Kolový orech: Zisti, prečo treba ochutnať tento prírodný stimulant!

Kolový orech: Zisti, prečo treba ochutnať tento prírodný stimulant!

Kolový orech – čo vám napadne ako prvé pri tomto pojme? Tipneme si: Orech s príchuťou koly? Uznávame, znie to zaujímavo, ale podobnosť tohto orecha s obľúbeným nealko nápojom je (dnes) čisto náhodná. V minulosti to však nebolo úplne tak, ale o tom neskôr... Pôvod má kolový orech v západnej a strednej Afrike, kde sa mu prikladá naozaj veľký význam. Pozoruhodný je tým, že ako jeden z mála orechov má aj výrazné povzbudzujúce účinky. To však nie je ani zďaleka všetko, čím vám vie kolový orech prospieť. Pozrite sa, prečo sa oplatí vyskúšať ho!

Prírodná energia, ktorú potrebujeme všetci

Kolový orech (lat. Cola acuminata) výrazne podporuje a obnovuje vitalitu, zvyšuje bdelosť, dokonca tlmí pocity hladu, bolesti, športovcom pomáha udržovať výkonnosť a pôsobí ako afrodiziakum. Obsahuje škrob vo vysokom množstve, ďalej teobromín, tanín, triesloviny a v neposlednom rade kofeín, takže aj vďaka nemu si cez kolové orechy viete zvýšiť sústredenosť a podporiť pamäť.

Za zmienku stojí, že ak by ste sa vybrali do niektorých častí Afriky, kolovým orechom tam môžete pokojne platiť! Už len to vypovedá o jeho obrovskom význame, ktorý sa mu prikladá. 

Prečítaj si: Muškátový orech: Šokujúce, ale pre toto pred ním odborníci varujú!

kola nuts

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pexels.com, flickr.com

Odkiaľ pochádza kolový orech?

Kolové orechy pochádzajú z mohutného stromu s názvom kolovník špicatý, ktorý dorastá až do 20-metrovej výšky, konkrétne v dažďových pralesoch. Kolovník napohľad pripomína gaštan. V úvode sme spomenuli, že predsa len kedysi existovala spojitosť medzi kolovým orechom a známym kolovým nápojom. V úplne pôvodnej receptúre tohto nápoja boli totiž kolové orechy jeho neodmysliteľnou súčasťou. V dnešnej dobe cenné kolové orechy v obľúbenom nápoji vystriedali lacné umelé dochucovadlá, ale to už je iná kapitola...

A ako chutí?

Kolový orech má spočiatku horkastú chuť, ktorá sa postupne mení na sladkú a pokiaľ ide o jeho veľkosť, meria od dvoch do šiestich centimetrov. Ak vás kolový orech zaujal, popýtajte sa naň v najbližšom bio obchode, prípadne ho nájdete na internete a to tak v sušenej mletej podobe ako aj vcelku, pričom vo forme prášku je kolový orech najlepšie stráviteľný. Naopak, ak siahnete po celých kolových orechoch, odvďačia sa vám poctivejšou chuťou a arómou, než tie pomleté.

Zatiaľ, čo celé orechy sa klasicky žujú (pozor na zuby, sú pomerne tvrdé!), z tých pomletých si môžete pripraviť chutný povzbudzujúci nápoj. Použiť naň môžete tak čistú vodu, ako aj sódu alebo mlieko.

Zaujme ťa: Alergia na laktózu či orechy? Tak táto potravina je priamo pre teba!

This beautiful bunch of flowers (inflorescence) belongs to a species of Kola nut. It has not been identified yet, but I think that it is Cola nitida, although it could also be C. verticillata or C. acuminata. I will have to wait until the fruit develops to be more sure about the identification. This particular species is a collection from Zaire where all three species are cultivated. #fromZaire You might be wondering at this point why this genus is called Cola when the plant doesn't resemble a soda in any discernable way. Well this is actually a case of who came first. In this case the plant was named kola nut before the soda was named Cola. More specifically this plant was used to make the classic favorite Coca-Cola. It gave the soda half of it's name, the other half came from coca as in the plant that cocaine comes from (Erythroxylon coca). Coca-Cola has taken out the cocaine in the modern drink, but the still buy coca leaves to add to the soda for their flavor. The kola nut provided caffeine for the beverage in it's original incarnation. Like many other sodas of the time it was actually considered more of a medicine than a treat. Kola nut comes out of Africa and from what I have learned it traveled with the slave trade as did many other plants and medicines. It makes sense because this can work as an appetite suppressant and would help the slaves survive the deprivation they were put through. Originally it would have sustained hunters and gatherers during long treks or times without food. #kolanut #Colanitida #Colaacuminata #Colaverticillata #cocacola #cocakola #AfricanOrigins #plantID #natureisamazinglybeautiful #waitingforfruit #whatspeciesisit #colataxonomy #Cola #Kola #BeautifulFlowers #medicineplant #Ethnobotany #kolaforCaffeine #botanicalgardenadventures #botanychallenge #Botanyisawesome #flowers_super_pics

Príspevok, ktorý zdieľa Melani Spielman (@nerdventurer),

Na trhu nájdete aj iné produkty, obsahujúce, vo väčšej či menšej miere, kolové orechy, napríklad víno. Voľba je preto výlučne na vás – nech sa rozhodnete akokoľvek, kolové orechy budú pre vaše zdravie určite správnou voľbou. V každom prípade by jeho účinky mali otestovať tí, ktorí sa snažia zhodiť nadbytočné kilá, ďalej športovci, študenti počas náročnejšieho skúškového obdobia, ale aj ľudia so zamestnaním, spojeným s vysokým psychickým aj fyzickým vypätím. Tak čo, vyskúšate?

Zdroj - úvodná foto: flickr.com

Bude sa ti páčiť: Poznáš pekanové orechy? Ak nie, určite by si ich mala vyskúšať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 26.08.18 07:22

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavý "oriešok", strom vyzerá krásne!

  • 1
Odpovedať

Ľudka Uličná 26.08.18 15:35

ĽU
karma
100.00

zaujímavý orech krásny strom kvetový

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 26.08.18 16:18

MM
karma
100.00

prvý krát čítam o takomto orechu, určite sú vzácne tieto stromy

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní