerne agresívny studený front, ktorý k nám zavítal v týchto dňoch, búrok sa nejakú tú chvíľku nezbavíme. Hromy a blesky sú romantické, keď sa na ne dívame z okna. O čosi horšie však je, keď sa počas búrky musíme premiestňovať. Napriek každoročným tragickým udalostiam, kde hlavnú rolu zohrávajú práve blesky, ešte stále mnohí z nás silu tohto prírodného javu podceňujú. Vy však buďte múdrejšie a toto leto sa pred búrkami chráňte. Ako na to?

Existuje zopár jednoduchých tipov, ktoré omieľajú naše staré mamy, ale aj zopár modernejších rád, ktoré budete počuť aj z úst každého záchranára. Búrku nikdy nepodceňujte a keď už vás zastihne, namiesto jej fotenia do vášho nového androidu, radšej zapnite na plné obrátky pud sebazáchovy.

Odporúčame prečítať: Tieto bylinky vyriešia problémy so zaspávaním

Pozor na letné búrky – tipy ako sa pred nimi chrániť

Zdroj: Shutterstock®

Ak ste niekde vo vnútri, prv, než sa vyberiete preč, skontrolujte situáciu na oblohe. Pomôže vám v tom moderná technológia, stačí sa preklikať na zopár stránok, ako web SHMÚ, alebo zahraničné, ktoré sledujú počasie do bodky. Naučte sa orientovať podľa radaru, na ktorom môžete vidieť, či sa situácia za pár minút / hodín nezmení. Uvidíte ako postupuje oblačnosť, kedy asi hrozia zrážky a či sa jasné nebo zmení dnes na zamračené,

Neignorujte výstrahy meteorológov. Počuť o nich môžete v rádiu, v telke, prečítate si ich aj na webe. Ak meteorológovia varujú pred búrkami, berte to vážne dupľom ak ste na konkrétny čas plánovali výlet. A ešte viac si to pripustite k srdcu, pokiaľ ten výlet mal byť v horách. Ste silné, zdravé, odvážne, ale nie silnejšie než matka príroda.

Stiahnite si do svojho mobilu nevyhnutnú letnú aplikáciu, ktorá vás bude informovať o počasí, ale aj o tom, kde sa práve búrka nachádza, a či máte spoločný smer. Takýchto aplikácii je viacero, mnohé z nich vám poskytnú detailné informácie, podčiarknuté vizualizáciou búrok v reálnom čase.

Pozor na letné búrky – tipy ako sa pred nimi chrániť

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa nachádzate počas búrky vonku, čím skôr si nájdite vhodný úkryt. V meste je to jednoduché, vbehnite do nákupného centra, butiku, či kaviarne, ktorú máte najbližšie. Najlepšie samozrejme do budovy, ktorá je chránená hromozvodom. V prírode však riziko zasiahnutia bleskom výrazne stúpa.

Nikdy sa nezdržiavajte na voľnej lúke. Pred bleskom sa môžete ukryť v lese s nižším porastom, avšak určite nie pred vysokým osamelým stromom. Ak už sa na lúke ocitnete a „niet kudy kam“, snažte sa schúliť – aby ste neboli tým najvyšším „predmetom“ široko ďaleko. Pomôcť by mohol aj nejaký suchý nevodivý predmet, na ktorý by ste si čupli. Poslúžiť môže napríklad karimatka.

Keď máte v blízkosti jaskyňu, môžete ju využiť ako núdzový úkryt. Avšak opäť sa snažte byť v čo najväčšom suchu, keďže elektrický prúd sa po vode šíri, ako inak smerom k vám.

Ak sa chystáte na výlet do hôr, vyštartujte vždy skoro ráno. Okolo jedenástej sa na horách zvykne meniť počasie, poobede sú už búrky oveľa častejšie. 

Odporúčame prečítať: Ako funguje biolampa?

Pozor na letné búrky – tipy ako sa pred nimi chrániť

Zdroj: Shutterstock®

Pred búrkou neutečiete. A to doslova. Záchranári neodporúčajú utekať, ani kráčať prirýchlo, ani robiť veľké kroky. Zem skropená dažďom je síce vodivá, no vy ste vodivejšie ešte viacej. Preto aj keď blesk zasiahne zem, pokiaľ budete blízko, je možné, že na elektrický prúd rovno vbehnete. Radšej robte teda menšie krôčiky, prípadne sa učupte na nejakom suchom mieste.

Mobil nechajte zapnutý. Aj keď sa kade tade dočítate, že lepšie je ho vypnúť, doteraz nebolo dokázané, že zapnutý telefón privolá na vás blesk. Práve naopak, záchranári obzvlášť na túrach odporúčajú mať mobil zapnutý. V prípade, že by sa niečo stalo je zapnutý mobil viac než dôležitý.

Nedržte v rukách žiadne kovové predmety, nekúpte sa počas búrky v jazere, neostávajte na vysokých miestach, držte sa ďalej od kovových mostov aj všetkého, čo by blesk mohlo pritiahnuť.

TIP: Riziko búrky môžete spoznať aj podľa toho, ako ďaleko je od vás. Do 3 kilometrov je búrka najnebezpečnejšia. Zistíte to podľa toho, že si zrátate sekundy medzi hromom a bleskom. Ak je to okolo 9 až 10, ostaňte radšej v úkryte. Odísť z neho sa odporúča, keď narátate 30 sekúnd. 

Odporúčame prečítať: Čo si zbaliť na dovolenku do kozmetickej taštičky?

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com, www.wall-street.com, www.beta.robocast.com, 

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 08.07.15 22:11

MZ
karma
92.00

letné búrky mám rada ale iba ak som doma v bezpečí :-)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.07.15 17:35

JK
karma
100.00

Blesky sú úžasné rada pozerám na oblohu nikdy som sa nebála no mám pred nou rešpekt pár som ich zažila osobne pracovala som ako lesná robotníčka v horách

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní