Čarovanie a rituály na Luciu

Čarovanie a rituály na Luciu
 • 10.12.2014
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 4

Kedysi boli predvianočné rituály úplne bežnou vecou. Ak ste sa rozhodli prinavrátiť ich do svojho života, ale z detstva si už pramálo pamätáte, naďabili ste na ten správny článok.

Už o tri dni svoj sviatok slávi Lucia, v deň jej menín sa odpradávna dala privolať láska, zistiť meno budúceho manžela, pričarovať si bohatstvo, ale tiež zaistiť zdravie sebe a svojich blízkych. 

Svätá Lucia žila okolo roku 300, svoj život položila vo veľmi mladom veku pravdepodobne v roku 304, keď mala len 20. Dôvodom bola jej viera, za ktorú bola odsúdená na mučenícku smrť. Svätú Luciu uznávajú katolíci, pravoslávni, aj švédski, či nórski luteráni. Práve zo Švédska k nám prišla jedna tradícia, vykonávaná 13.decembra. Dievčatá – Lucie boli oblečené v bielom, tvár im zahaľoval biely závoj, v rukách držali metličku, ktorou vymetali nielen prach, ale aj nešťastie z domu. K metličke sa občas pridával aj košík so sladkosťami a takto chodili od domu k domu. 

Odporúčame prečítať: Magická škorica nielen na Vianoce

Napriek kresťanskej pointe sa verilo, že Lucia patrila k najväčším bosorkám a práve 13.decembra sa strigy a čarodejnice mali stretávať. Aj preto sú k dispozícii rôzne kúzielka, rituály, či čary. Ak sa pred nimi všetkými (aj pred zlou energiou od prípadných bosoriek) chcete ochrániť deň pred Luciou (teda 12.12.) by ste si určite na svojom jedálničku mali dopriať dostatok cesnaku. Ak sa 13-teho chcete zahrať na takú milú čarodejnicu, môžete vyskúšať tieto časom overené tradície:

Čarovanie a rituály na Luciu

Zdroj: Shutterstock®

Na ochranu – okrem cesnakového menu, môžete na Luciu urobiť cesnakom a soľou krížiky na čelách svojich blízkych. V spolupráci s trojkráľovou kriedou môžete krížikmi vyzdobiť aj miesta nad vašimi dverami (aspoň tými vchodovými). Ochranne by mala pôsobiť aj cibuľa (a to aj vďaka svojim viacerým vrstvám). Cibuľou by ste mali potrieť vchodové dvere, aby sa zlo nedostalo k vám domov. Môžete sa zahrať aj na Luciu v bielom a metličkou povymetať všetku negatívnu energiu. Ak to chcete zobrať naozaj vážne, tak v tento deň nechoďte na žiadne návštevy, ani žiadne (ženské) návštevy neprijímajte. Ženy v cudzom príbytku sa na Luciu považovali za bosorky.

Odporúčame prečítať:  Akým je váš partner milencom podľa hviezd ?

Čarovanie a rituály na Luciu

Zdroj: Shutterstock®

Na lásku – ktorá z nás by ju chcela? Ak ju máme chceme ju udržať, rozdúchať, možno trošku nakopnúť. Ak sme single snívame o nej a zvedavosť, ktože bude ten náš pán Dokonalý, nám ani na Luciu možno nedáva spávať. Preto šup urobte si lístočky a variánt je hneď niekoľko:

Čarovanie a rituály na Luciu

Zdroj: Shutterstock®

Vyrobte si dvanásť lístočkov, na ktoré napíšte mená (ak nechceme byť konkrétne – kedysi možno v rámci jednej dediny výber nebol bohvieaký, no dnes máme milé dámy predsa len o čosi rozšírenejšie možnosti – postačia teda krstné mená), trinásty nechajte prázdny (alebo buďte kreatívne a označte si ho ako PÁN NEZNÁMY. Lístočky si dajte bokom a každý deň jeden z nich vyberte a spáľte. Ten, ktorý vám ostane ako posledný, obsahuje meno vášho budúceho manžela.

Odporúčame prečítať: Aké budú tohtoročné Vianoce?

Čarovanie a rituály na Luciu

Zdroj: Shutterstock®

Ak ste zvedavé až priveľmi a nechce sa vám čakať do Vianoc,  pripravte si haluškové cesto a lístok po lístku zavarte do halušiek. Dajte ich všetky naraz variť a hrniec pozorne sledujte. Ktorá haluška vypláva ako prvá, v nej sa ukrýva to ľúbostné tajomstvo.

Čarovanie a rituály na Luciu

Zdroj: Shutterstock®

S láskou sa spájajú aj jabĺčka. Podľa tradície vraj práve na svätú Luciu začali dievčatá hrýzť do jablka, každý deň jeden kúsok. Ak jablko do Vianoc nezhnilo, znamenalo to, že sen o bielych svadobných šatách sa dievčine čoskoro vyplní. Či si môžete pomáhať chladničkou netušíme, ak privrieme jedno očko, možno vám to aj prejde. S jablkom môžete vyčkať aj na Štedrý deň. Vyberte sa von zahryznite doň a prvého muža, ktorého stretnete sa opýtajte na meno – tak sa má potom volať váš budúci mužíček. Za vyplnenie neručímeJ

Ak si potrpíte nielen na mene, ale aj povolaní vášho budúceho manžela, na Luciu si odložte čerstvo znesené vajíčko (devy z dedín majú v tomto výhodu), na Vianoce vlejte z neho bielko do studenej vody a popusťte uzdu svojej fantázie, vo vode by ste mali uvidieť profesiu svojho milého.

Aké (pred) vianočné tradície zvyknete dodržiavať?

Odporúčame prečítať: Ovládnite jeho srdce ako Kleopatra

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Martina Zahoranová 10.12.14 08:09

MZ
karma
92.00

lístočky na Luciu som si kedysi písala aj ja , teraz už nie ale je to milé :-)

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 10.12.14 20:09

IO
karma
97.00

velmi krásne zvyky a tradície, dnes už akosi nemáme na nič takéto čarovné čas, teším sa film Vianočné oblátky, kde sú tieto zvyky krásne zachytené :)

 • 1
Odpovedať

Martina Begalova 11.12.14 09:39

MB
karma
100.00

je mile ak sa nezabuda na davne zvyky nasich predkov

 • 1
Odpovedať

Beata Mintalova 03.04.15 08:47

BM
karma
-1.00

možno to niekedy aj fungovalo dne s už nie

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

3 tipy, ako sa starať o pery počas leta: Toto je must-have pre hodvábne pery
Pleť

3 tipy, ako sa starať o pery počas leta: Toto je must-have pre hodvábne pery

 • 2
 • 28.06.2022
Ktorý si vybrať pre seba? Najlepšie antioxidanty podľa typu pleti
Pleť

Ktorý si vybrať pre seba? Najlepšie antioxidanty podľa typu pleti

 • 0
 • 03.09.2022
Starostlivosť o tehotenské bruško v 3 krokoch: Ako predísť striám?
Telo

Starostlivosť o tehotenské bruško v 3 krokoch: Ako predísť striám?

 • 0
 • 29.06.2022
TOPlist