Ešte stále nemáš kúpené kahance? Poradíme, ako si správne vybrať!

Ešte stále nemáš kúpené kahance? Poradíme, ako si správne vybrať!
 • 30.10.2017
 • Simona Kostková

Sviatok všetkých svätých je skoro tu a s ním aj dostupnosť všemožných kahancov a sviec. Väčšina ľudí si necháva nákup na poslednú chvíľu, a sú preto  odkázaní na drahé a nie veľmi kvalitné kahance. Okrem obyčajných sviečok si dnes môžete kúpiť sklený, kovový, keramický alebo všetky problémy vyriešiť LED kahancom.

Posvieťte si spolu s nami na rôzne typy náhrobných kahancov!

Odkiaľ sa tento sviatok vzal?

História sviatku siaha až do keltského obdobia (5.storočie). Kelti mali vo zvyku, z noci 31. októbra na 1. novembra, zapaľovať sviečku v okne na pamiatku zosnulých. Zapaľovali väčšinou vyrezanú repu, pretože chceli aby ich príbuzní trafili domov. Počas sviatku – Samhainu (ktorý znamenal koniec leta), prestreli na večeru aj pre mŕtvych, na ktorých počas tejto noci čakali.  Do kresťanského sveta tento sviatok priniesol pápež  Gregor IV. A od toho obdobia, ho viac-menej pod rovnakým názvom poznáme aj my. Súčasťou pohanských zvykov, boli aj bujaré oslavy a prinášanie darov mŕtvym, aby si ich naklonili, čo je dnes typické hlavne pre americký Halloween.

Odporúčame: Tibetská gymnastika: 5-minútové cvičenie pre lenivých

kahance

Zdroj: Shutterstock®

Od malých sviečok po žulové lampáše

Klasické malé sviečky, nám vydržia horieť v priemere 5 hodín, samozrejme, v bezveternom počasí. O čosi dlhšie vydržia samostatné náplne do kahancov. Tieto sviečky sú lacné, na úkor krátkej výdrže a rizika požiaru. Sklené kahance, vďaka krytu a výške, udržia plameň od dvoch do piatich dní, ale sami dobre vieme, že čím je sviečka dlhšia, tým dlhšie vydrží. Nájdeme aj také, ktoré vydržia 6-7 dní.

Tvary sklených kahancov sú dnes veľmi rôznorodé, od obyčajných minimalistických tvarov až po unikátne dizajnérske kúsky, ktoré môžu dokonale odzrkadliť majestátnosť zosnulého. Ich výhodou je nielen pekný vzhľad, ale aj dlhšia výdrž sviečky v nich. Nevýhodou sú vysoké ceny, pri niektorých typoch až do 100 eur. Luxusnejšie lampáše sú vyrábané z rôznych materiálov ako imitácia žuly, žula, zlato, čierne zlato, bronz,  matný alebo lesklý nerez. 

Vyskúšaj aj: Využi jelení loj úplne inak: O tomto si určite nevedela!

pamiatka zosnulých

Zdroj: Shutterstock®

Eko-kahance sú in

Medzi veľmi populárne kahance dnes patria LED, alebo diódové kahance. Sú to kahance, ktoré vydržia svietiť od 80 do 120 dní. K dispozícii sú aj také, ktoré automaticky začnú svietiť cez noc a cez deň šetria batériu. Preto majú aj kratšiu výdrž – iba okolo 30 až 60 dní. LED lampáše alebo kahance, sú lacnou voľbou (2-5 eur), pri ktorej stačí už len vymieňať batérie.

V prípade, že ťa tento typ kahancov zaujal a dušičkové obdobie je plné slnka, rozhodne sa oplatí zainvestovať do solárneho kahanca. Je to opäť typ kahanca, ktorý svieti až v noci, po dobití batérie slnkom. I keď je táto variácia veľmi šetrná k vonkajšiemu prostrediu, nakoľko nehrozí riziko požiaru a solárne svietidlo zvládne prudký vietor, je potrebné solárny panel aspoň raz mesačne utrieť od nečistôt. Životnosť solárnej lampy je približne 2 roky (závisí od výrobcu) a cena sa pohybuje okolo 3 eur pri malých a 15 eur pri väčších. 

Pozri aj: Chrípková sezóna je v plnom prúde. Tak ju vyžeň týmto domácim liekom!

LED kahance

Zdroj: Shutterstock®

Výber kahancov závisí od viacerých faktorov

 • dĺžky horenia
 • ceny
 • vzhľadu

Či už sa rozhodnete pre sklenené alebo LED kahance, nezabudnite kúpiť  pekné chryzantémy či tematický veniec z jesenných plodov a prežite pokojne tento sviatok

v kruhu najbližších. 

- Anketa

PODĽA ČOHO SI VYBERÁŠ KAHANCE NA HROBY TY?

Odpovedalo 35 ľudí  

vzhľadu
49%
ceny
14%
dĺžky horenia
37%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Konečná 30.10.17 17:33

KK
karma
105.00

keďže nemám rada ten zhon a tlačenicu na cestách, tak chodíme o týždeň skôr, chryzantémy nedávam (väčšinou pomrznú) , ale venčeky, ktoré vydržia až do Vianoc

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 30.10.17 18:06

MM
karma
100.00

ja mám najradšej sklenené kahance, bez akýkoľvek ozdôb, ktoré sú na hroboch po celý rok, kupujeme a zapaľujeme v nich olejové náplne

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 30.10.17 19:34

SK
karma
114.00

ja už mám dávnejšie kúpené venčeky a kahance rôznych veľkostí, tiež tie dlhotrvácne

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 31.10.17 20:24

MD
karma
132.00

Sviatok, keď si spomíname na svojich milovaných...myslím že by nemal byť sviatkom, kedy sa predháňame s ostatnými, kto "svoj" hrob vyzdobí honosnejšie. Skôr ide o tú spomienku, modlitbu.. Samozrejme, snažím sa kupovať kahančeky, ktoré čosi aj vydržia, ale nič extra drahé by som na hrob nedávala, keďže-žiaľ,existujú aj takí, čo sa neštítia okradnúť mŕtveho. Aj nám sa už stalo...Najviac sa mi páčia jednoducho upravené hroby...

 • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 03.11.17 22:33

AP
karma
106.00

Už je po „Dušičkách“ a na cintorínoch sa budú rôzne tieto kahance povaľovať zasa celý rok. Myslím, že to netreba preháňať. Keď niekto chce zapáli sviečku aj doma a kedykoľvek v roku. Podľa mňa je aj tak pri spomienke na blízkeho zosnulého najdôležitejšia úprimná modlitba.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní