Päť nenápadných krokov k lepšiemu zdraviu

Päť nenápadných krokov k lepšiemu zdraviu

  • Zdieľaj:
 • 8

Duševné a fyzické zdravie tvoria celok a naozaj šťastný život dosiahneme, ak sú v rovnováhe. Samozrejme, nikto ich nemá neustále v dokonalej rovnováhe, preto by ste sa nemali prestať snažiť, ak sa vám nedarí tak, ako si to predstavujete.

Mnoho ľudí, s ktorými sa stretávate, sa pravdepodobne cíti podobne ako vy, alebo sa tak už niekedy cítilo. A mnohí dokázali dosiahnuť rovnováhu a môžu byť pre vás inšpiráciou, že je možné žiť život, ako si ho predstavujete, ak sa vydáte správnou cestou. Na úvod si stačí uvedomiť týchto päť vecí.

ranný rituál

Zdroj: Shutterstock®

Je naozaj dôležité vstávať každý deň v tom istom čase

Vaše telo má svoje vnútorné hodiny, preto vás cestovanie naprieč časovými pásmami, ponocovanie a nepravidelný rytmus života vyčerpávajú. Ak chcete žiť naplno, vstaňte každé ráno v rovnakom čase a uvidíte, ako vás to zmení. Spočiatku sa vám to môže javiť ako nepríjemná povinnosť, akoby ste sa museli vypáčiť z postele bez dobrého dôvodu, ale vydržte pár týždňov a pôjde to aj samo.

Vypnutie obrazovky a notifikácií robí zázraky

Človek nie je stavaný na to, aby ho neustále zaplavovali nové stimuly a nové informácie, prečo to teda dovolíme? Je to jednoducho návykové a zo strachu, že nám niečo unikne, príliš často ignorujeme potrebu oddychu a relaxácie.

Prepnite telefón do tichého režimu a nechajte ho vo vedľajšej miestnosti. Je to skvelý spôsob, ako prerušiť začarovaný kruh neustálej dostupnosti. Spočiatku asi budete pociťovať nudu, alebo obavu, že vám niečo unikne, ale to iba ukazuje, ako málo ste svojmu mozgu dopriali oddych. Držte sa toho a zistíte, že úroveň vášho stresu na pozadí bude postupne klesať, čím dlhšie sa odpojíte od digitálneho sveta.

Pozri aj: Čo robiť pri úzkosti? Ak ťa pochytí, takto s ňou ľahko zatočíš!

obsedantno-kompulzívna porucha

Zdroj: Shutterstock®

Nutkavé správanie môže mať vplyv na vaše duševné zdravie

Možno si myslíte, že keď sa skutočne sústredíte na aktuálnu úlohu a premýšľate o nej, aj keď sa jej už nikto iný nevenuje, zvládnete ju lepšie, a z istého pohľadu to tak aj môže byť. No naozaj chcete urobiť len jednu vec úžasne na úkor všetkého ostatného v živote? A viete, že je rozdiel robiť niečo užitočné a byť ako posadnutý niečím, čo pre vás môže byť v konečnom dôsledku škodlivé? Keď je človek k sebe úprimný, musí si priznať, že nie je jednoduché nájsť rovnováhu.

Keď sa neustále až nutkavo zameriavate na jednu vec, dostávajú zelenú obsedantno-kompulzívna porucha, úzkosti a chronická únava. Možno sa vám zdá, že robíte niečo neškodné, napríklad si cez víkend skontrolujete pracovný email, stav na účte, alebo skúsite vyhrať ešte jedno kolo online hry, kým sa poberiete spať. No oplatí sa využívať dostupné nástroje a zbaviť sa návykov, ktoré by vám postupne mohli diktovať život. Vezmite si napríklad hazardné hry online. Vďaka technológii si môžete nastaviť rôzne limity hrania, alebo požiadajte priateľa, aby vás kontroloval, alebo si nájdite nové hobby, ktoré si obľúbite, ale budete sa mu venovať len namiesto starého zvyku.

Neprehliadni: Nielen fyzické zdravie je dôležité. Čo škodí duševnému zdraviu?

zdravé stravovanie

Zdroj: Shutterstock®

V spoločnosti ľudí sa môžete zbaviť stresu a relaxovať

Každý sa rád stretne s priateľmi, ale robíme to správne? Ponocovanie, popíjanie až do skorých ranných hodín a jedenie nezdravých jedál je síce v danom okamihu príjemné, ale narobí to viac škody, než si uvedomujeme. Venujte sa takým oddychovým a nestresujúcim aktivitám, pri ktorých vám ostane osem hodín na spanie a uvidíte, že pozitívne zmeny sa skutočne postupne prejavia. Uvoľnením endorfínov do krvného obehu sa znižuje hladina stresu na pozadí. Vďaka hormónom šťastia potom večer pred spaním dokážete rýchlejšie vypnúť, kvalitnejšie spať a vstať z postele pravou nohou.

Imunitný systém máte v črevách – jedzte zdravo a ochoriete menej často

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, aké je to úžasné, že nie sme častejšie chorí. Pocit vyčerpania, nadúvanie, únava, alebo iba časté prechladnutie môžu byť signály, že pracujete priveľa, no rovnako to môže znamenať, že jete nesprávne potraviny. Bežné potravinové intolerancie sa dajú pomerne ľahko preveriť a môžete problematické potraviny vylúčiť z jedálnička. Treba si však uvedomiť, že ak aj nemáte akútnu alergickú reakciu, neznamená to, že vaše telo oceňuje, čím ho kŕmite. Stravujte sa trochu uvedomelejšie a prejaví sa to aj na vašom zdraví.

Neprehliadni: Najlepšie finančne nenáročné koníčky: Využi svoj voľný čas naplno!

ako na šťastný život

Zdroj: Shutterstock®

Hlavné je nekomplikovať si život, robiť zmeny postupne, po jednej a potom na tom stavať. Ak by ste chceli dosiahnuť príliš veľa a príliš rýchlo, iba sa vyčerpáte a môže vás to ubíjať. Potrebné sú malé, ale trvalé zmeny, preto si z tohto zoznamu vyberte jednu, ktorou začnete.

Inšpiruj sa: Ako spoznať skutočného priateľa? Toto ti napovie!


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 28.09.21 05:24

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 28.09.21 13:36

karma
106.00

Vynikajúco napísané ... Ďakujem

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 28.09.21 18:16

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 28.09.21 20:55

MC
karma
109.00

Každá rada ako si zachovať alebo zlepšiť zdravie je dobrá.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 29.09.21 18:55

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 30.09.21 14:45

MB
karma
108.00

je dobré si pripomenúť ako svoj životný štýl zefektívniť.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 01.10.21 16:40

AK
karma
100.00

Vynikajúco napísané treba to aj dodržiavať

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 01.10.21 19:10

MM
karma
103.00

fajn tipy

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Romantická komédia od producentov Denník Bridget Jonesovej či Láska nebeská už čoskoro v kinách
Voľný čas

Romantická komédia od producentov Denník Bridget Jonesovej či Láska nebeská už čoskoro v kinách

 • 2
 • 19.01.2023
Kim Kardashian vyvolala šialenstvo! Čím to bolo tentokrát?
CELEBRITY

Kim Kardashian vyvolala šialenstvo! Čím to bolo tentokrát?

 • 0
 • 21.01.2023
Opustila nás ikona a legenda - vo veku 95 rokov zomrela Gina Lollobrigida
CELEBRITY

Opustila nás ikona a legenda - vo veku 95 rokov zomrela Gina Lollobrigida

 • 4
 • 17.01.2023