Prečo by ste si nemali odopierať poobedné zdriemnutie?

Prečo by ste si nemali odopierať poobedné zdriemnutie?
  • 24.07.2016
  • Vladimíra Drábiková

Už ste si niekedy rozmysleli poobedné zdriemnutie? Ak áno, nabudúce to nerobte. Poobedné zdriemnutie prináša hneď niekoľko výhod.

Niekedy stačí, aby ste mali príjemné chladné prostredie a už sa vám chce spať. Aby ste nezanedbávali svoje potreby, mali by ste sa inšpirovať Španielmi a Mexičanmi. Práve oni majú tradíciu poobedného spánku, ktorý trvá 15-30 minút, alebo až 3 hodiny. Práve v Španielsku sú kvôli tomu zavreté obchody aj 2-5 hodín, špeciálne na poobednú siestu.

Kým Španieli začali túto tradíciu ako spôsob úniku pred teplom, mnoho krajín sa v súčasnosti inšpiruje a taktiež začína praktizovať túto prestávku.

Odporúčame prečítať: Ako zvládnuť „svoje dni“ tak, aby ti vynechaný tréning a dve zjedené 

preco by ste si nemali ododpierat poobedne zdriemnutie

Zdroj: Shutterstock®

Práve poobedná siesta je ideálna na obnovenie energie, ale nielen toho. Tu sú 4 výhody poobedného zdriemnutia:

1. Zlepšuje fyzickú výkonnosť

Sú dni, kedy sa cítite po práci veľmi unavení a nechce sa vám nič robiť, ani chodiť do posilňovne. Keď sa to stane, krátke zdriemnutie môže pomôcť. Určite ste už pocítili ten blahodarný pocit práve po takejto pauze.  

Štúdie poukázali na súvislosť medzi krátkym zdriemnutím a zlepšenými atletickými schopnosťami, vrátane rýchlejších časov pri šprinte. To je dôvod, prečo sa odporúča spať najmenej 7 hodín denne.

2. Znižuje stres a úzkosť

Ak nemáte kvalitný a pevný spánok, tak môžete byť podráždení a vystresovaní. Pre riešenie tohto problému si môžete zdriemnuť. Štúdia zo Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 2012 dokázala, že zdriemnutie znižuje stresové hormóny. Dospelí ľudia by mali mať až dve „siesty“ za deň, obe v dĺžke 30 minút. 

Odporúčame prečítať: Torty, z ktorých nepriberiete - Melónová revolúcia!

preco by ste si nemali ododpierat poobedne zdriemnutie

Zdroj: Shutterstock®

3. Zlepšenie kognitívnej funkcie

Štúdia z roku 2007 uverejnená v časopise Journal of Sports Sciences poukázala, že krátke zdriemnutie môže skutočne zlepšiť bdelosť a aspekty psychickej a fyzickej výkonnosti.  Výskumníci mali na testovanie desať zdravých dospelých mužov.

Buď zdriemli, alebo ticho sedeli od 1 hodiny do 1:30 hod po niekoľkohodinovej noci kvalitného spánku. Mužom, ktorí si dopriali 30-minútové zdriemnutie sa zlepšila bdelosť, krátkodobá pamäť, intra-sluchové teploty, tepová frekvencia a mnoho iných funkcií a zdatností.

Inými slovami, zdriemnutie vám pomôže s učením a zapamätávaním si. Takže ak sa chystáte študovať, alebo chcete byť čulejší, neváhajte od teraz praktizovať poobedný spánok.

4. Boj s chuťami

Predpokladá sa, že keď je človek unavený, je aj hladný a vysilený. To sa zvyčajne stáva v popoludňajších hodinách. Práve vtedy potrebujete niečo na nabudenie sa, a tak začínate konzumovať napolitánky, malinovky, čokoládu a kávu.

Ak máte pár voľných minút, skúste zahnať chute na jedlo spánkom. Je to dobrý spôsob, ako obmedziť chute a ešte si aj zlepšíte náladu. Musíme znížiť naše stresové hormóny a obnoviť našu koncentráciu a vôľu.

Odporúčame prečítať: Pretransformujte svoju myseľ a prekonajte strach


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Lucia Kobíková 24.07.16 12:33

LK
karma
100.00

Ja som už v škôlke nespala cez obed a teraz keď náhodou v priebehu dňa zaspím, tak večer niesom unavená...

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 24.07.16 16:39

SK
karma
113.00

keď je teraz vonku tak veľmi teplo, tak sa už ani nečudujem, ze v niektorých krajinách - ako v Španielsku - majú poobednú siestu...

  • 0
Odpovedať

Veronika Marejková 24.07.16 17:54

VM
karma
-1.00

Aspoň v nedeľu si poobedný spánok doprajem. A niet nič lepšie ;)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.07.16 19:54

MM
karma
100.00

zrovna dnes som si poobede trochu zdriemla, čo nebýva u mňa zvykom, ale veď je nedeľa...

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 26.07.16 06:28

karma
108.00

Zdriemnutie je fajn,len nie vzdy je na to cas.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní