Aj apríl má svoj orgán: Pozri, čo všetko prospieva pečeni!

Aj apríl má svoj orgán: Pozri, čo všetko prospieva pečeni!

Vedeli ste, že každý mesiac v roku má pridelený svoj orgán? Marcový žlčník v apríli vystriedalo takzvané chemické laboratórium tela, teda pečeň. Tento orgán je v každom prípade jeden z najdôležitejších v ľudskom organizme. Preto rozhodne nebude na škodu si pripomenúť, čo všetko prospieva pečeni. Čítajte ďalej!

Nie je to len o alkohole

Keď sa povie zničená pečeň, väčšine v prvom rade napadne priveľa alkoholu, teda cirhóza pečene. To je však len kvapka v mori, skutočnosť je totiž oveľa zložitejšia. Pečeň svojou činnosťou ovplyvňuje celý náš vnútorný svet. Priveľa zodpovednosti na jeden orgán, čo poviete? Je to teda o dôvod viac venovať pečeni naozaj zaslúženú pozornosť a jej zdravie si strážiť ako oko v hlave. Ale viete, ako na to?

Tradičná čínska medicína tvrdí, že pečeni prospieva všetko, čo je žlté. Dokazujú to najmä citróny, ktoré podporujú pečeň pri odbúraní toxínov. 

Zaujme ťa: Budeš zhrozená! Toto sú nebezpečné vedľajšie účinky aspirínu

citrón a pečeň

Zdroj: Shutterstock®

Čo prospieva pečeni?

Svojej pečeni určite pomôžete, ak budete pravidelne konzumovať cesnak, petržlen, mrkvu, špargľu, pestrec mariánsky alebo bodliakový olej, potraviny s obsahom kyseliny listovej, grepy, jablká a hrozno (hoci nie všetko z toho je nositeľom žltej farby). Naopak, úplne na minimum znížte príjem vyprážaných jedál, polotovarov, dokonca aj vajíčok.

Je mimoriadne dôležité, aby sa nám na pečeni neusádzali toxíny, pretože tie majú na svedomí nevoľnosť, migrénu a chronickú únavu. Dobre vieme, že pečeni neprospieva spomínaný alkohol, no ani lieky, potravinové plesne a stres.

mrkva a pečeň

Zdroj: Shutterstock®

Pečeň sa nachádza v hornej časti brucha, pod bránicou, na pravej strane. A čo všetko má vlastne na starosti? Ak by sme mali vymenovať všetky činnosti pečene, zrejme by sme vás unavili už v prvej pätine. Za všetky teda spomeňme aspoň čistenie krvi od škodlivín, akými sú alkohol, nikotín, kofeín alebo lieky, ďalej tvorbu hormónov a enzýmov, dôležitých bielkovín a žlče.

A hoci pečeň má tuhý korienok a zvládne toho veľa, ani zďaleka nie je nezničiteľná. Zradné však býva, že poškodená pečeň, narozdiel napríklad od žlčníka, nebolí (nemá nervy). Preto vie byť skutočne zdĺhavé prísť na to a začať ju liečiť. Poškodená pečeň ale nebýva úplne bez príznakov. Často sa prejaví rôznymi vyrážkami, ekzémami, bledou pleťou, zhoršeným zrakom, ale aj zvýšenou hladinou cholesterolu či pálením záhy a únavou.

Pozri aj: Hrušky: Prečo konzumovať toto sladké ovocie oveľa častejšie?

ako pomôcť pečeni

Zdroj: Shutterstock®

Čo by ste mali vedieť o pečeni:

  • Je to najväčší vnútorný ľudský orgán a váži asi 1500 gramov.
  • Všetko, čo prejde žalúdkom, putuje priamo do pečene.
  • Každú minútu pretečie pečeňou takmer jeden a pol litra krvi.
  • S pečeňou úzko súvisia emócie, ako depresia, hnev, zúrivosť a žiarlivosť, ale aj precitlivenosť na hluk, svetlo, dokonca aj na ľudí.
- Anketa

ROBÍTE CIELENE NIEČO PRE ZDRAVIE VAŠEJ PEČENE?

Odpovedalo 81 ľudí  

Áno
85%
Nie
15%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 21.04.18 18:02

ĽŠ
karma
100.00

Už len lieky vedia narobiť veľké problémy, s pečeňou si neradno zahrávať.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 21.04.18 23:31

karma
115.00

Pečeň je naozaj veľmi dôležitá a niektorí ľudia zbytočne riskujú,hlavne alkoholici.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 23.04.18 14:53

DB
karma
114.00

užívam pestrec mariánsky vo forme čaju a od soboty aj vo forme tabletiek "swiss naturevia"

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní