Biele škvrny po opaľovaní: Vieš, prečo vlastne vznikajú?

Biele škvrny po opaľovaní: Vieš, prečo vlastne vznikajú?

Biele škvrny po opaľovaní si väčšinou prinášame ako nechcený suvenír z dovolenky alebo jednoducho z akéhokoľvek dlhšieho pobytu na slnku. 

Keďže nemiznú len tak, z večera do rána, zaujímalo nás, ako a prečo vlastne vznikajú a či je možné ich nejakým spôsobom odstrániť. Zaujíma to aj vás? Tak potom nikam neodchádzajte!

Čím opálenejšia koža, tým výraznejšie škvrny

Ako dobre vieme, slnko a leto so sebou prinášajú aj množstvo nástrah. Jednou z nich sú nepekné biele fľaky na koži, ktorých sa nie a nie zbaviť a, samozrejme, čím je opálenie výraznejšie, tým výraznejšie sú aj tieto škvrny. Dá sa s tým vôbec niečo robiť? A čím to je, že vy ich máte a vaša kamarátka nie? Podľa čoho si biele škvrny vyberajú, na koho koži sa usadia a komu dajú pokoj?

Toto všetko, pochopiteľne, zaujímalo aj nás, preto sme zisťovali, skúmali, pátrali a prišli sme na toto! Bielym škvrnám na koži sa odborne hovorí depigmentácia. Za tento jav môže zmena pigmentu alebo prekrvenia. Ak vás však postihli po opaľovaní títo bieli návštevníci, ešte to nemusí znamenať, že strácate pigment.

Zaujme ťa: Hyperpigmentácia: Vieš, ako predísť nepekným škvrnám na pokožke?

biele fľaky na koži

Zdroj: Shutterstock®

Oslabená imunita a ďalšie príčiny bielych škvŕn

Za vznikom bielych škvŕn na koži, najmä teda v letných mesiacoch, môže stáť oslabená imunita, prirodzene mastná pokožka, intenzívne opaľovanie aj nadmerné potenie. Bývajú však aj dôsledkom očkovania, prípadne zranenia, vtedy sa ale pridružujú k bielym škvrnám na koži aj iné príznaky. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, rukách, pod vlasmi a na chrbte. V niektorých prípadoch po opaľovaní svrbia.

Biele škvrny si môžete priniesť tak z dovolenky pri mori, z intenzívneho opaľovania na záhrade, ako aj zo solária. Často však ich vznik úzko súvisí aj s ochorením štítnej žľazy, kedy, pod vplyvom autoimunitnej poruchy organizmu, zlyhávajú pigmentové bunky.

negatíva opaľovania

Zdroj: Shutterstock®

Biele škvrny na koži môžu mať aj kvasinkový pôvod

Avšak pozor! Za bielymi škvrnami na koži môžu stáť aj kvasinky. Ak sa vám biele škvrny zjavili predovšetkým na krku, môže ísť o plesňové ochorenie kože a ich odstránenie si vyžaduje nasadenie špeciálnych liekov. Plesne na koži sa doslova vyžívajú v tom, keď sa mikroorganizmy na povrchu teplej pokožky stretnú s odumretými kožnými bunkami.

Čo s tým? V každom prípade navštívte kožného lekára, ktorý vás nasmeruje na tú správnu cestu, ako sa bielych škvŕn na koži zbaviť. Na základe zistenia, čo tieto škvrny spôsobilo, vám nasadí lieky alebo špeciálne šampóny, krémy či iný druh terapie, napríklad laser.

Pityriasis versicolor

Ide o ochorenie plesňového pôvodu, ktoré sa môže prejavovať rôznymi kožnými zmenami. Často sa infekcia prejavuje formou šedých a bielych škvŕn na chrbte alebo krku, niekedy tiež ako biele bodky na koži. Pôvodcom choroby je huba Malassezia furfur.

Musíš vedieť: Trpíte nadmerným potením - poznáme riešenie

problematická pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Vitiligo

Biele škvrny na koži, či už menšie fliačiky alebo veľké mapy, sú typickým príznakom ochorenia zvaného vitiligo. Ide o poruchu pigmentácie, ktorá je charakteristická stratou melanocytov, ktoré produkujú kožný pigment melanín. Ten dáva pokožke farbu. Toto ochorenie je radené prevažne medzi autoimunitné ochorenia, čo sú ochorenia, ktoré vznikajú z dôvodu poruchy činnosti imunitného systému neznámej príčiny. 

Ide o nevyliečiteľné ochorenie, proti ktorému sa však dá do istej miery bojovať špeciálnymi kozmetickými prípravkami aj rôznymi kúrami, terapiami a procedúrami. 

Ako sa zbaviť bielych fľakov na koži?

Ak sa chcete týmto škvrnám vyhnúť, posilnite v letnom období príjem probiotík, napríklad v podobe kvalitných jogurtov, ale pozor – tentoraz ich aplikujte skôr na kožu, než vnútorne. Po zaschnutí jogurt z kože zmyte. Malo by ísť však o biely jogurt s probiotickou kultúrou.

Veľkým pomocníkom, prakticky na akékoľvek ťažkosti súvisiace s kožou, je čajovníkový olej. Po jeho zmiešaní s olivovým olejom ho aplikujte na postihnuté miesta. Nezabúdajte pokožku chrániť opaľovacími prípravkami s vysokým SPF faktorom. Odporúča sa tiež užívať betakarotén. Prvoradé však je obrátiť sa na lekára, pretože príčina vzniku bielych škvŕn na koži je u každého individuálna.

Aktualizovaný článok: 2.7.2023

- Anketa

MÁTE AJ VY BIELE ŠKVRNY NA KOŽI?

Odpovedalo 1416 ľudí  

Žiaľ, áno
63%
Našťastie, nie
37%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

14 komentárov

Mária Maxianová 08.06.18 07:06

MM
karma
100.00

tieto fľaky sú neestetické, ale zasa nie je to vážna diagnóza, mám ochorenie štítnej žľazy, ale biele škvrny našťastie nemám

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 20:31

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 20:31

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.06.18 08:31

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemný nielen estetický problém, ktorého sa zväčša bez lekárskej pomoci ťažko zbaviť.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 08.06.18 10:30

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 08.06.18 21:01

JK
karma
100.00

Aj ja som mala tento problém rafa som si prečítala članok

 • 2
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.06.18 09:55

karma
107.00

Tak to nepoteší...

 • 1
Odpovedať

Marianna Rajniaková 09.06.18 11:02

MR
karma
109.00

takto vyzerá aj vitiligo a to sa úplne vyliečiť nedá, máme to v rodine, už iba v lete natierať vysokým faktorom..

 • 2
Odpovedať

Libuše Šumná 09.06.18 16:06

karma
113.00

je to nepříjemné, kamarádka přijela od moře a měla takové skvrny, moc ji to trápilo

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 09.06.18 22:59

karma
109.00

Mám známeho,ktorý má biele škvrny na rukách,ale to je vitiligo a to zdedil po svojej mame.Na vitiligo nieje žiadny liek,ani mastičky...

 • 1
Odpovedať

Jana Uhrová 11.06.18 17:55

JU
karma
103.00

myslím že jedinou pomocou je natierať sa krémom s vyšším ochranným faktorom a pokiaľ sa dá, nebyť na slnku príliš dlho.

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 18.06.18 18:47

AK
karma
100.00

aj opaľovať sa musí s mierou

 • 1
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 12:01

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 12:01

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní