TOP 7: Najnebezpečnejšie zvieratá na svete: Zamrazí ťa po celom tele!

TOP 7: Najnebezpečnejšie zvieratá na svete: Zamrazí ťa po celom tele!
  • 19.09.2019
  • Michaela Kožáková

Od majestátnych kráľov džungle po neviditeľné parazity a domestikované zvieratá, ktoré poznáme a milujeme, je život na Zemi úžasný a nesporne plný nebezpečenstva. Každý má strach z nejakého zvieraťa. Nemusí to byť práve mohutný tiger s ostrými pazúrmi alebo nahnevaný býk. Veľa z nás sa bojí myší alebo dlhonohých pavúkov. Iní majú paniku napríklad z malých rybiek, ktoré sa v húfoch hemžia pod ich nohami v mori. Nemusia to byť len veľké zvieracie príšery s odpudzujúcim vzhľadom, ktoré nás strašia. 

Pozri aj: Jedovaté hrozby v prírode: S týmito sa môžeš stretnúť na Slovensku!

strach

Zdroj: Shutterstock®

Prečo máme strach?

Mnoho zvierat je geneticky naprogramovaných na strach zo svojich predátorov. Myši sa prirodzene obávajú mačiek, ryby sa boja vtákov. Tento strach sa nemusia učiť, majú to vrodené. Je to výsledok prírodných selektívnych síl počas evolúcie. Platí to i u ľudí? 

Veľa z nás má strach z hadov, pavúkov, potkanov. Nie je to však preto, že sa rodíme s odporom a strachom k týmto zvieratám. Môžeme sa naučiť báť hadov a pavúkov, pretože nás uhryznú a bojíme sa potkanov, pretože nás druhí učia, že šíria choroby. Alebo možno nie. Vedci si všimli, že je ľahšie vycvičiť ľudí, aby sa báli určitých zvierat, ako napríklad vycvičiť psa. 

Štúdie odhalili, že ľudia sú náchylní k strachu z hadov a pavúkov, hoci v nich neexistuje žiadny zakódovaný strach. Niektorí ľudia napríklad chovajú plazy ako domáce zvieratká. 

Ktoré zvieratá sú považované za najnebezpečnejšie na svete? Čítajte nižšie a poďte sa s nami báť!

1 z 7

Slimák kužeľovitý

Tieto krásne tvory z rodiny Conidae žijúce v teplých vodách trópov – Karibik, Havaj a Indonézia, sú okamžite rozpoznateľné pre ich vysoko cenené mramorovo sfarbené hnedo-biele lastúry. Ak by ste mali šťastie a niekde zahliadli tohto krásavca, tak sa ho určite nedotýkajte. Jeho harpúnovité „zuby“ obsahujú komplexný jed, ktorý je známy ako konotoxín, čo z nich robí jeden z najjedovatejších druhov slimákov. Konotoxín ​​bráni nervovým bunkám vo vzájomnej komunikácii a spôsobuje ochrnutie. Slimáka prezývajú i cigaretovým. Nie kvôli tvaru, ale preto, lebo máte ešte čas zapáliť si jednu cigaretu, pokým umriete. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 19.09.19 07:52

ĽŠ
karma
100.00

Žiaľ, svojím správaním sme naozaj často horší ako tie najstrašnejšie živočíchy v zvieracej ríši...!

  • 0
Odpovedať

Mária Slováková 19.09.19 08:34

MS
karma
118.00

No veru po prečítaní článku mám zimomriavky.Bojím sa zvlášť pavúkov a hmyzu.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 19.09.19 10:47

MC
karma
109.00

už som sa tešila ,že žiadne z týchto zvierat nemáme doma ,ale ta 7.ma zabila

  • 0
Odpovedať

Týna Ryglová 30.04.21 10:56

TR
karma
-1.00

Ja mám zvieratá rada, ale je pravda, že niektorým je lepšie sa vyhnúť. My máme na záhrade len sliepky, a tie sú neškodné :-) . Dokonca k nim chodia aj naše deti.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní