Správna starostlivosť o živý vianočný stromček, stav na tieto zásady!

Správna starostlivosť o živý vianočný stromček, stav na tieto zásady!

  • Zdieľaj:
 • 8

Aj vy ste sa konečne rozhodli vymeniť váš starý umelý stromček za živý vianočný stromček? Nemohli ste urobiť lepšie. Vôňa ihličia v dome je niečo nenahraditeľné a aj čaro Vianoc naberá vďaka živému stromčeku úplne iné rozmery.

Aká je základná starostlivosť o živý vianočný stromček? Samozrejme, že je aj o niečo náročnejšia, ako o ten umelý, čo je pochopiteľné. Ak sa ale vyvarujete základným chybám, môže vám vydržať až do Troch kráľov, alebo možno aj dlhšie!

Chráňte ho pred vetrom

Vieme, že väčšina z vás už asi má vianočný stromček kúpený a uskladnený v komore či v garáži, no cesta domov z miesta, kde ste stromček kúpili, je dôležitá. V prípade, že si stromček veziete na streche auta, je dôležité ho niečím obaliť. Stačí nepotrebný papier alebo stará plachta, no stromčeku neprospieva vietor, ktorý ho zbytočne uberá o sily, krásu a zdravé ihličie.

Bude ťa zaujímať: Miluješ ich, alebo nenávidíš? Bláznivé vianočné svetre ťa pobavia!

stromček chráňte pre vetrom

Zdroj: Shutterstock®

Kmeň orežte

Aj vianočný stromček je v podstate rastlinka. Ako keď si urežete do vázy čerstvé kvety a neskôr ich zospodu zastrihávate, aby vydržali dlhšie, tak to treba spraviť aj so stromčekom, keď si ho prinesiete domov. Prečo je to dôležité? Váš stromček si mohol za posledné mesiace prejsť dlhou cestou. Neviete, kedy ho odrezali a kde ho uskladňovali. Keby bol stromček odrezaný pridlho, mohol by vám abstinovať a nepiť vodu, čo je problém.

kmeň treba znova prerezať

Zdroj: Shutterstock®

Zalievajte ho

Kúpili ste si stromček v predstihu a budete ho osádzať a ozdobovať až o niekoľko týždňov? To vôbec nevadí. Základom je, aby ste ho nechali na chladnom mieste vo vedre s vodou (pričom dbajte na pokyny, ktoré sa týkajú jeho prepravy). Voda je pre stromček veľmi dôležitá a je možné, že ten vás nedostal napiť dlhé, dlhé dni. Takže prvé, čo spravte po urezaní kmeňa, dajte stromček do vedra s vodou.

Pozri aj: Veci, ktoré má každá kráľovská svadba spoločné: Uhádneš všetky?

Vyhraté nemáte ani keď už stromček zdobí vašu obývačku a dodáva jej pravú vianočnú atmosféru. Väčšina stojanov má priestor na to, aby boli plné vody a na toto nezabúdajte. Starostlivosť o stromček je drina, pretože sa odporúča stojan kontrolovať až dvakrát denne a vždy doplniť vodu.

ako sa starať o živý vianočný stromček

Zdroj: Shutterstock®

Vypnúť kúrenie!

Poslednou zásadou, ako udržať stromček živý a krásny čo najdlhšie, je vybrať správne miesto, kde ho postavíte. Absolútne nevhodné je miesto pri radiátore, alebo naopak, miesto, kde je prievan. Stromčeky nemajú neznášajú dobre ani príliš silný vietor, ani teplo. Takže ak máte miesto pre stromček blízko vykurovacieho telesa, vypnite ho na obdobie Vianoc a prikúrte si viac vo vedľajšej miestnosti. Možno sa vám takto podarí ušetriť aj nejaká tá korunka za energie.


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Krátka 21.12.17 10:00

SK
karma
113.00

už 17 rokov máme ten istý umelý a verte, či nie je krásny, na tie časy bol aj dosť drahý, investícia sa vyplatila, máme to bez starostí, v záhrade si zo stromu natrhám halúzky zo smreku a bude aj vôňa

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 21.12.17 10:25

AB
karma
100.00

živý stromček je krásny, voňavý, ale s umelým je menej starostí

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 21.12.17 11:53

SK
karma
86.00

mne je tak ľúto tých vianočných stromčekov..... mi doma máme krásny umelý stromček... a som hrdá na to...a vôňa smreku sa dá nahradiť buď sviečkou, alebo silicovo olejovou vôňou...

 • 1
Odpovedať

Michaela Horváthová 21.12.17 14:46

MH
karma
82.00

My máme kvôli malým deťom umelý stromček. Ale keď deti vyrastú tak budeme chcieť určite živý.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 21.12.17 17:54

MM
karma
115.00

ja som si vytvorila stromček z vetvičiek, ešte je na balkóne, čaká na správny čas, aby rozvoňal v byte

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 21.12.17 19:56

MZ
karma
92.00

máme každý rok živý stromček, nie veľmi veľký pretože nemáme veľa miesta ale kvôli vôni a atmosfére si ho každý rok kúpime ... vydrží nám pomerne dlho pretože ho pekne zalievame a keďže nemáme radi prekúrený byt , nie je u nás ani tak teplo takže sa z neho tešíme dlho :-) ... a už zajtra si ho aj ozdobíme

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 21.12.17 20:24

MD
karma
133.00

Kedysi sme mávali živý stromček, potom prišiel boom umelých stromčekov, tak sme si aj my jeden pekný kúpili. Teraz to máme bez starostí, vytiahnuť a schovať ho je to najmenej, nepúšťa ani ihličie do koberca, akurát tá vôňa chýba...

 • 0
Odpovedať

Jan Cestr 23.12.17 18:05

JC
karma
-1.00

Na živý stromeček nic nemá, jen škoda, že se mi zdá, že už nevoní tolik jako za mého mládí :(

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Džínsová košeľa na 4 spôsoby: Takto ju nos a kombinuj aj počas jesene
Módne inšpirácie

Džínsová košeľa na 4 spôsoby: Takto ju nos a kombinuj aj počas jesene

 • 1
 • 16.09.2022
Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?
Módne outfity

Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?

 • 3
 • 17.08.2022
Jesenný šatník: Ktoré farby by v ňom mali dominovať práve v tomto ročnom období?
Módne inšpirácie

Jesenný šatník: Ktoré farby by v ňom mali dominovať práve v tomto ročnom období?

 • 8
 • 05.10.2022