Vypestujte si šampiňóny u vás doma

Vypestujte si šampiňóny u vás doma
  • 29.05.2015
  • Lucia Hausknechtová

Medzi najpoužívanejšie huby v našich kuchyniach patria šampiňóny, najmä pre ich dostupnosť v obchodoch počas celého roka.

Rovnako ako pri iných potravinách, aj pri šampiňónoch určite oceníte, ak si môžete vychutnať svoje vlastné vypestované hríby. A zvládne to naozaj každý.

Jedlo vegetariánov

Šampiňóny sú bohaté na bielkoviny, vitamíny B a majú vyšší obsah draslíka a biologicky aktívnych látok. Pomáhajú znižovať hladinu krvného cukru a sú vynikajúcou náhradou za mäsité pokrmy. Obľubujú ich najmä vegetariáni, no hodia sa aj ako príloha k mäsu. 

Šampiňónový substrát

Na pestovanie šampiňónov je potrebné si zaobstarať šampiňónový substrát, ktorý kúpite v každom väčšom záhradkárstve. Tento substrát sa zvyčajne predáva vo forme lisovanej kocky a v balení nájdete aj vrecko so zeminou. Prvé šampiňóny môžete zbierať asi po 4 týždňoch a z jedného balenia môžete očakávať aj 5 úrodných vĺn. 

Odporúčame prečítať: Oslaďte si život javorovým sirupom

Šampiňóny

Zdroj: Shutterstock®

Postup pri sadení

Substrát najskôr uskladnite v teplom prostredí, kde sa teplota pohybuje od 20 – 24 stupňoch. Pri tejto teplote za približne 20 dní je substrát prerastený a vonia po hríboch. Igelit na kocke orežte z vrchnej časti a pokryte zeminou, ktorá bola pribalená k substrátu. Povrch dobre urovnajte.

Zemina musí byť po celý čas pestovania dostatočne vlhká. Pravidelne ju preto polievajte a kontrolujte teplotu, ktorá by mala mať okolo 25 stupňov. Tento proces trvá približne 10 dní. Keď podhubie prerastie zeminu, je čas preniesť substrát do chladnejšej miestnosti s teplotou okolo 14 – 18 stupňov.

Po niekoľkých dňoch sa objavia prvé šampiňóny. Keď vyzbierate všetku úrodu, tento proces môžete opakovať a tešiť sa tak z doma vypestovaných šampiňónov. Treba len trochu trpezlivosti.

Odporúčame prečítať: Solíme veľa, prečo je to nezdravé?

Šampiňóny

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Martina Zahoranová 29.05.15 14:36

MZ
karma
92.00

šampiňony máme veľmi radi ale do ich pestovania sa asi nepustím :-)

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 30.05.15 06:08

karma
113.00

zkoušeli jme to jednou, drželi jsme se návodu, ale z pytliku ze substrátem nám vyrostli dva žampiony a konec od té doby je raději kupujeme

  • 0
Odpovedať

Magdaléna Masárová 24.06.15 21:59

MM
karma
-1.00

Ja som si cca pred 1 a pol mesiacom zasadila mix húb a zatiaľ v mojej hubo-záhradke rastie iba burina :/

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 10.12.16 12:06

AK
karma
100.00

šampiňóny sú náročné na pestovanie

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 24.05.20 13:50

KS
karma
133.00

Stačí ísť na lúky, kde sa pasú kravičky, tam je ich hojne :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní