Guarana: Aké má účinky a kedy sa jej treba vyhnúť veľkým oblúkom?

Guarana: Aké má účinky a kedy sa jej treba vyhnúť veľkým oblúkom?

Ako študenti sme s ňou prišli do kontaktu snáď všetci. Delili sme sa na dve skupiny – na tých, ktorí pijú kávu a na tých, ktorí si dopĺňajú energiu na učenie guaranou. Samozrejme, boli aj odvážlivci, ktorí sa výdatne dopovali jedným aj druhým. Odvtedy sa už o nej popísalo veľa, prakticky ako o každej látke, ktorá viac či menej pôsobí na nervový systém človeka. Aká je ale realita? Kedy je ešte nápomocná a kedy už môže uškodiť? Guarana si v dnešnom článku zahrá hlavnú úlohu a vy by ste mali byť rozhodne pri tom!

Bude sa ti páčiť: Nauč sa dôležité základy SMS etikety: Toto do správ nikdy nepíš!

plody guarany

Zdroj: Shutterstock®

Meno Paulínia a priezvisko Nápojová? Kto to je?!

Vedeli ste, že guarana je len hovorovým názvom takzvanej paulínie nápojovej (lat. Paullinia cupana)? Reč je o popínavej rastline so silnými stimulačnými účinkami. Nie je žiadnou novinkou, preto už desiatky rokov po nej siahajú predovšetkým ľudia s náročnejším zamestnaním a ako inak, aj študenti. Táto rastlina alebo ker s netradičným názvom paulínia nápojová obsahuje plody so semenami, ktoré sú plné spomínanej stimulačnej látky. Guarana sa na náš trh dováža prevažne z Brazílie, kde je aj jej domov – konkrétne v dažďových pralesoch.

ako získať energiu

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vlastne guarana?

Pýtate sa – prečo guarana, keď názov stromu je úplne odlišný? Odpoveď je jednoduchá. Látka, o ktorej je dnes reč, dostala pomenovanie podľa Guaraníov, ktorí túto látku celé tisícročia a naozaj vo veľkom využívajú ako drogu na povzbudenie. Niet divu, že práve tento kmeň o guarane hovorí ako o elixíre života. Svojimi účinkami je guarana porovnateľná s kofeínovou kávou a nie je to žiadna náhoda, pretože spomínané semená rastliny aj kofeín reálne obsahujú. A nie málo. Obsahujú ho dokonca v najväčšej miere spomedzi všetkých známych rastlín, určite teda viac, ako káva alebo čaj.

Neprehliadni: Prírodné sladidlo lucuma: V čom ďaleko prevyšuje iné sladidlá?

paulínia nápojová

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa guarana spracováva?

Plody guarany sú ručne zbierané, pražené a následne pomleté. To umožňuje pripraviť si z nej nápoj, takmer totožný s kávou alebo prášok zmiešať s vodou a z hmoty vyrábať najrôznejšie produkty. Bežne sa pridáva do alkoholických nápojov, čajov, liekov či do žuvačiek, čokolád a cukríkov. Doslova na dračku však idú väčšinou tablety, obsahujúce guaranu, voľne predajné v lekárni, špecializovaných predajniach alebo na internete. Dostupné sú však aj nápoje a samotný prášok guarany. Výhodou guarany, v porovnaní s klasickou kávou je, že neprekysľuje žalúdok.

prášok guarany

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú účinky guarany na človeka:

 • odstraňuje únavu, depresiu a stres
 • podporuje plodnosť
 • povzbudzuje myslenie, pamäť a bdelosť
 • pôsobí ako afrodiziakum
 • spaľuje tuky
 • zastavuje hnačku
 • zlepšuje náladu
 • znižuje hlad
 • zvyšuje potenciu, libido, výdrž, činnosť srdca, tlak a koncentráciu

Odporúčame: Vedieš uponáhľaný život? Zisti, ako získať energiu, nie čas!

ako zvýšiť výkonnosť

Zdroj: Shutterstock®

A toto je druhá strana mince:

A teraz, keď už samy vidíte, čo všetko guarana dokáže, je na mieste upozorniť na vyššie uvedené účinky, ako zvyšovanie tlaku a zrýchľovanie pulzu. Pre tieto schopnosti guarana rozhodne nie je vhodná pre každého, treba byť pri nej preto mimoriadne opatrní. Je dobré siahnuť po nej príležitostne, podľa potreby, napríklad po dlhodobejšej chorobe, na dodanie energie, avšak určite nie je rozumné dopovať sa ňou na dennej báze a už vôbec nie vo veľkom množstve.

Kto by sa mal guarane oblúkom vyhnúť, to sú deti, ľudia s vysokým krvným tlakom a srdcovo-cievnymi ochoreniami, ako aj tehotné ženy. Po guarane určite nesiahajte ani v prípade, že trpíte nespavosťou a migrénou.

- Anketa

UŽÍVATE GUARANU V AKEJKOĽVEK FORME?

Odpovedalo 79 ľudí  

Áno
18%
Už nie, ale kedysi áno
30%
Vôbec nie
52%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Pitonakova 02.01.19 15:16

JP
karma
100.00

človek po trombóze, asi môže na užívanie zabudnúť ...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní