Ringloty: Nechaj ich vystúpiť z tieňa klasických sliviek!

Ringloty: Nechaj ich vystúpiť z tieňa klasických sliviek!

Ringloty poznáme všetci – chuťovo aj napohľad podobné slivkám, akoby aj nie, veď patria medzi ne ako ich verný poddruh, akurát sú o čosi guľatejšie. Je to však jediný rozdiel medzi obľúbenými slivkami a tak trochu zatracovanými až zabudnutými ringlotami alebo je tých odlišností viac? Poďte sa s nami na ne pozrieť a prezradíme vám nielen to, čo sa ukrýva pod žlto-zelenou alebo tmavočervenou šupkou ringlôt, ale aj to, ako pôsobia na zdravie človeka a ako si ich môžete samy vypestovať.

Vynikajúca chuť a aróma

Ako bežné slivky, aj ringloty (lat. Prunus domestica subsp. italica) majú sladkastú a mimoriadne sviežu chuť. Od klasických modrých sliviek ich väčšinou odlišujeme vďaka guľatejšiemu tvaru, ale vyznačujú sa tiež špecifickou farbou. A hoci nie je ringlota ako ringlota – aj tu je známych veľmi veľa odrôd, natrafiť na ne môžete tak v ružovo-fialovej farbe ako aj v zelenej.

Najznámejšími odrodami ringlôt sú Althanova, Ulena, oullinská a zelená ringlota. Althanova dozrieva v septembri a vyznačuje sa mimoriadne výraznou a sviežou chuťou. Je tiež pomerne odolná voči škodcom a chorobám, preto býva obľúbená medzi pestovateľmi.

Prečítaj si: Zdravá maškrta - Kysnutý koláč s posýpkou

slivky ringloty

Zdroj: Shutterstock®

Na výber máte z množstva odrôd

V prípade zelenej ringloty sa farba zrelých plodov mení na žltú a dozrieva asi o mesiac skôr, ako Althanova, teda v priebehu augusta. Pokiaľ by ste chceli siahnuť po oullinskej ringlote, spravíte dobre, pretože je samoopelivá a mrazuvzdorná. O tom, že ringloty sú plné živín, ktoré naše telo potrebuje, niet žiadnych pochýb. Či už si ich zadovážite na priamu konzumáciu alebo si ich zavaríte na zimné obdobie, rozhodne nespravíte krok vedľa. Sú totiž plné vitamínov skupiny B, vápnika, horčíka a železa.

ako si vypestovať ringloty

Zdroj: Shutterstock®

A čo pestovanie?

Hoci ringlota nie je na pestovanie nijako extrémne náročná, ak jej doprajete kvalitnú pôdu, odvďačí sa vám bohatou a zdravou úrodou. Stromu ringloty sa dobre darí v závetrí a čas na jeho výsadbu si nájdite na jeseň alebo na prelome zimy a jari, teda v čase vegetačného pokoja. Pokiaľ sa rozhodnete pre pestovanie zelenej ringloty, na úrodu si budete musieť počkať približne päť rokov.

V porovnaní so slivkami majú stromy ringloty pomerne riedku korunu, čiže pri nesprávnom reze sa môžu pod ťarchou plodov (prípadne snehu) ľahko zlomiť. Dlhý rez a vhodný opeľovač je teda to, čo ringlote rozhodne doprajte už za mlada. Dajte si tiež pozor – ringloty zvyknú byť náchylné na škodcu s názvom šárka, ako aj na hubové choroby. Tesne po odkvitnutí stromu mu teda doprajte špeciálny postrek proti hmyzu a hnojenie fosforom.

Zaujme ťa: Rada nad zlato: Nauč sa, ako skladovať cesnak tak, aby vydržal! ​

guľaté slivky

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pixabay.com

Prečo jesť ringloty?

  • detoxikujú organizmus
  • chránia bunky pred voľnými radikálmi
  • podporujú obranyschopnosť
  • pomáhajú pri dne a reume
  • pomáhajú predchádzať nádche a chrípke
  • pôsobia ako prírodné preháňadlo
  • prospievajú obličkám a pečeni
  • prospievajú koži, vlasom aj nechtom
  • sú vhodné pri redukčnej diéte
- Anketa

PESTUJETE DOMA RINGLOTY?

Odpovedalo 307 ľudí  

Áno
48%
Nie, ale kupujem ich
27%
Nie, vôbec sa o ne nezaujímam
25%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 05.09.18 06:15

ĽŠ
karma
100.00

Ringloty pestujeme, sú skvelé - samostatne, zavárané, ale i ako guľky, či do koláčika.

  • 2
Odpovedať

Martina Zahoranová 05.09.18 19:16

MZ
karma
92.00

no veru ringloty som nejedla už veľmi dlho ... :-)

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 25.09.18 14:49

JK
karma
100.00

Ú výborné pestujem ich na záhrade

  • 1
Odpovedať

Marta Kendrová 26.09.18 12:14

MK
karma
100.00

Milujem kompótik:)

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní