4 fitness pravidlá – sú naozaj účinné?

4 fitness pravidlá – sú naozaj účinné?

Ak už svoj čas venujete cvičeniu, určite chcete, aby bolo čo najviac efektívne. Veď, ktorá z nás má teraz čas na rozdávanie?! Snažíte sa ho ale zefektívniť správnym spôsobom? Pravidiel, ako cvičiť lepšie a účinnejšie je viacero. Sú však aj účinné tým spôsobom, akým to tvrdia? V nasledujúcom článku sa pozrieme na 4 základné fitness pravidla a zistíme, či sú naozaj účinné! 

Fitness pravidlo čislo 1: Kardio je kráľ

Hovorí sa: Ak chcete cvičením schudnúť, kardio je najlepší spôsob, ako na to.

Prečo by to tak nemalo byť: Kardio je skvelý spôsob, ako spáliť kalórie (najmä v prípade, ak cvičíte naozaj intenzívne).

Má to ale háčik: Vaše telo dostane efektívny pri tréningu a nakoniec spustí spaľovanie kalórií. Ak budete ale tráviť všetok svoj čas len na bežiacom páse a bicykli, vaše telo si na túto formu tréningu zvykne a jeho účinok sa bude zmenšovať. Naviac oslabené svalstvo bude pri tomto opakovanom tréningu stále viac trpieť.

Čo by ste mali skúsiť: Vzpieranie – výskum naznačuje, že môžete spáliť toľko kalórií, ako pri vysokej intenzite tréningu. Odborníci sa domnievajú, že aj stavba svalov môže zvýšiť chod vášho metabolizmu. Takže spájajte kardio a silový tréning. Zostanete stimulované a budete spaľovať oveľa viac kalórií a rýchlejšie.

Pozri aj: Lieky a potraviny: Vieš, ktoré za žiadnych okolností nekombinovať?

kardio cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Fitness pravidlo číslo 2: Žiadne prestávky medzi sériami

Hovorí sa: Nemali by ste odpočívať medzi sériami pri posilňovaní alebo kardio cvičení, pretože to zníži množstvo kalórií, ktoré spálite.

Prečo by to tak nemalo byť: Je pravdou, že by ste nemali robiť príliš veľké prestávky medzi jednotlivými sériami, ak chcete vidieť výsledky. Je však aj dôležité, aby vaše svaly dostali potrebný čas na zotavenie. Rovnako to môže zabrániť zraneniam, ktoré by vám cvičenie mohli prerušiť na dlhšiu dobu a vieme, aké ťažké sú začiatky.

Čo by ste mali skúsiť: Miesto dôslednej rutiny od jednej činnosti k druhej skúste jednu sériu cvičení, ktoré sú zamerané na rovnaké alebo protichodné svalové skupiny. Po každej sérii si doprajte krátku prestávku. Počas nej je samozrejme potrebné doplniť tekutiny.

Odporúčame: Zázrak menom jablčný ocot

cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Fitness pravidlo číslo 3: Každý tréning je lepší ako žiadny

Hovorí sa: Športom k trvalej invalidite. Áno, ak to so športom preháňame, môže to dokonca poškodiť naše zdravie, aj keď sme mu chceli vlastne pomôcť. Môžu prísť zranenia, srdcové ochorenia a iné komplikácie. 

Prečo by to tak nemalo byť: Akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny! Nie však všetky fyzické aktivity vám vysokou úrovňou cvičenia zabezpečia optimálny prínos pre vaše zdravie. Sobotné vysávanie nemá rovnaký účinok ako beh. A pri zametaní nefungujú rovnaké svalové skupiny ako pri jazde na bicykli. Ale je to tiež pohyb.

Čo by ste mali vyskúšať: Nečakáme, že výsledky dosiahneme len s bežným pohybom v práci alebo v domácnosti. Najlepším spôsobom je rozvrhnúť si dni v týždni na ľahký tréning (ako trhanie buriny alebo upratovanie) a intenzívny tréning (ako je beh alebo posilňovňa). Zmiešaním týchto druhov činností (vrátane cvičenia, ktoré zvyšuje tepovú frekvenciu), bude vaše riziko zdravotných komplikácií oveľa nižšie a úroveň vaša fyzická kondícia sa zlepší.

cvičenie v zime

Zdroj: Shutterstock®

Fitness pravidlo číslo 4: Cvičenie bez ohľadu na počasie

Je pre vás bežné, že ani lejak či mráz, vás neodradia od vášho pravidelného ranného behu?

Prečo by to tak nemalo byť: Pravidelné cvičenie je dôležité, ale niektoré vonkajšie podmienky vám môžu skôr uškodiť, ako prospieť. Ak je vonku príliš zima, vlhko alebo prší či sneží, môže sa u vás zvýšiť riziko vzniku srdcových alebo astmatických ochorení. Naviac, ak trpíte alergiami, určite si zvoľte iný typ športu ako outdoor. Rovnako, keď je vonku v lete príliš horúco, riskujete úpal alebo dehydratáciu.

Čo by ste mali vyskúšať: Na dni, kedy vám počasie nepraje, zostaňte radšej vo vnútri. Zacvičte si s činkami, choďte si zaplávať alebo si jednoducho dajte doma pár jednoduchých cvikov. Ochránite si tým vaše zdravie a rovnako si spestríte aj váš tréningový plán.

Pozri aj: Ako sa prejavuje zápal pankreasu? Tieto príznaky netreba ignorovať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní