Prečo mať pred spaním červené podsvietenie na smartfóne či tablete?

Prečo mať pred spaním červené podsvietenie na smartfóne či tablete?

  • Zdieľaj:
 • 4

Aké svetlo máte v spálni? A aké v kúpeľni? Nie je jednoduché vybrať si to správne osvetlenie do každej izby tak, aby to bolo správne, efektívne a v neposlednom rade aj zdravé pre oči. Existuje totiž veľa typov žiarení, ktoré sú rozdelené podľa počtu lúmenov i podľa kelvinov, kedy sa svetlo mení zo studenej bielej cez dennú bielu až po teplú bielu.

Výber závisí aj od toho, akú náladu chceme v miestnosti vytvoriť. Ak sa potrebujeme viac sústrediť, je lepšie použiť studené až biele svetlo a ak chceme v miestnosti oddychovať, je lepšie teplé svetlo. A čo červené svetlo? Prečo by sme si mali smartfón po 22. hodine nastaviť na toto podsvietenie?

ako eliminovať svetelný smog nad mestom

Zdroj: Shutterstock®

Svetelný smog

Neprispievajte k svetelnému smogu tým, že necháte rozsvietené v každej miestnosti. Ekonomickejšie a ekologickejšie je, ak máte doma osvetlenie na pohybový senzor. Najlepšie je riadiť sa heslom: Svieťme si na cestu a nie na hviezdy. Preto tu máme pár pravidiel, ktoré sa oplatí dodržiavať. Svieťte iba na to, čo potrebujete a kedy potrebujete. Používajte úsporné žiarovky a z tienidiel si vyberajte tie, ktoré majú uzatvorený vrch.

aké svetlo použiť

Zdroj: Shutterstock®

Studené svetlo

Toto svetlo má približne okolo 4000 K – 5000 K (K = kelvin, jednotka teploty) a znamená, že má svetlo modrý odtieň. Je to dobré aj zlé svetlo zároveň. Záleží od použitia, pretože naše oči nie sú uspôsobené na blokovanie modrého svetla, a to môže spôsobovať digitálne namáhanie očí, ktoré môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku.

Studené svetlo by sa malo používať v kanceláriách, školách, dokonca aj v kúpeľni. V kanceláriách a školách sa musíme sústrediť, ale čo taká kúpeľňa? V nej odporúčame mať studené, ale aj teplé svetlo, a to na dvoch miestach. Stropné svietidlo s teplým svetlom, aby nás večer naladilo do pohody a ľahšie sa nám zaspávalo a studené svetlo pri zrkadle, ktoré by sme zapínali ráno, aby nás prebudilo.

Odporúčame: Zdravý detox tela: Pravidlá, ktoré musíš poznať a osvojiť si!

ako si správne nastaviť svetlo pri čítaní

Zdroj: Shutterstock®

Teplé svetlo

Teplé alebo žlté svetlo sa pohybuje okolo 2700 K – 3000 K, ktoré je veľmi blízko klasickým žiarovkám. Toto svetlo sa perfektne hodí ku hygge alebo lykke, o ktorých sme si hovorili tu, pretože vytvára hrejivú a príjemnú relaxačnú atmosféru.

Odporúča sa používať ho na čítanie. Ak je to však večerné čítanie knihy, mali by sme nasledovať niekoľko ďalších krokov na správne nastavenie svetla. Už teda vieme, že by malo byť teplé, ale kam ho umiestniť? Pre čítanie knihy by mala byť lampa a jej svetelný kužeľ upriamený na čítanú oblasť, teda tienidlo by malo byť zhora uzatvorené a umiestnené medzi knihou a vašou tvárou tak, aby vaše oči toto svetlo zbytočne nerozptyľovalo.

škodlivé modré svetlo pre oči

Zdroj: Shutterstock®

Červené svetlo

A čerešničkou na torte (aj farbou sme sa trafili) je červené svetlo. Je trošku nezvyčajné, ale má veľký význam. Posledné štúdie dokazujú, že práve červené svetlo je najlepšie pre naše oči vo večerných hodinách tesne pred spaním. Niektorí z nás majú zlozvyk pozerať sa na displej zariadenia pred spaním a ak máte zle nastavené svetlo, riskujete insomniu či iné spánkové poruchy.

Medzistupňom je nastavenie si displeja na oranžové tóny. Toto podsvietenie eliminuje modré žiarenie, ktoré nám oči unavuje, ale nie úplne a práve preto vedci prišli s červeným podsvietením. Práve toto by nemalo pôsobiť na oči negatívne. Môže sa nám zo začiatku zdať trošku nepríjemné, ale všetko je to o zvyku.

Pozri aj: Sérotonín: Hormón šťastia, ktorý skutočne potrebuješ? Zisti pravdu!

všetky typy svetiel vedľa seba

Zdroj: Shutterstock®

Na záver je dôležité dodať, že existujú viac ako tri farby svetiel. Ak máte inteligentné osvietenie, je jednoduché si ich prestaviť.

Zelené svetlo je perfektné na relaxáciu, napríklad pri joge či meditácii. Fialové svetlo sa najčastejšie používa vtedy, keď sme v strese a napätí. Žlté svetlo je príjemné taktiež na relaxáciu, no nie je vhodné do kúpeľne. Biele je perfektné na prebudenie, pretože je veľmi energizujúce. Nech už si vyberiete akékoľvek svetlo, vždy berte do úvahy svoje rutiny a zdravie.  

- Anketa

NA AKÉ PODSVIETENIE SI NASTAVUJETE SMARTFÓN ALEBO TABLET PRED SPANÍM?

Odpovedalo 25 ľudí  

Na červené podsvietenie
44%
Na teplé/žlté podsvietenie
28%
Nenastavujem si podsvietenie a ani nechcem
8%
Nenastavujem si podsvietenie, ale začnem
20%

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Lucia Šeptáková 30.03.19 05:55

karma
108.00

Nerobila som to,pretože by ma to ani nenapadlo.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 30.03.19 16:30

MM
karma
106.00

najlepšie vypnúť a odstrihnúť sa

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 01.04.19 17:21

AK
karma
100.00

displeje tak či tak unavujú oči

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 15.04.19 16:10

karma
127.00

Ja tento trik používam už dlhšie a naozaj sa mi osvedčil.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Domáce tekvicové korenie: Základ každej kuchyne počas jesene
Raw

Domáce tekvicové korenie: Základ každej kuchyne počas jesene

 • 2
 • 27.10.2022
Jedlý ryžový papier – čo to je a ako ho využiť nielen na jarné rolky?
Bezmäsité jedlá

Jedlý ryžový papier – čo to je a ako ho využiť nielen na jarné rolky?

 • 0
 • 19.10.2022
Domáci punč s brusnicami a mätou: Na svoje si prídu všetci dospelí
Nápoje

Domáci punč s brusnicami a mätou: Na svoje si prídu všetci dospelí

 • 5
 • 14.11.2022