Ako znížiť vysokú horúčku u malých detí? Toto zaručene pomôže!

Ako znížiť vysokú horúčku u malých detí? Toto zaručene pomôže!

  • Zdieľaj:
 • 2

Choroba je u malých detí vnímaná ešte citlivejšie a s väčšou obavou ako u dospelých, špeciálne je to u detí do troch rokov. Keď zistíte, že má vaše dieťa horúčku, možno aj trochu spanikárite. No v prvom rade je dôležité zachovať rozvahu a urobiť kroky smerujúce k zrazeniu horúčky. Ako postupovať, to vám poradíme v nasledovnom článku.

Čo je zvýšená teplota a čo horúčka?

Nástup horúčky býva s veľkou pravdepodobnosťou reakciou tela na pôsobenie vírusov či baktérií (i keď existujú aj iné dôvody). Mali by sme si tiež uvedomovať to, že horúčka nie je chorobou, ale jej prípadným sprievodným javom a poukazuje na to, že telo je pripravené na boj.

Normálna teplota ľudského tela sa pohybuje od 36,5 °C do 37 °C. A za normálnu teplotu je považovaná aj teplota 37,5 °C, a to v prípade, keď sa meria v konečníku. Za zvýšenú potom považujeme teplotu do 38 °C, nad 38 °C ide o horúčku a vy by ste mali zahájiť domácu liečbu.

TIP: Za najideálnejší spôsob merania teploty pri deťoch do dvoch rokov veku sa považuje meranie v konečníku, avšak v tomto prípade treba od nameranej teploty odpočítať  0,5 až 0,7 °C, aby ste získali neskreslený údaj. Pri starších deťoch je vhodné merať teplotu pod pazuchou digitálnym teplomerom. Od takto nameranej teploty sa už nič neodpočítava.

Pozri aj: Je sa čoho obávať pri materstve? Dámy, takáto je skutočnosť!

ako znížiť horúčku malým deťom

Zdroj: Shutterstock®

Domáce zrážanie horúčky

Hranica 38 °C a viac znamená, že už je dieťaťu vhodné podať liek proti horúčke. Predovšetkým však vtedy, keď je už dieťatko staršie ako šesť mesiacov a prejavuje sa nepokojne a mrzuto. Pri teplote nad 39 °C sa okrem podávania liekov robia aj zábaly, telo sa omýva vlhkou špongiou, prípadne sa použije vlažná sprcha.

Prostredie, v ktorom sa dieťa s horúčkou nachádza, by malo byť pokojné s tlmenými zvukmi a teplotou okolo 22 °C. Dieťa v postieľke však zbytočne nezakrývajte, použite len ľahkú prikrývku. Pretože nadbytočnými vrstvami, či už oblečenia alebo prikrývok, môžete spôsobiť následné stúpanie horúčky.

Mierna teplota až horúčka u dieťaťa si vyžaduje zvýšené, ale predovšetkým pravidelné podávanie tekutín. V opačnom prípade môže ľahko dôjsť k dehydratácii organizmu a ďalším komplikáciám s tým spojeným. Čaj či voda, ktorú budete ponúkať aj v kratších časových intervaloch, sú teda jednoduchými a účinnými prostriedkami, ktorými môžete docieliť zníženie teploty.

ako na horúčku

Zdroj: Shutterstock®

Ako urobiť dieťaťu zábal?

Okrem podávania liekov sa na zrazenie teploty v domácom prostredí používajú aj tzv. fyzikálne metódy, medzi ktoré patrí zábal či sprcha. Tieto je vhodné začať praktizovať pri teplote 39 °C.

Zábaly dieťaťu nerobíme v prípade, ak trpí zimnicou. Účinnosť zábalov spočíva v odvádzaní tepla priamym ochladzovaním kože. Ako ho ale urobiť správne? Postup je nasledovný. Na posteľ si pripravte gumovú podložku alebo na viackrát preloženú osušku, aby ste ju nezamočili. Taktiež si nachystajte vlažnú vodu (určite by nemala presahovať 30 °C), do ktorej budete namáčať uteráky, textilné plienky, prípadne iné vhodné tkaniny. Tieto potom vyžmýkajte a obtočte dieťaťu, ktoré sa nachádza na pripravenej podložke, okolo trupu a  odporúčajú sa aj zábaly na ramená a stehná. Aby ste zabezpečili odvod tepla z horúčky, musíte túto mokrú vrstvu prekryť jednou suchou, napríklad suchým uterákom alebo prestieradlom. Zábal by sa mal odstrániť v ideálnom prípade po desiatich minútach, no ak bude dieťa priveľmi protestovať, skúste vydržať aspoň do zahriatia textílií na teplotu tela. Ak by teplota pretrvávala, postup môžete zopakovať, ale až po dlhšej prestávke. Procedúru už neopakujte, ak teplota klesne pod 38,5 °C, aby ste netlmili obranné schopnosti organizmu.

horúčka u detí

Zdroj: Shutterstock®

Keď už domáca liečba nestačí

Na záver si ešte pripomeňme, kedy už horúčku u dieťaťa treba urýchlene riešiť s doktorom. Ide najmä o prípady kojencov do troch mesiacov, pretože u nich môže dôjsť k radikálnej zmene za veľmi krátku dobu. Preto sa návšteva detského doktora odporúča pri teplote 38 °C a viac. Pri bábätku od troch do šesť mesiacov sa táto hranica pohybuje pri teplote 38,3 °C a viac. Teplota nad 41 °C už predstavuje nebezpečenstvo vážnej choroby a riziko febrilných kŕčov, a to najmä u detí do troch rokov.

Taktiež návštevu doktora neodkladajte ani pri varovných sprievodných javoch horúčky, ako sú: vracanie, hnačky, kŕče, vyrážky na koži, pociťovanie bolesti, svalové zášklby či stuhnutá šija. A taktiež v prípade, keď horúčka neprechádza ani po dvoch dňoch vašej domácej starostlivosti.

Inšpiruj sa: Žihľava dvojdomá: Zistite, čo dokáže tento zázrak prírody!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Lucia Šeptáková 01.04.19 14:27

karma
108.00

Veľmi cenné rady,hlavne pre mladé mamičky,ktoré nemajú skúsenosti.

 • 1
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 02.04.19 18:31

HZŠ
karma
100.00

Článok som si so záujmom prečítala nakoľko som v očakávaní svojho tretieho vnúčatka. Veľmi sa na neho teším.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

DIY veľkonočná sviečka z vajíčkových škrupín: Hit tohto roka
Voľný čas

DIY veľkonočná sviečka z vajíčkových škrupín: Hit tohto roka

 • 1
 • 10.04.2022
Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci JÚN
Voľný čas

Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci JÚN

 • 0
 • 01.06.2022
Listerióza a jej prejavy: Ako sa človek nakazí listériami?
Zdravie

Listerióza a jej prejavy: Ako sa človek nakazí listériami?

 • 0
 • 29.05.2022
TOPlist