Vianočné trhy v stredovekom štýle

Vianočné trhy v stredovekom štýle
  • 11.12.2013
  • Gabriela Kubaljaková

Píše kroniku takmer tisíc rokov. Vďaka druhému životu, ktorý dostal. Britské lietadlá ho totižto 2. januára 1945 v priebehu pol hodiny zrovnali so zemou. Zostal len prach a popol. Nikto by neveril, že vstane z mŕtvych a na svojich troskách vyrastie v pôvodnej podobe.

Prešpikovaný históriou zaváňa klobáskami a jeho príchuť cítiť aj v medovníkoch. Našinec si ho spája s menom futbalistu Mareka Mintála a cudzinci ho korunujú za kráľa vianočných trhov. Indícií dosť na to, aby človek tušil, že reč je o Norimbergu.

Pred Vianocami smer Norimberg

 

Autentický vzhľad starobylého centra vám vyrazí dych. Akoby udalosť z druhej svetovej vojny bola len omylom historikov. Budovy a pamiatky zničené bombardovaním nájdete majstrovsky zrekonštruované. Naďalej dýchajú stredovekom a vzbudzujú záujem miliónov návštevníkov, ktorí sa ročne v uliciach Norimbergu vystriedajú.

 

Najviac ich prichádza v čase adventu. V tomto období obdivujú nielen stredoveký kolorit mesta, hrad, kostoly v gotickom a románskom štýle, renesančné stavby či rodný dom maliara Albrechta Dürera, ale hlavne vianočné trhy. Najstaršie, najväčšie a najkrajšie v celej krajine (a možno aj na celom svete)! Ich tradícia sa datuje od roku 1628. Pred Vianocami preto všetky cesty vedú do Norimbergu. A to v duchu hesla: „Aspoň raz v živote zažiť stredovekú vianočnú atmosféru a až potom umrieť...“.

norimberg-vianocne-trhy

Zdroj: Shutterstock®

Stredoveká dedinka na námestí

Keď sa v Norimbergu začnú povestné vianočné trhy „Christkindlesmarkt“, môžete sa stať súčasťou vianočnej rozprávky. Stačí sa len zatúlať do týchto končín a hľadať „Hauptmarkt“, veľké štvorcové námestie pod hradom, kde sa trhy každoročne konajú. Nebojte sa, určite ho neminiete. Masa ľudí kráčajúca paralelne s vami a turisti s pohárom v tvare čižmičky vás uistia, že idete správnym smerom.

Chvíľu po tom, ako na vás zaútočí prenikavá vôňa všakovakých dobrôt, sa ocitnite na námestí pripomínajúcom malú stredovekú dedinku. Približne stoosemdesiat drevených „domčekov“ vyzdobených červeno-bielou stuhou ponúka rôzne pochúťky, cukrovinky, vianočné ozdoby, sviečky, hračky, umelecké či ručne vyrobené skvosty, ale aj zmes gýčovitých predmetov. Na to, aby ste si ich všetky dôkladne obzreli, potrebujete pár hodín. A k tomu veľa trpezlivosti.  

vianočné trhy na námestí

Zdroj: Shutterstock®

Vyhnúť sa davu, znamená prísť čím skôr. Na trhoch totižto platí pravidlo: s pribúdajúcimi hodinami sa rapídne znásobuje počet návštevníkov. Krátko pred zotmením síce námestie praská vo švíkoch, no hostí stále pribúda. Tempo sa zrazu nápadne spomalí. Skupinky ľudí postávajú pri búdkach, nasávajú atmosféru Vianoc, nikam sa neponáhľajú. Predrať sa uličkou je priam nemožné. Má to však svoje čaro. Stánky zrazu ožijú v svetle lampášov, mohutný vianočný stromček sa rozžiari do noci a námestím sa ozývajú všetky jazyky sveta (počuť aj slovenčinu).

vianoce v norimbergu

Zdroj: Shutterstock®

Varené víno v keramickej čižmičke

„dopravnej zápche“, ktorá sa rozplynie až po desiatej večer, kedy trhy na niekoľko hodín utíchnu, je čas ochutnať pravé miestne špeciality. Norimberské klobásky (asi ako prst veľké) môžete síce kúpiť v supermarkete, ale s kyslou kapustou v žemle chutia jedinečne iba na tomto mieste. Zhrešili by ste tiež, keby ste neskúsili „Lebkuchen“ (norimberské medovníky) a „Früchtebrot“ („ovocný chlieb“). Pripravené podľa pôvodnej receptúry okorenia celú atmosféru stredovekom. Varené víno či punč zase prekrvia premrznuté končatiny a pohladia vás vianočnou náladou. Dostanete ich v keramickej šálke s vkusným vianočným motívom v tvare čižmičky, ktorú si väčšina turistov berie domov ako suvenír.

Ak chcete prežiť najznámejšie vianočné trhy v Nemecku so všetkým, čo k nim patrí, počkajte si na živý program. „Christkind“, kultová postava norimberských vianočných trhov vás poteší podobne ako tých najmladších. Ide o „Ježiška“ v dámskom prevedení. Mladé dievča v zlato-bielom kostýme a s dlhými blonďavými kučerami so zlatou korunou vo vlasoch vnáša do sveta dospelých kúsok rozprávky. Rozdáva pohľadnice, sladkosti a anjelské úsmevy. Keď toto všetko pocítite na vlastnej koži, s kľudným svedomím môžete odísť a vziať si časť norimberskej vianočnej nálady domov.

- Galéria
1 z 8
Vianočné trhy v stredovekom štýle - KAMzaKRASOU.sk
Vianočné trhy v stredovekom štýle - KAMzaKRASOU.sk
Vianočné trhy v stredovekom štýle - KAMzaKRASOU.sk
Vianočné trhy v stredovekom štýle - KAMzaKRASOU.sk
Vianočné trhy v stredovekom štýle - KAMzaKRASOU.sk
Vianočné trhy v stredovekom štýle - KAMzaKRASOU.sk
Vianočné trhy v stredovekom štýle - KAMzaKRASOU.sk
Vianočné trhy v stredovekom štýle - KAMzaKRASOU.sk

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Alena Cabakova 12.12.13 07:09

karma
86.00

No tak aj tieto Vianočné trhy by som chcela zažiť na vlasnej koži :)

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 27.01.14 19:26

BS
karma
100.00

Hneď by som sa tam išla pozrieť a vychutnať si sviatočnú atmosféru.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 05.05.20 10:27

KS
karma
133.00

Norimberg je krásny, už som ho mala možnosť navštíviť, ale vianočné trhy ešte nie, tak dúfam, že to čoskoro napravím :-)

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 10:12

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 10:12

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní