Starostlivosť o sukulenty: Nerob pri nej tieto zásadné chyby! ​

Starostlivosť o sukulenty: Nerob pri nej tieto zásadné chyby! ​

  • Zdieľaj:
 • 5

Sukulenty sú veľmi vďačnými rastlinkami do každej modernej domácnosti, v ktorej žijú tak troška zábudliví ľudia. Naznačujeme tým, že práve sukulent vám odpustí aj mierne zanedbávanie, no zároveň, ako nenáročný obyvateľ vášho dizajnového bytu či domu, dodá priestoru potrebný šmrnc. Dalo by sa to celé zhrnúť tak, že sukulent vám v podstate dá za málo námahy veľa muziky. Starostlivosť o sukulenty si však treba vopred naštudovať. Keď im dáte to, čo potrebujú, odvďačia sa vám.

Eónie, tučnolisty či aloa

Ak ste ešte stále neprišli na to, čo to tie sukulenty vlastne sú, ide v podstate o dužinaté rastlinky s hrubými stonkami či listami. V nich dokážu zadržiavať vodu a potrebné živiny aj dlhé týždne, čo z nich robí ideálnu okrasu pre takzvaných zabijakov rastlín. Sukulenty sú teda prispôsobené životu v suchu, teple a na nadmernom svetle. Tieto indície napovedajú čo-to aj o ich pôvode. Pochádzajú z polopúštnych a subtropických oblastí Maroka, južnej Afriky a Madagaskaru, no hľadať ich budete márne v lesoch a v oblastiach s tuhou zimou. Medzi najobľúbenejšie sukulenty patrí Aloe vera, eónia, tučnolist, echevéria či sansevieria.

Ako sa starať o sukulenty? ​

Prejdime teda k sľubovanej starostlivosti o sukulenty a k tomu, akým chybám sa pri nej vyhnúť, aby nám kvetinky robili len a len radosť. Aj pri nenáročných rastlinách môžeme totiž urobiť krok vedľa a to sa veru nevypláca najmä vtedy, ak nechceme kvetinu niesť o pár dní do kontajnera.

Zaujme ťa: Vieš, ako si ochrániť pľúca? Zisti, čím si doma (ne)vedome škodíš!

ako pestovať sukulenty

Zdroj: Shutterstock®

Vyhovuje im juh ​

Keďže sme už prezradili, že majú radi teplo a svetlo, vhodné je ich umiestniť na slnečné miestečko na vašom okne či v izbe. Nedostatok slnečných lúčov sukulentom neprospieva, preto im vyberte, pokiaľ možno, južnú stranu. V prípade, že takú v byte nemáte, odporúča sa zvoliť sukulent, ktorý vám to odpustí, napríklad alou.

Simulácia lejaku ​

Zalievanie je ďalším kameňom úrazu a to aj pri sukulentoch. Púštne rastlinky sú zvyknuté na sucho, ktoré v ich domácom prostredí prevláda väčšinu roka, no keď už prší, tak poriadne. Preto by ste mali sukulenty zalievať štýlom poriadneho lejaku. Či už zvolíte hadicu na záhrade alebo ich pichnete vnútri pod vodovod, doprajte im poriadny kúpeľ. Sukulenty si urobia z vody svoje zásoby a potom od nich máte na čas pokoj. Opäť ich zalejte, keď úplne vyschne zemina, ale keď zabudnete a spomeniete si napríklad o týždeň dva neskôr, nič sa nestane.

presádzanie sukulentov

Zdroj: Shutterstock®

Potrebujú priestor ​

V kvetinárstvach, záhradníctvach, dokonca aj v obchodoch s nábytkom sa na nás smejú milé zoskupenia sukulentov v ešte milších nádobkách. Chyba však je, že sukulenty nemajú radi byť natlačené vo veľkom počte v malom priestore. Môžu sa tak medzi nimi množiť škodce, no sukulentu môže druhý sukulent kradnúť svetlo či živiny. Preto, ak si kúpite takúto sukulentovú rodinku, natlačenú na sebe, mali by ste ju presadiť do väčších vzdialeností od seba. Keď už budete presádzať, porozmýšľajte aj nad iným druhom zeminy. Väčšinou sa predávajú zasadené v klasických zmesiach, no tie im často nevyhovujú. Poraďte sa preto v záhradníctve, ktorá zemina je pre sukulenty najvhodnejšia.

Pozri aj: Toto sú najlepšie recepty z kyslej kapusty: Ktorý si vyberieš?


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 21.11.18 06:52

ĽŠ
karma
100.00

Užitočné rady, ďakujem!

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 21.11.18 07:50

MM
karma
100.00

sukulenty nepatria medzi moje najobľúbenejšie rastlinky, ale mám veľký tučnolist a môžem povedať, že minimálna starostlivosť len prospieva, cez leto vynášam von

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 21.11.18 13:39

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 21.11.18 20:01

MZ
karma
92.00

mám doma dva kusy ... sú stále pekné napriek tomu že sa o ne netreba starať... naozaj vhodné pre zaneprázdnených ale vedia aj skrášliť interiér

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Remencová 22.11.18 19:06

AR
karma
103.00

ja som moj sukulent "zabila" laskou...polievala som ho prilis casto a uplne mu odhnili listy.... polievat sa maju ked je chladnejsie, v horucom pocasi nie su schopne prijmat vodu

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní