Porezanie na papieri: Vieš vlastne, prečo tak veľmi bolí?

Porezanie na papieri: Vieš vlastne, prečo tak veľmi bolí?

Snáď medzi nami nie je nikto taký, kto by sa nikdy neporezal na papieri. Obyčajný papier – používame ho denne. Je napohľad aj na dotyk absolútne neškodný, ale keď nám jeho hrana prejde po koži, zrazu akoby sme mali dočinenia s ostrým nožom, žiletkou či dokonca pílkou. Čím to je? A hlavne – prečo v konečnom dôsledku spôsobí oveľa väčšiu a nepríjemnejšiu bolesť, než porezanie nožom? Porezanie na papieri býva také bežné a časté, že sme sa naň jednoducho museli pozrieť trošku detailnejšie. Zostanete s nami?

Neprehliadni: Ako na holenie nôh žiletkou? Hlavne nerob tieto zásadné chyby! ​

porezaný prst

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť, ktorá vystrelí do mozgu

Poznáte to – listujete v knihe, otvárate kartónovú krabicu alebo len jednoducho vkladáte kancelárske papiere do kopírky a v tom to príde. Ostrá bolesť, ktorá v momente vystrelí až do mozgu. Do hry tu vstupujú takzvané nociceptory, teda nervové vlákna, ktorých je najmä na rukách obrovské množstvo. A práve tieto vlákna zachytávajú bolestivé stimuly a spúšťajú, aj pri najmenšom poranení, pocity silnej bolesti. Nachádzajú sa už vo vonkajšej vrstve pokožky, v derme. Akonáhle sú poranené, vyšlú doslova elektrický signál do mozgu. Ten pocit určite samy dobre poznáte.

rana z papiera

Zdroj: Shutterstock®

Papier ako pílka

Nie náhodou sme v úvode spomenuli porezanie pílkou – práve hrana papiera, keby ste ju skúmali pod lupou či dokonca pod mikroskopom, pripomína hranu zúbkatej píly. To je dôvod, prečo býva porezanie na papieri také bolestivé a zároveň hlboké. Keby boli hrany papiera hladké ako nôž, nespôsobili by nám až také trápenie, zanechali by na koži takpovediac čistý a ohraničený rez. Naopak, hrany papiera bunky pokožky doslova roztrhajú, čím je znásobené nielen samotné poranenie, ale aj bolesť.

Odporúčame: Praktické tipy do kuchyne: Toto ti radia praví šéfkuchári!

ostrá bolesť prsta

Zdroj: Shutterstock®

Zloženie papiera

Nemalú úlohu tu zohráva aj zloženie samotného papiera – okrem drevenej drviny ide aj o rôzne bieliace látky a iné chemikálie, ktoré pôsobia mimoriadne dráždivo v otvorenej rane. Nehovoriac o tom, že v rane tieto látky častokrát zostávajú. Paradoxne, keď sa porežete papierom, rana nekrváca až tak výrazne, ako v iných prípadoch. Je však oveľa hlbšia a akoby otvorenejšia. Možno ste si samy na sebe všimli, že poranenie na ruke sa vám hojí akosi neprimerane dlho, v porovnaní so zvyškom tela. Je to tým, že práve ruky sú neustále v pohybe, ich koža je ohýbaná, namáhaná, jednoducho akákoľvek rana sa na nich môže stále dokola poškodzovať a pokúšať o zahojenie a poškodzovať...

manipulácia s papierom

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pomôcť?

Prvou pomocou, v prípade porezania na papieri, je zatlačenie na ranu. Nezabudnite ju dôkladne umyť pod tečúcou vodou, aby ste tak znížili riziko vzniku infekcie. Ideálne bude, ak necháte ranu voľne dýchať, čím urýchlite proces hojenia, ale ak je to nevyhnutné, previažte ju menším obväzom alebo prelepte náplasťou na rany.

- Anketa

STÁVA SA VÁM ČASTO, ŽE SA POREŽETE NA PAPIERI?

Odpovedalo 593 ľudí  

Áno, takmer pravidelne
3%
Len sem tam
96%
Našťastie nie
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 24.09.18 08:00

MM
karma
100.00

poznám veľmi dobre porezanie na papieri, v práci na projekcii sa nám to stávalo veľmi často, teraz sa už skôr porežem na ostrej tráve na záhrade

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 24.09.18 08:08

ĽŠ
karma
100.00

Porezanie na papieri je bolestivé a zároveň hlboké, veľmi dobrý článok!

  • 1
Odpovedať

Darina Božiková 24.09.18 14:09

DB
karma
114.00

nuž toto určite pozná každý z nás.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 24.09.18 20:33

JK
karma
100.00

Občas sa mi stane že sa porežem na papieri

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 02.10.18 15:51

karma
127.00

Naozaj to veľmi bolí, aj keď je to taký malý rez.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní